Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej?

30.09.2019
Autor: M.

Mam rentę z KRUS w wysokości 950 zł netto, moja żona dostaje 500 plus na 2 dzieci. Ma też zasądzone alimenty z funduszu 500 zł i kosiniakowe 1000 zł do listopada. Teraz pytanie, czy ja mogę podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej? Czy przekroczę tym dochody?

Szanowny Panie,

nie znam pełnej Pana sytuacji, niemniej jednak:

  • odnośnie świadczenia 500 + na Pana dzieci – nie ma znaczenia Pana ewentualny dochód z pracy.
  • odnośnie renty z KRUS, nie wiem dokładnie w jakim trybie Pan ją uzyskał, ale aktualne limity znajdzie Pan na stronie KRUS.
  • odnośnie świadczenia z Funduszu alimentacyjnego - świadczenie to przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725,00 zł. W przypadku wniosków składanych od dnia 01.07.2019 r. na okres zasiłkowy 2019/2020 świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą przysługiwały, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekroczy kwoty 800,00 zł.
  • odnośnie świadczenia rodzicielskiego przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie, nie jest uzależnione od kryterium dochodowego (jest to kwota netto gdyż świadczenie rodzicielskie nie podlega opodatkowaniu ani innym obciążeniom).

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas