Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 zł dla osoby ze znacznym stopniem

22.08.2019
Autor: B.

Osoba lat 78 nie pobierająca żadnego świadczenia oprócz zasiłku pielęgnacyjnego. Uzasadnienie orzeczenia: osoba o trwale naruszonej sprawności organizmu, konieczność stałego wsparcia w funkcjonowaniu społecznym i niezdolność do samodzielnej egzystencji zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Czy osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym przez powiatowy zespół orzekania o niepełnosprawności może ubiegać się o 500 zł?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (ustawa podpisana w dniu 9 sierpnia 2019 r. przez Prezydenta RP, tekst ustawy na dzień 19.08.2019 r.) ze świadczenia uzupełniającego mogą korzystać osoby (przysługuje ono osobom), które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie. 

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że orzeczenie wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie stanowi podstawy do wypłaty świadczenia, gdyż jest orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, nie zaś orzeczeniem w zakresie jaki podano powyżej. 

W sprawie świadczenia uzupełniającego zalecam także kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić za pośrednictwem formularza kontaktowego zadając Organowi stosowne pytanie. Formularz kontaktowy zapytania ogólnego (w przeciwieństwie do poczty elektronicznej e-mail) gwarantuje bezpieczeństwo przekazywanych informacji, dlatego można zawrzeć w nim informacje osobiste dotyczące zgłaszanej sprawy przez klienta Zakładu. Istnieje możliwość skorzystania także z innej formy kontaktu z ZUS.

Zachęcam także do zapoznania się z informacjami.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas