Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Iwona Hartwich z trzecim miejscem na liście KO w Toruniu?

31.07.2019
Autor: PAP, fot. Michał Awin
Iwona Hartwich stoi z mikrofonem

Lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się w środę, 31 lipca, z Iwoną Hartwich, jedną z liderek protestu osób z niepełnosprawnością w Sejmie. Zapowiedział, że rekomenduje zarządowi PO, by Iwona Hartwich była trójką listy KO w Toruniu. Iwona Hartwich zapewniła, że będzie startować z miejsca trzeciego.

Iwona Hartwich, umieszczona wcześniej na siódmym miejscu listy Koalicji Obywatelskiej w Toruniu, oświadczyła w środę, że nie wystartuje z tej listy w wyborach, ponieważ miała mieć na niej miejsce trzecie.

Później spotkała się jednak z Grzegorzem Schetyną.

– Po spotkaniu z panią Iwoną Hartwich i rozmowie o sytuacji na liście toruńskiej zaproponuję Zarządowi Krajowemu PO zmianę na liście. Będę rekomendował, by pani Iwona Hartwich kandydowała z 3. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej – poinformował po spotkaniu szef Platformy.

Iwona Hartwich potwierdziła, że rozmawiała z Grzegorzem Schetyną o miejscu na liście wyborczej.

– Poprosiłam, żeby oddano moje obiecane miejsce. Schetyna powiedział, że mam być dobrej myśli – powiedziała aktywistka.

Według niej rozmowa z szefem PO była „spokojna, dobra, w miłym klimacie”.

– Z tego co zrozumiałam, to po prostu Schetyna w ogóle całej tej sytuacji nie znał. Być może teraz ją dogłębnie poznał – dodała.

Podkreśliła, że nie zamierza się na nikogo obrażać.

– Być może została popełniona jakaś pomyłka i stąd to nieporozumienie. Możemy to tak nazwać. Jeśli będę miała to miejsce, które miałam obiecane, absolutnie startuję, nie oglądam się za siebie – zapewniła.

Potencjał i chęć do zmiany

Iwona Hartwich pytana, czy kontaktowały się z nią inne ugrupowania, powiedziała, że jeszcze nie, ale „ma nieodebrane telefony”.

– Zdecydowałam się na Koalicję Obywatelską, bo tam widzę potencjał i chęć zmiany dla środowiska osób z niepełnosprawnościami – zaznaczyła.

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział, że sytuacja ze startem Iwony Hartwich była nieporozumieniem, które zostało już wyjaśnione.

– Nam zależy na tym, żeby pani Iwona Hartwich mogła kontynuować swą działalność społeczną w Sejmie – dodał.

Z projektu list wyborczych, który został zaprezentowany po wtorkowych obradach zarządu PO wynikało, że liderem listy KO w Toruniu miał być lider kujawsko-pomorskich struktur PO Tomasz Lenz, dwójką - była posłanka PO Domicela Kopaczewska, a trójką - poseł Arkadiusz Myrcha. Hartwich otrzymała na niej miejsce siódme.

Według Jana Grabca ostateczna kolejność miejsc na liście w Toruniu ma zostać ustalona przez zarząd Platformy w sierpniu.

Ubiegłoroczny protest dorosłych osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w Sejmie rozpoczął się w połowie kwietnia i zakończył po 40 dniach, w końcówce maja. Brali w nim udział m.in. Iwona Hartwich i jej syn Jakub, który jesienią zeszłego roku został radnym w Toruniu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Parcie na koryto :-)
  realista
  01.08.2019, 20:51
  Teraz wiadomo po co był protest niepełnosprawnych. Sejm się spodobał i łatwa kasa. Pcha się do sejmu tylko dla kasy
  odpowiedz na komentarz
 • ""Potencjał i chęć do zmiany'
  Maria
  01.08.2019, 14:27
  Pani Ireno jestem bardzo zdziwiona, ze akurat Pani nie widzi tego, ze PO nic nie zrobila dla O z N. Powtarzaja jak "papugi" za PiS-em co zrobia tylko brak konkretow.
  odpowiedz na komentarz
 • "Iwona Hartwich z trzecim miejscem na liście KO w Toruniu?"
  Maria
  01.08.2019, 10:02
  Pani Ireno jestem bardzo zdziwiona, ze akurat, walczac dla O z N "nie widzi", ze PO nie zrobilo nic a tylko obiecuje i to po PiS-ie powtarzajac pomysly.
  odpowiedz na komentarz
 • Pani Iwono
  Keraj
  01.08.2019, 09:06
  Mam do Pani wielki szacunek. Co by nie powiedzieć, powiem wielki szacun za odwagę!!! Ale nie rozumiem - po co pchać się do polityki? Czy nie prościej było założyć stowarzyszenie RON? W dobie braku organizacji skupiające ON a w szczególności do młodych ON jest duże zapotrzebowanie na taką organizacje. Tylko razem możemy coś zrobić dla swojego środowiska. Przykład - chcieli nagrody +, pragnęli samolot+, marzyli o bankzazlotowke+, pensjanbp+ to razem założyli PiS. Żartuję oczywiście. Ma Pani potencjał, a co za tym także duże poparcie w naszym środowisku. W sejmie będzie Pani jak wielu maszynka do głosowania. Polityka jest brudna.... Na cztery lata zniknie Pani pogrążona wiecznymi kłótniami tych samych partyjnych twarzy. Proszę to jeszcze przemyśleć. Jest nam Pani niezbędna nie jako polityk tylko prawdziwy charyzmatyczny przywódca ruchu naszego środowiska czyli RON i ON.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas