Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Młody artysta z porażeniem mózgowym stworzył utwór muzyczny, używając jedynie... swoich oczu!

22.07.2019
Autor: oprac. Paweł Nowosad, fot. YouTube
Źródło: bbc.com, classicfm.com
jac richards siedzi na wózku w tle klub muzyczny obok uśmiechnięta kobieta

Jac Richards to 22-letni Walijczyk z Carmarthenshire z dziecięcym porażeniem mózgowym. Podczas porodu jego mózg został trwale uszkodzony, a w wyniku niedoboru tlenu Jac utracił mowę. Nie jest też w stanie samodzielnie siadać, chodzić ani używać rąk – porusza się na wózku inwalidzkim. Razem z mamą często jeździ na koncerty, a niedawno... stworzył własny utwór muzyczny.

- Dzięki Bogu intelekt syna oraz wzrok i słuch funkcjonują na najwyższym poziomie. Jac jest życzliwą osobą, ma świetne poczucie humoru, sam uważa się zresztą za wybrańca fortuny – mówi Joanne, mama Jac'a. A to za sprawą organizacji Forget Me Not Productions, która udostępnia ambitną i rozrywkową kulturę osobom z niepełnosprawnościami, poprzez rewolucyjne rozwiązania technologiczne.

Są to tzw. technologie asystujące, które umożliwiają większą niezależność osób z niepełnosprawnością. Jednym z pierwszych rozwiązań tego typu był alfabet Braille'a, stworzony w XIX wieku przez ociemniałego Francuza, a oparty na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów w ciemności. Przykładem technologii asystujących są też krawężniki przy przejściach dla pieszych, dzięki którym osoby na wózkach inwalidzkich nie mają problemu z przejazdem.

Pomocny komputer i technologia

Z takiej właśnie technologii korzysta Jac. Komputer odczytuje ruchy jego źrenic, dzięki czemu  może on pisać i odtwarzać utwory muzyczne.

- Kiedy tworzę muzykę, czuję szczęście i ekscytację. W końcu mogę wykorzystywać mój mózg do realizacji ambitnych celów – mówi młodzieniec, który zawsze wysoko stawia sobie poprzeczkę. – Dążę do tego, by moja muzyka zrobiła wrażenie na odbiorcach i dostarczyła im rozrywki – mówi.

Przez ostatnie trzy lata Jac uczył się na kierunku muzyka i film. Na studiach – możliwych dzięki usługom wspomnianej wyżej organizacji – zdobył aż dziesięć dyplomów w dziedzinie tworzenia muzyki, filmów i projektowania dźwięków. Poczynił więc ogromne postępy.

Sporo o jego zainteresowaniach i umiejętnościach może powiedzieć Joanne, jego matka.

- Jac zawsze był wielkim fanem brzmienia, uwielbia różne gatunki muzyczne. Z powodu choroby trudno było mu jednak uwolnić te wielkie pokłady kreatywności, które niewątpliwie posiada (...). Dziś może wyrazić miłość do muzyki, i to w bardzo oryginalny sposób – mówi. – Muzyka wzbogaca jego życie i uszczęśliwia go. I to jest dla mnie najważniejsze – kończy Joanne Richards.

Niedawno mieszkańcy Walii sami mogli ocenić skalę jego talentu. Jac zadebiutował na festiwalu twórczości młodzieżowej w Cardiff, przeznaczonym dla osób między 14. a 25. rokiem życia, gdzie po raz pierwszy zaprezentował swoją piosenkę „Only Love”. Jak sam przyznał, jest z tego powodu „dumny i przejęty”.  

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas