Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Umowy o pracę u jednego pracodawcy

17.09.2019
Autor: M.

Witam. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Pracuję w firmie ochroniarskiej. Prace w tej firmie zaczęłam w kwietniu 2018 r. Pracowałam przez pierwszy miesiąc na okres próbny, potem na 3 miesiące na czas określony, a kolejna umowa była do konca roku na czas określony. Pod koniec roku poprosiłam koordynatora, żeby nie przedłużał mi umowy, bo chciałam podjąć pracę gdzie indziej. W tej nowej pracy nie szło mi dobrze więc poprosiłam swojego koordynatora, żeby przyjął mnie z powrotem. Zaczęłam pracę w marcu i dostałam umowę do końca roku 2019. Po jakimś czasie zmieniłam obiekt i koordynatora i dowiedziałam się, że mam umowę do końca bieżącego miesiąca. Powiedziałam, że to niemożliwe, bo dostałam umowę do końca roku, na co odpowiedział mi, że tak mu powiedzieli w kadrach i przyniósł mi do podpisania umowę miesięczną. Podpisałam tę umowę, przepracowałam kolejny miesiąc i dowiedziałam się z kadr, że kolejną umowę mam na miesiąc, czyli do końca sierpnia. Czy pracodawca mógł tak zrobić?

Szanowna Pani,

skoro nie została Pani wypowiedziana, ani rozwiązana umowa o pracę, która miała trwać do końca roku 2019 r. to niezrozumiałe jest zachowanie pracodawcy, który daje nową (drugą umowę, a nie aneks czy porozumienie), której okres będzie pokrywał się w części z pierwszą umową. Może Pani omówić sprawę z prawnikami Państwowej Inspekcji Pracy, którzy dokładnie przeanalizują treść poszczególnych umów o pracę.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas