Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pierwsza taka w Polsce operacja robotyczna

23.07.2019
Autor: PAP, fot. YouTube
robot da vinci

Lekarze urolodzy z Warszawskiego Szpitala Mazovia przeprowadzili pierwszą w Polsce operację robotyczną endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z nowotworem.

– To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce robotem Da Vinci z powodu raka pęcherza bez otwierania powłok brzusznych – podkreśliła w informacji prasowej Izabela Leśkiewicz, rzeczniczka Szpitala Mazovia w Warszawie, w którym przeprowadzono operację.

Polscy urolodzy już wcześniej wykonywali podobne operacje, ale zwykle otwierali przy tym jamę brzuszną chorego – i nie posługiwali się robotem.

Jak poinformowała Izabela Leśkiewicz, najtrudniejszym elementem operacji było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu wewnątrz ciała z 7 cm jelita cienkiego pacjenta. Wykonana z niego tak zwana wstawka jelitowa będzie służyła za odprowadzenie moczu.

Operację wykonał w niedzielę 21 lipca 2019 r. dr n.med. Tomasz Szopiński wraz z zespołem lekarzy ze Szpitala Mazovia. Operacja trwała 7 godzin i zakończyła się sukcesem: w 12 godzin po zabiegu pacjent zaczął samodzielnie się poruszać, a w ciągu tygodnia powinien zostać wypisany do domu – informuje szpital.

W Europie takie zabiegi wykonuje się tylko w kilku ośrodkach, m.in. w Szwecji.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów robotycznych, dlatego operacje tego typu pozostają odpłatne. Warszawski Szpital Mazovia w 2017 r. jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje z użyciem robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas