Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy warto się odwoływać od wydanego orzeczenia?

01.10.2019
Autor: B.

Córka od 12. roku życia ma niedosłuch ucha prawego 80% i posiadała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym od 12 lat, teraz stawała na komisję jako 16-latka i dostała orzeczenie w stopniu lekkim, czy warto się odwoływać?

Szanowna Pani,

jeżeli orzeczenie wydane przez powiatowy zespół nie spełnia Pani oczekiwań może się Pani od niego w imieniu córki odwołać w ciągu 14 dni od doręczenia. Postępowanie orzecznicze zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92) jest zespołowe i dwuinstancyjne.

Organami właściwymi do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności są:

  1. powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako pierwsza instancja,
  2. wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako druga instancja.

Od orzeczenia wydanego przez powiatowy zespół powinno się odwołać w ciągu 14 dni od dnia doręczenia do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności  za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.

Natomiast od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności należy się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał. Wyjątek dotyczy orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień. Od orzeczenia powiatowego zespołu w tym zakresie odwołanie nie służy. O celowości odwołania od orzeczenia powinna Pani zdecydować samodzielnie, mając na względzie dobro dziecka.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas