Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Łodzi powstają miejsca sprzyjające rewitalizacji społecznej

02.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
Manufaktura w Łodzi fragmenty

Centra aktywności mieszkańców, mieszkania chronione i treningowe, domy dziennego pobytu i biblioteki, które stają się miejscami spotkań - to pomysły, jakie w Łodzi realizowane będą w ramach towarzyszącego odnowie centrum miasta programu rewitalizacji społecznej.

Rewitalizacja obszarowa Łodzi obejmuje ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta i około 22 proc. jego populacji. W podzielonym na osiem obszarów rewitalizacji centrum prowadzone są kompleksowe remonty kamienic, ulic i placów. Powstają nowe przebicia komunikacyjne i tereny zielone.

- Wszystkie te remonty dróg i budynków służą temu, żeby mieszkańcom Łodzi na obszarze rewitalizowanym żyło się lepiej. Aby to osiągnąć, niezbędne jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do spotkań – takiej, która wypełni lukę między miejscem pracy a prywatnym domem – podkreśliła Ewa Grabarczyk z Biura ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi.

W czwartek media mogły zapoznać się z pilotażowym projektem prowadzonym w Domu Wielopokoleniowym przy ul. Wólczańskiej 168. Powstał w nim klub sąsiedzki – miejsce spotkań nie tylko dla lokatorów tej nieruchomości, ale również mieszkańców okolicy. Klub, do którego można wejść z terenu posesji i z ulicy, jest otwarty dla dzieci i dorosłych od 14.00 do 20.00. Można wpaść tam na niezobowiązującą pogawędkę, warsztaty, zagrać w gry planszowe, a nawet urządzić urodziny. Dzień wcześniej mieszkańcy na nieformalnym spotkaniu gościli prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.

Jak wyjaśniła Ewa Grabarczyk, klub rozpoczął działalność w maju, tuż przed zasiedleniem Domu. Prowadzą go animatorki ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.

- Takich centrów aktywności lokalnej na obszarze rewitalizacji do 2021 r. utworzymy osiem. Będą w różnych częściach miasta, m.in. na ul. Legionów, Piotrkowskiej, Sienkiewicza, Rewolucji 1905 r. Będą miały różny charakter, ale wspólny będzie ich cel – tworzenie więzi międzysąsiedzkich. Miejscem integracji, ale też aktywności mieszkańców będą nowe biblioteki, nieograniczające się jedynie do funkcji wypożyczalni książek. Biblioteki, np. na ul. Narutowicza 8, Tuwima 46 czy Wschodniej 43, już są lub niebawem staną się miejscami, gdzie będzie można wypić herbatę, porozmawiać, przeczytać gazetę, skorzystać z internetu – podkreśliła Grabarczyk.

Klub jest częścią większego projektu, jakim jest Dom Wielopokoleniowy. W dwóch zrewitalizowanych budynkach z końca XIX w. powstało łącznie 16 lokali mieszkalnych, z czego 11 mieszkań dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W obu obiektach zamontowano windy. Na ogrodzonej nieruchomości są ławki, trawniki i miejsca, gdzie lokatorzy wspólnie posadzili kwiaty.

Dobór lokatorów

- Zasiedlanie odbywało się w sposób celowy i świadomy. Starannie dobieraliśmy lokatorów pod kątem kompetencji społecznych. Wiedzieliśmy, że nie będzie to miejsce dla ludzi, którzy nie mają ochoty na współpracę z sąsiadami – zaznaczyła Ewa Grabarczyk.

Według Biura ds. Rewitalizacji lokatorzy domu stanowią „miks społeczny”. Są wśród nich wychowankowie pieczy zastępczej, którzy mają pracę lub uczą się i sami się utrzymują – to niezbędny warunek, bo lokatorzy – jak wszyscy najemcy gminnych lokali – są zobowiązani do płacenia czynszu. Ich sąsiadami są osoby z niepełnosprawnością, m.in. mężczyzna na wózku, który wcześniej mieszkał na poddaszu i przez 2 lata nie mógł wydostać się z domu.

W trakcie przeprowadzki jest 90-latek, który po śmierci żony pozostał sam w stumetrowym mieszkaniu gminnym. Nie był w stanie go utrzymać, więc wystąpił o zamianę na mniejsze. Dwie osoby przeprowadziły się z kamienic, które właśnie idą do remontu. Mieszkania przekazywane są w użytkowanie na czas nieokreślony. Głównym warunkiem do ich uzyskania było posiadanie prawa do lokalu gminnego.

Biuro ds. Rewitalizacji planuje przeznaczenie łącznie gminnych 64 lokali na cele społeczne. Będą to m.in. mieszkania chronione różnego typu – dla osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną oraz wychowanków pieczy zastępczej. Ich lokatorom zapewnione zostanie wsparcie terapeutów i wychowawców. Powstaną też trzy domy dziennego pobytu – przy Piotrkowskiej 142 dla osób z niepełnosprawnością, a na Tuwima 33 i Sienkiewicza 79 – dla seniorów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas