Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dwa auta osoby uprawnionej do karty parkingowej

22.08.2019
Autor: T.

Z ilu samochodów może korzystać iwalida jednocześnie? Pytam, ponieważ mamy sąsiada, który na osiedlu trzyma 1 auto, a przed blokiem drugie i oba zajmują miejsca dla inwalidy w tym samym czasie.

Szanowny Panie,

Karta parkingowa jest dokumentem osoby niepełnosprawnej, co oznacza, że osoba niepełnosprawna może posiadać jedną kartę parkingową.

Kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą pojazdu samochodowego, w miejscu widocznym, eksponując jej zabezpieczenia, tak, by możliwe było odczytanie jej numeru i daty ważności. Dokument ten potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Umieszczenie np. kserokopii dokumentu  za przednią szybą nie uprawnia do korzystania z miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych.

Zatem jeśli w jednym samochodzie jest oryginał karty parkingowej, a w drugim jej kopia, to drugie auto zajmuje miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych bezprawnie. Natomiast być może inny członek rodziny ma uprawnienie do karty parkingowej i w każdym z samochodów jest inna karta parkingowa.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas