Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przychodnie mogą starać się o środki na poprawę dostępności

07.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ułożona kostka brukowa na jednej narysowany symbol osoby na wózku

Ruszył nabór wniosków o granty dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na poprawę ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościa i innych osób o szczególnych potrzebach – poinformowało we wtorek, 6 sierpnia, ministerstwo zdrowia. To element realizacji rządowego programu Dostępność Plus 2018 – 2025.

Na działania poprawiające dostępność architektoniczną, cyfrową, komunikacyjną i organizacyjną placówek zdrowotnych można otrzymać nawet 720 tys. zł. Nie jest wymagany wkład własny. Nabór ma charakter otwarty i będzie trwać do momentu wyczerpania środków - 80 mln zł.

Kierownictwo resortu zdrowia akcentuje, że program rządowy Dostępność Plus, w tym ogłoszony w jego ramach konkurs na sfinansowanie poprawy dostępności placówek POZ to już kolejne działanie podjęte przez obecny rząd na rzecz wsparcia i poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością i innych osób ze szczególnymi potrzebami.

MZ podnosi, że to właśnie te osoby przede wszystkim korzystają z usług zdrowotnych, więc priorytetem jest podejmowanie działań, które ułatwiają dostęp do tych usług właśnie tej grupie osób.

„Uwzględnienie sektora zdrowia w wśród ośmiu innych obszarów rządowego programu oraz uruchomienie wsparcia finansowego było możliwe dzięki przychylności i współpracy ze strony Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Od początku priorytetem była dla nas również współpraca z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi zarówno osoby niepełnosprawne, jak i świadczeniodawców, tak by zakres i sposób udzielania wsparcia grantowego był wynikiem wspólnej pracy koncepcyjnej” – wskazuje ministerstwo.

- Na tym nie poprzestaniemy. Pracujemy już nad podobnym konkursem, gdzie granty będą przyznawane na poprawę dostępności polskich szpitali – zapowiada, cytowany w materiałach resortu, minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas