Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kraków: osoby niewidome pojadą tandemami do Santiago de Compostela

30.07.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
płyta z napisem Santiago wraz ze znakiem muszli

Trzech niewidomych śmiałków wyruszy w czwartek, 1 sierpnia, tandemami z Krakowa do Santiago de Compostela. Wraz z dobrze widzącymi przewodnikami na rowerach przemierzą ponad 3,6 tys. km w 50 dni.

- Wszyscy dobrze wiedzą, że upał i zmęczenie będą największą trudnością tej wyprawy, jednak nikt nie nastawia się negatywnie – powiedział jeden z podróżników Jerzy Płonka, który jest też alpinistą. Oprócz niego w tandemach do Hiszpanii pojadą Waldemar Pęziak i Paweł Płonka.

14 osób w podróży

Jak podkreślił Jerzy Płonka, udział w wyprawie będzie wyzwaniem, przygodą, ale i pielgrzymką.

- Jedni jadą tam dla Boga, inni żeby zmierzyć się ze swoimi słabościami i udowodnić sobie, że są w stanie pokonać taki dystans – mówił i dodał, że uczestnicy wyprawy udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych nawet wtedy, gdy jest się osobą niedowidzącą lub całkowicie pozbawioną wzroku.

Zapytany o przygotowania do wyjazdu powiedział, że uczestnicy mają mało czasu na treningi, ponieważ na co dzień pracują jako masażyści. Jeśli chodzi o logistykę, to wszystko jest dopinane na ostatni guzik – uczestnicy będą mieć zapewniony odpowiedni odpoczynek po całym dniu jazdy, noclegi i posiłki. Oprócz trzech głównych bohaterów w wyjeździe udział weźmie 11 osób niemających wad wzroku.

Płonka zwrócił uwagę, że podczas wycieczki każdy z uczestników będzie promował miasto Kraków, które jest partnerem projektu.

Trasa pielgrzymkowa

Rowerzyści rozpoczną podróż w czwartek na Rynku Głównym, pl. Wszystkich Święty lub pod Wawelem – ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Przemierzą 3,6 tys. km w 50 dni. Do Hiszpanii dotrą przez Słowację, Austrię, Włochy, Francję i Hiszpanię. Planują zwiedzić najciekawsze ich zdaniem miasta na trasie.

Wyprawę będzie można śledzić w mediach społecznościowych na profilach stowarzyszenia.

Santiago de Compostela na północnym zachodzie Hiszpanii jest celem pielgrzymów z całego świata. Zmierzają oni, by modlić się w katedrze Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba, jednego z 12 apostołów. Do hiszpańskiego miasta wiedzie szlak św. Jakuba – w rzeczywistości jest to zbiorowe określenie wszystkich szlaków (tzw. camino) pieszych, rowerowych, konnych wiodących z różnych zakątków Europy do grobu apostoła.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas