Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świętokrzyskie: ponad 4 mln zł z UE na aktywizację zawodową

06.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kilka osób siedzi w rzędzie na kolanach notatniki w których coś notują

4,3 mln zł otrzymało województwo świętokrzyskie z Unii Europejskiej na aktywizację zawodową bezrobotnych i pomoc osobom niesamodzielnym. Ze szkoleń, staży i poradnictwa zawodowego skorzysta blisko 200 osób.

W ramach programów „Rozwój wysokiej jakości usług społecznych” i „Aktywna integracja, zwiększająca szanse na zatrudnienie” pomocą zostanie objętych blisko 200 osób z powiatu włoszczowskiego i gmin Oleśnica, Bogoria, Koprzywnica i Bodzentyn. Celem projektów jest pomoc osobom niesamodzielnym i ułatwienie osobom bezrobotnym powrotu lub wejścia na rynek pracy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) we Włoszczowie przez ponad dwa lata (marzec 2019 - listopad 2021) będzie realizowało projekt „Bez Barier”. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 1,7 mln zł, z czego ponad 1,6 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-20. Pomoc w ramach projektu uzyska 78 mieszkańców powiatu włoszczowskiego. Osoby niesamodzielne, mające trudności w codziennym funkcjonowaniu, będą mogły skorzystać m.in. z usług asystenta osobistego, który pomoże wykonać proste czynności pielęgnacyjne, załatwić sprawy urzędowe czy zrobić zakupy.

Porady i wypożyczalnia sprzętu

- Będzie można także skorzystać z porad psychologa, prawnika, a także wziąć udział w zajęciach sportowo-fizjoterapeutycznych. W planach mamy także doposażenie istniejącej przy PCPR wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i utworzenie nowej wypożyczalni w gminie Radków. W szkoleniach podnoszących kwalifikacje będą mogły brać również udział opiekunowie osób niepełnosprawnych – powiedziała skarbnik powiatu włoszczowskiego Agnieszka Górska.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie na realizacje projektu „Aktywny start szansą na sukces” otrzymał 859 tys. dofinansowania z RPO, a całkowita jego wartość wyniesie 1 mln zł. Z programu skorzystają 42 osoby.

- Pieniądze zostaną przeznaczone na aktywizację zawodową osób bezrobotnych i wykluczonych. Będziemy się starać, aby te osoby, które mają trudności ze znalezieniem pracy, otrzymały pełne wsparcie. Będą to staże, porady psychologiczne, pomoc doradcy zawodowego i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe – podkreślił burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba.

Staże i doradztwo

Ośrodek Pomocy Społecznej w Koprzywnicy do maja 2020 r. będzie realizował projekt „Aktywni mogą więcej”, którego całkowity koszt wyniesie ponad 465 tys. zł (dofinansowanie z RPO 395 tys. zł). Z kursów, staży zawodowych i doradztwa prawnego skorzysta 15 osób z terenu gminy.

Ponad 980 tys. zł (826 tys. zł dofinansowanie z RPO) wyniesie koszt projektu „Nasze wsparcie - wasz sukces”, który do końca marca 2021 r. będzie realizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Bogorii. Pomoc w ramach projektu uzyska 40 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy otrzymał ponad 512 tys. zł unijnego dofinansowania (609 tys. zł - całkowita wartość zadania) na realizację projektu „Aktywność = zatrudnienie”. Program ma ułatwić osobom pochodzącym z tzw. trudnych środowisk powrót lub wejście na rynek pracy. Będą one mogły skorzystać z kursów umiejętności zawodowych, usług pośrednictwa pracy i porad prawnych.

- Z tych pięciu projektów skorzysta w sumie blisko 200 osób. Na aktywizację zawodową jednej osoby przypada ponad 23 tys. zł. To naprawdę duże środki, w ramach których można wziąć udział w naprawdę dobrym szkoleniu i kursie. A wiemy, że w wielu zawodach na terenie naszego regionu są wolne miejsca pracy – powiedziała po podpisaniu umów z beneficjentami wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dobre....
  koper
  10.08.2019, 22:17
  Będą porady psychologiczne,staże...a czemu nie piszecie ile za staż?Wstydzicie się,jak to bywa zazwyczaj,po 6 miesiacach ludzie będą pozostawieni samym sobie.Zresztą jak każdy się orientuje wiadomo ile wynosi staż,prawie tyle co głodowa renta socjalna.Oby tak dalej,udajemy że coś robimy.
  odpowiedz na komentarz
 • Staże-sukcesem ?
  Podnieście płacę dla pracującego stażysty, bo jest przerażająco niska
  06.08.2019, 18:09
  Praca na stażu nie jest i nigdy nie była sukcesem ,ani marzeniem dla niepełnosprawnych .Nigdzie nie napisaliście jaka płaca netto na stażu , a to ważne , bo obawiam się ,że to będzie 900 zł netto dla pracownika i przez sześć miesięcy pracuje się za tak niski zarobek .A przecież taki stażysta musi zarobić na rachunki i jedzenie i płaci za nie tyle samo , co bogaci , ponieważ nie ma żadnych ulg ani rabatów z tego tytułu ,że mało zarabia , a czasem nawet ponosi większe koszty życia z powodu niepełnosprawności i często nie ma renty , ani bogatej rodziny .Stąd rodzi się postulat podniesienia stypendium stażowego do godnego poziomu płacy minimalnej ,a także pełnych składek emerytalnych i rentowych za okres pracy na stażu ..Dla ON nie jest ważne ile miliardów przeznaczono dla niepełnosprawnych ,ale ile oni dostaje do ręki ,a to malutko .Obecne stażowe wystarcza na życie w skrajnej biedzie .500 plus dają bogatym a ten ubogi stażysta , pełnosprawny i niepełnosprawny musi pracować na takie pieniądze ponad pół miesiąca , czasem jest to ciężka praca w zakładach , na produkcji,a nie w biurze .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas