Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

1 proc. opłaty przekształceniowej dla osób z niepełnosprawnością

05.08.2019
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: prawo.pl
biały blok po prawej stronie z balkonami

Osoby z niepełnosprawnością zapłacą tylko 1 proc. opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Najnowsza nowelizacja ustawy przekształceniowej wprowadziła 99 proc. zniżki m.in. dla tej grupy.

Zniżka przysługuje na gruntach podległych Skarbu Państwa jak i samorządom. Aby skorzystać z tych warunków lub odzyskać wcześniej wpłacone środki tytułem nadpłaty należy złożyć wniosek.

Dla kogo zniżka?

Zgodnie z art. 9a do tzw. ustawy przekształceniowej bonifikatę w wysokości 99 proc. uzyskali:

 •  osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz te, które uzyskały orzeczenie przed ukończeniem 16. roku życia, lub zamieszkującym w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunom prawnym lub przedstawicielom ustawowym tych osób. To oznacza, że bonifikata przysługuje tym, którzy mieli orzeczenie lub zamieszkiwali z osobą ją posiadającą w dniu 1 stycznia 2019 roku.
 • członkowie rodzin wielodzietnych. Zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny są nimi:
 1.  rodzic (rodzice), przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;
 2.  małżonek rodzica;
 3.  dziecko.
 • inwalidzi wojenni i wojskowi w rozumieniu ustawy z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.
 • kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego w rozumieniu ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • świadczeniobiorcy do ukończenia 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w art. 47 ust. 1a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub ich opiekunom prawnym.

Bonifikata w wysokości 1 proc. opłaty przekształceniowej obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. co oznacza, że w tym przypadku prawo zadziała wstecz.

Od początku 2019 r. opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego zastąpiono opłatą przekształceniową, która wynosi tyle samo co dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego.

W opinii Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opłata przekształceniowa jednorazowa może być wniesiona dopiero po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie i po zgłoszeniu na piśmie zamiaru jej opłacenia. Po otrzymaniu zaświadczenia będziemy mieć pewność, jaka jest jej wysokość oraz kiedy i gdzie należy ją wnieść. Dopiero wtedy urząd udzieli nam bonifikaty.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zapytanie
  niepełnosprawny
  23.09.2019, 17:49
  Rozumiem, że w/w ustawa i bonifikata dotyczy tylko przekształcenie? A jak to się ma z wykupem mieszkań wraz z gruntem od 2019 roku. Czy taka bonifikata przysługuje osobie niepełnosprawnej wymienionym w ustawie? Czy też taka bonifikata na grunt im już nie przysługuje?
  odpowiedz na komentarz
 • Zapytanie
  niepełnosprawny
  23.09.2019, 16:15
  Rozumiem, że w/w ustawa i bonifikata dotyczy tylko przekształcenie? A jak to się ma z wykupem mieszkań wraz z gruntem od 2019 roku. Czy taka bonifikata przysługuje osobie niepełnosprawnej wymienionym w ustawie? Czy też taka bonifikata na grunt im już nie przysługuje?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas