Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Jest już projekt ustawy

10.07.2019
Autor: Mateusz Różański, PAP, fot. pixabay.com
polskie banknoty papierowe i monety

Nowe świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie otrzymają osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, których dochód (do którego nie wliczają się m.in. zasiłek pielęgnacyjny, alimenty na dzieci, jednorazowe zapomogi), nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli obecnie 1100 zł brutto.

10 lipca na stronie Sejmu ukazał się projekt Ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Teraz czeka go ścieżka legislacyjna w parlamencie.

Warunek: orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji

Nowe świadczenie uzupełniające ma przysługiwać osobom, które:

 • ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
 • albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie także dla osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny

Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom uprawnionym, które nie mają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma pobieranych przez nie świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – 1100 zł brutto.

„Projekt zakłada, iż świadczenie uzupełniające będzie zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie zaliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. W projekcie przewiduje się również niewliczanie kwoty świadczenia do dochodu, od którego ustala się prawo do dodatku mieszkaniowego, świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej przez małżonka, wstępnych i zstępnych osoby uprawnionej do świadczenia, do dochodu ustalanego na potrzeby ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych,  udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych” – wyjaśnia uzasadnienie do ustawy.

Jak czytamy w uzasadnieniu, przy badaniu prawa do świadczenia uzupełniającego będą brane pod uwagę wszystkie wypłacane danej osobie świadczenia ze środków publicznych np. emerytury, renty, zasiłki z pomocy społecznej, o charakterze innym niż jednorazowy, z wyłączeniem wszelkiego rodzaju przysługujących do wypłacanych świadczeń dodatków np. zasiłku pielęgnacyjnego czy ryczałtu energetycznego.

Liczba uprawnionych

Ocena skutków regulacji (OSR) szacuje, że uprawnieni do świadczeń emerytalno-rentowych z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, to:

 • ok. 120 tys. emerytów i rencistów z ZUS z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • ok. 110 tys. osób w wieku 75 i więcej lat pobierających dodatek pielęgnacyjny, które mogą wystąpić o orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • ok. 109 tys.emerytów i rencistów z KRUS,
 • ok. 32,5 tys. rencistów socjalnych.

W związku z brakiem danych dotyczących osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym przyjęto, że będzie ich ok. 125 tys.

W terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a nieposiadające orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie tego orzeczenia wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające.

Koszta

Jak podaje OSR, rządowy projekt ustawy nie został przedstawiony do konsultacji publicznych ze względów pragmatycznych, aby była szybsza możliwość przeprowadzenia projektu przez procedurę ustawodawczą, a pomoc szybciej trafiła do uprawnionych.

Z oceny skutków regulacji wynika, że wypłata świadczenia 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w 2019 r. będzie kosztować finanse publiczne 580 mln zł. W 2020 r. ta kwota wzrośnie do 2,66 mld zł, a w kolejnych latach wyniesie prawie 3 mld zł.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował 10 lipca, że Sejm na najbliższym posiedzeniu 17 i 19 lipca zajmie się rządowym projektem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • zailek
  sama
  12.11.2019, 19:55
  każdy rząd lekceważy chorych Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany po operacjach padaczki schorzenia neurologiczne bez rąk nóg którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • 500 plus a dom pomocy społecznej
  obcy32
  10.11.2019, 15:46
  Może ktoś sie orientuje czy z tego dodatku będzie pobierane 70% na odpłatność za pobyt w DPS odpłatność z pobyt naliczają MOPS lub PCPR jedni twierdzą że tak drudzy że nie bo za pobyt potrąca sie od dochodu nie więcej niż 70% a te dodatkowe 500 + nie wlicza sie do dochodu
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność 500+
  Miarka Teresa
  11.08.2019, 11:17
  Mama ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzymuje emeryturę z zasilkiem pielęgnacyjnych w wysokości 1389 zł.Czy otrzyma 500+ dla niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • Koszty życia
  sama
  09.08.2019, 19:37
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • 500 + dla niepelnosprawnych
  anielka zdrojewska
  09.08.2019, 16:15
  Witam serdecznie mam 75 lat i zasilek pielegnacyjny nie mam orzeczenia o niepelnosprawnosci jak i gdzie mam sie ubiegac o to orzeczenie ? czy jak mam zasilek pielegnacyjny to wystarcz? Kto mi pomoze przejsc te trudne dla mnie procedury jestem przewlekle chora i niezdolna do samodzielnej egzystencji ale nigdy nie staralam sie o orzeczenie
  odpowiedz na komentarz
 • Warunek
  Adam
  16.07.2019, 17:05
  Warunek: orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. - albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jestem ciekaw czy brane będą pod uwagę dochody przecież wiadomo że renty inwalidzkie w związku ze służbą są wyższe niż mowa w ustawie.
  odpowiedz na komentarz
 • dla osób pobierających zas. pielęgnacyjnych także?
  Gorszy ON
  14.07.2019, 17:05
  Trochę zagmatwane w tym artykule, cytuję: "Warunek: orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji Nowe świadczenie uzupełniające ma przysługiwać osobom, które: ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Świadczenie także dla osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny" czy to dotyczyłoby osób które nie mają rent, ale mają ustalone prawo do zas. piel na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, tj nawet umiarkowanego stopnia?
  odpowiedz na komentarz
 • ilu w PL jest niepelnodprawnych kombinatorów?
  kurator
  12.07.2019, 16:58
  Czytam te wasze komentarze, o co pytacie i jakie macie orzeczenia. Obraz jest ponury. Niezdolny do pracy pracuje, ON ze stopniem znacznym mówi że ZUS kwestionuje jego niesamodzielność w egzystencji itd. Itp Odpowiem wam jednym zdaniem: Świadczenie uzupełniające nie jest dla KOMBINATORÓW! Bardzo dobrze określono grupę beneficjentów. Większość z was tu piszących nie dodanie tego świadczenia i bardzo dobrze.
  odpowiedz na komentarz
 • ilu w PL jest niepelnodprawnych kombinatorów?
  kurator
  12.07.2019, 16:44
  Czytam te wasze komentarze, o co pytacie i jakie macie orzeczenia. Obraz jest ponury. Niezdolny do pracy pracuje, ON ze stopniem znacznym mówi że ZUS kwestionuje jego niesamodzielność w egzystencji itd. Itp Odpowiem wam jednym zdaniem: Świadczenie uzupełniające nie jest dla KOMBINATORÓW! Bardzo dobrze określono grupę beneficjentów. Większość z was tu piszących nie dodanie tego świadczenia i bardzo dobrze.
  odpowiedz na komentarz
 • halina
  halina
  11.07.2019, 16:46
  te 500 zł dla niepełnosprawnych to jest kpina i nie sprawiedliwość bierze się kryterium a co z tymi którym przekracza 50 zł to wiadomo ze nie dostana i komu tu oczy chcą zamydlić ze dali ta kasę ale to znikoma ilość dostanie masakra
  odpowiedz na komentarz
 • Niezdolny do samodzielnej egzystencji
  Krzysztof
  11.07.2019, 13:02
  Mam znaczy stopień niepełnosprawności i jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji czy to wystarczy by pobierać 500+ bo już się pogubiłem
  odpowiedz na komentarz
 • Moje warunki
  Elektorat
  11.07.2019, 12:48
  Jeśli będzie coroczna waloryzacja rent/emerytur (jak teraz), jeśli po mrcowej waloryzacji nie zabiorą dodatku, jeśli po majowej "trzynastce" nie zabiorą dodatku, to może zagłosuję na nich za cztery lata.
  odpowiedz na komentarz
 • znaczne zmiany dla znacznych.
  jd
  11.07.2019, 11:14
  I teraz policzmy 1100 brutto + 215 zasiłek pielęgnacyjny + 500 dodatku (1600 netto} to maksymalna suma jaką otrzyma osoba samotna z tzw gr 0 , I teraz pytanie o świadczenia dla opiekunów , jak je przyznawać , wymiar bo proponowana pomoc wytchnieniowa to żart.
  odpowiedz na komentarz
 • Kryterum
  Raf
  11.07.2019, 06:59
  Jedyne sluszcze kruterum dla tej usawy to * osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 18 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  odpowiedz na komentarz
 • A co z pracującymi w Zakładach Pracy Chronionej?
  Piotr
  10.07.2019, 19:04
  Czy dochód z pracy też będzie brany pod uwagę? Czy tylko z ZUS, KRUS itp.?
  odpowiedz na komentarz
 • wszystko niby pięknie, ale...
  Iza
  10.07.2019, 18:39
  Kilka lat temu, stawałam przed zusowskim lekarzem orzecznikiem. Dał mi orzeczenie "o całkowqitej niezdolności do pracy". Odwołałam się, byłam badana przez komisję. Tamtejsi lekrze pytali, czy sama przeżuwam pokarm i czy samodzielnie się wypróżniam... wniosek z tego taki, że jak ktoś nie jest "rośliną"to znaczy, że jest zdolny do samodzielnej egzystencji.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytania
  magnolia
  10.07.2019, 17:37
  Mam pytanie. Nie wiem czy dobrze rozumiem. Czy jeśli mam orzęszoną długotrwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji w orzeczeniu wydanym przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawność a w orzeczeniu z zus jedynie całkowitą niezdolność do pracy Czy to znaczy że świadczenie nie będzie mi przysługiwało? Rozumiem że jeśli pracuje świadczenie również nie przysługuję?
  odpowiedz na komentarz
 • weryfikacja
  Piotr
  10.07.2019, 16:30
  Czy złożenie wniosku o wypłatę dodatku będzie stanowił podstawę do weryfikacji orzeczenia o niepełnosprawności ?
  odpowiedz na komentarz
 • Brak konsultacji
  Miki
  10.07.2019, 15:45
  Konsultacji społecznych nie było, bo rządowi zależy, by pieniądze zostały wypłacone w październiku. Wszak w tym miesiącu odbędą się wybory, więc trzeba kupić trochę głosów. O tym kto dostanie świadczenie zdecydowała kalkulacja polityczna: 500+ na dziecko dano bez kryterium dochodowego, bo to duża grupa osób chodzących na wybory, więc może to być elektorat PiS-u. Młodych ludzi do 26 roku życia zwolniono z podatku dochodowego też bez kryterium dochodowego, bo ludzie młodzi mają często jeszcze niesprecyzowane poglądy polityczne, więc ten elektora trzeba zagospodarować. Nic lepiej nie przemawia do wyborcy jak żywa gotówka. A niepełnosprawni - no cóż wielu z nich ze względu na stan zdrowia w wyborach nie uczestniczy, więc nie opłaca się w tych ludzi inwestować. Taka jest brutalna prawda - tak rozumują i kalkulują politycy. Niech rządzący nie opowiadają dyrdymałów o jakichś programach społecznych, bo żadnego problemu społecznego one nie rozwiązują. Merytoryczna dyskusja na tej stronie jest pozbawiona sensu, bo rządzący na te argumenty są głusi. Celem głównym jest władza i ustawienie się ludzi z partii rządzącej a nie rozwiązywanie problemów społecznych.
  odpowiedz na komentarz
 • weryfikacja
  Piotr
  10.07.2019, 15:41
  Czy złożenie wniosku o wypłatę dodatku będzie stanowił podstawę do weryfikacji orzeczenia o niepełnosprawności ?
  odpowiedz na komentarz
 • kłody rzucane pod nogi
  Marta
  10.07.2019, 15:28
  Czyli z tego całego projektu wynika, że bardzo wiekowe osoby niepełnosprawne z przyznaną starą I-szą grupą inwalidzką nie dostaną dodatku 500 zł bez stawienia się ponownie na komisji lekarskiej? Co ciekawe opiekun takiej niepełnosprawnej osoby uzyska prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego natomiast sama osoba niepełnosprawna dodatku "500+" już nie dostanie?
  odpowiedz na komentarz
 • Miał to być dodatek dla niepełnosprawnych.
  niepełnosprawny.
  10.07.2019, 13:57
  Otrzymają go osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji z ZUS czy Krus nie mające orzeczenia o niepełnosprawności a nie dostanie go osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym wymagająca stałej opieki legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności i orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy.Są to przeważnie niepełnosprawni w stopniu znacznym którzy kiedyś byli zdrowi,większą część swego życie ciężko pracowały odprowadzały składki emerytalno rentowe i stały się niepełnosprawne w stopniu znacznym z powodu wypadku,choroby czy choroby zawodowej i teraz żyją z niewielkich rent 1100zł gdyż nie dane im było dopracować do wieku emerytalnego.Dlaczego tych niepełnosprawnych tak potraktowano,czy to jest równe traktowanie obywatela w tym kraju?Wszyscy niepełnosprawni w stopniu znacznym powinni otrzymać to świadczenie,a po co jeszcze to kryterium dochodowe,w świadczeniu 500plus dla dzieci go nie ma,nie ma go również w świadczeniu 400plus dla kombatantów.
  odpowiedz na komentarz
 • Kryterium
  spoko
  10.07.2019, 13:45
  Czy do kryterium 1100 zł liczy się dodatek pielęgnacyjny? Myślę, że nie. Mam rację?
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  on
  10.07.2019, 13:43
  Ale sprawiedliwie. 500+ na dzieci bez progów dochodowych, ale dla ludzi na wózkach którzy mają rentę czy emeryturę ponad 1100 zł już nie. Ten co to wymyślił powinien znaleźć się na wózku za 1100zl, tego mu życzę. Dla najbogatszych są pieniądze ale dla najbardziej pokrzywdzonych przez los nie ma. Oby was ........
  odpowiedz na komentarz
 • Stopień umiarkowany
  Robert
  10.07.2019, 13:13
  Witam a jak ktoś ma stopień umiarkowany, niezdolny do pracy { renta socjalna} przyznane orzeczenie 1997 roku i pracuje taka osoba to będzie tym osobom się należeć te 500zł??? Jak z Zusu otrzymują 1100zł brutto?
  odpowiedz na komentarz
 • Nie jest tak źle.
  Ewelinka
  10.07.2019, 13:06
  Chyba się załapię. Mam rentę 935 plus dodatek pielęgnacyjny, który na szczęście nie będzie doliczany do kryterium progu dochodowego. I to co najważniejsze to - Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz nie nadająca się do pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • obłuda
  leon
  10.07.2019, 12:39
  dla zdrowych ludzi 500+ bez limitu dochodu a dla niepełnosprawnych z limitem paranoja jakaś takie rzeczy tylko w kaczolandzie
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Wiesiek Kąca
  10.07.2019, 11:54
  Ja jeśli mam znaczny stopień i rentę socjalną to wg Was mam szanse dostać te 500 zł?
  odpowiedz na komentarz
 • nic się nie zmienia
  sama
  10.07.2019, 11:31
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • nic się nie zmienia
  sama
  10.07.2019, 11:25
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas