Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: rozpoczęto immunoterapię u dzieci z neuroblastomą

08.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
męska rozpostarta dłoń na której leży dziecięca rączka

Dwie dziewczynki są pierwszymi pacjentami z neuroblastomą, które w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zostały poddane immunoterapii. To drugi ośrodek w Polsce, po Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, który oferuje taką terapię dzieciom chorym na ten nowotwór.

Neuroblastoma to najczęstszy pozaczaszkowy guz lity u dzieci. Pacjenci z najbardziej agresywną postacią tego nowotworu wymagają skojarzonego leczenia operacyjnego z chemioterapią, radioterapią i przeszczepieniem szpiku.

Jak poinformowała we wtorek, 6 sierpnia, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Monika Kowalska, w Polsce rocznie około 20 dzieci z neuroblastomą wymaga immunoterapii.

- Od 2015 r. mogły być leczone w ośrodku krakowskim w ramach badania klinicznego, a następnie po rejestracji leku w ramach rutynowej terapii – podała Monika Kowalska.

Od niedawna terapia ta jest dostępna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Kierujący tą terapią dr hab. Marek Ussowicz z Klinik „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreślił, że pacjenci z agresywną chorobą, po zakończeniu standardowego leczenia, mają lepsze wyniki po dodatkowym zastosowaniu nowego leku – Qarziba – przeciwciała niszczącego komórki neuroblastomy.

- Wrocławski zespół z Kliniki „Przylądek Nadziei” USK ma duże doświadczenie w chemioterapii i nowatorskich metodach przeszczepiania szpiku i immunoterapii, ale terapia Qarziba jest szczególnie trudna ze względu na unikalne i silne powikłania występujące w trakcie stosowania leku – powiedział dr hab. Ussowicz.

Dodał, że pierwsi pacjenci poddani we Wrocławiu terapii przeciwciałem niszczącym komórki neuroblastomy to dwie dziewczynki. Są one po przeszczepie szpiku, który przeszły we wrocławskim ośrodku. - Są one już po cyklu immunoterapii, które zniosły dzielnie, są w dobrej formie – powiedział lekarz.

Terapia jest kosztowna. Jedna ampułka kosztuje 41 tys. zł, a na półroczne leczenie potrzeba 20 ampułek. Koszty leczenia częściowo są refundowane za zgodą Ministerstwa Zdrowia. W pozyskaniu pozostałych środków na leczenie pomaga rodzicom pacjentów Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas