Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomorskie w czołówce pod względem nakładów na świadczenia wysokospecjalistyczne

23.07.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com

Województwo pomorskie jest na czwartym miejscu w kraju pod względem nakładów na świadczenia wysokospecjalistyczne – poinformował w poniedziałek, 22 lipca, Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Wszystkie decyzje i działania podejmowane w ciągu minionych czterech lat przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ uplasowały województwo pomorskie w krajowej czołówce pod względem wykonywania świadczeń wysokospecjalistycznych w Polsce. Biorąc pod uwagę środki finansowe przeznaczone na te świadczenia Pomorskie plasuje się na 4 pozycji w kraju i ustępuje jedynie województwom mazowieckiemu, śląskiemu oraz małopolskiemu. To z kolei przekłada się na sukcesywne zwiększanie dostępności do świadczeń specjalistycznych dla pacjentów nie tylko z województwa pomorskiego, ale również z innych regionów Polski” – napisano w komunikacie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W ramach zawartych z pomorskim oddziałem umów w województwie pomorskim realizowane są wysokospecjalistyczne świadczenia w zakresie: operacji wad serca i aorty piersiowej u pacjentów w każdym wieku; kardiologicznych zabiegów interwencyjnych u dzieci i młodzieży poniżej 18 r. życia, operacji wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 r. życia; wszczepiania zastawek serca; przeszczepiania wątroby; przeszczepiania i wspomagania serca; przeszczepiania płuca; przeszczepiania serca i płuca oraz przeszczepiania komórek wysp trzustkowych. Na wykonanie tych świadczeń POW NFZ otrzymał w 2019 r. z budżetu państwa około 39,5 mln zł.

Liczba świadczeń rośnie

Pierwsze umowy na tego typu świadczenia wysokospecjalistyczne oddział zawarł w 2015 r. Wykonano wtedy po raz pierwszy na Pomorzu operacje wad serca i aorty piersiowej u pacjentów w każdym wieku, kardiologiczne zabiegi interwencyjne u dzieci i młodzieży poniżej 18 r. życia, operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 r. życia oraz wszczepianie zastawek serca, a także przeszczepienie i wspomaganie serca. Dotacja z budżetu państwa wyniosła wówczas 29,6 mln zł i była o 33 proc. mniejsza niż obecna.

W ostatnich czterech latrach liczba wykonywanych, świadczeń wysokospecjalistycznych znacząco wzrosła, podobnie jak zwiększyła się możliwość wykonywania nowych procedur. POW NFZ pozyskał dodatkowe środki finansowe, które umożliwiają zakontraktowanie nowych, dotychczas nierealizowanych w województwie pomorskim świadczeń wysokospecjalistycznych np. w 2018 r. oddział zawarł nowe umowy obejmujące między innymi przeszczepy wątroby, przeszczepy płuc, przeszczepy serca i płuca oraz przeszczepy komórek wysp trzustkowych.

W 2019 r. na operacje wad serca i aorty piersiowej POW NFZ przeznaczył o 4 proc. więcej środków w porównaniu do 2015 r. W br. wzrosły też nakłady na operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 r. życia oraz operacje przeszczepienia i wspomagania serca, odpowiednio o 16 i 25 proc. w stosunku do 2015 r.

POW NFZ poinformował, że „największy wzrost nakładów finansowych nastąpił w odniesieniu do wszczepiania zastawek serca”. Pomorski oddział przeznaczył na ten cel w br. około 6,4 mln zł. Przełożyło się to na wzrost nakładów finansowych o 32 proc. w stosunku do 2015 r. Zwiększaniu też uległa liczba leczonych pacjentów z patologiami zastawek serca.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas