Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kombatanci zaparkują na „kopertach”. Jak będzie wyglądać karta kombatanta?

05.07.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. RCL
awer karty kombatanta niebieskie tło napis na górze karta kombatanta nr poniżej wizerunek odznaki pamiątkowej korpusu weteranów pośrodku napis z informacją o uprawnienieniu do parkowania

26 lipca 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej regulujące zasady wydawania i wygląd karty kombatanta dla członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Będą oni mieli te same uprawnienia co posiadacze karty parkingowej, ale niezależnie od niepełnosprawności, bezpłatnie i bezterminowo.

Karta kombatanta będzie wydawana na wniosek członka Korpusu Weteranów złożony w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) za pośrednictwem poczty, elektronicznie lub osobiście. Urząd będzie miał maksymalnie 30 dni na wydanie dokumentu. UdSKiOR będzie uzupełniał kartę o informacje dotyczące członka Korpusu Weteranów, nadawał mu numer i zabezpieczał ją poprzez naniesienie hologramu i laminowanie.

Wnioski o kartę bez adresu zamieszkania lub adresu do korespondencji nie będą rozpatrywane. Urząd będzie prowadził także elektroniczny system ewidencyjny dokumentów i będzie je przesyłał na adres zamieszkania lub korespondencyjny podany we wniosku. Kartę będzie można odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną do jej odbioru.

W przypadku zwrotu karty kombatanta UdSKiOR będzie ją niszczył i odnotuje to w prowadzonej ewidencji. Karta kombatanta będzie miała taki sam wymiar jak obecne karty parkingowe.

„W związku z faktem, że karty kombatanta będą dokumentem nowym, mającym potwierdzać uprawnienia w ruchu drogowym dla nowej kategorii osób, zasadne jest uwidocznienie na tej karcie treści uprawnienia przyznanego jej posiadaczom. Celem jest wyeliminowanie sytuacji kwestionowania uprawnienia przez podmioty kontrolujące przestrzeganie prawa o ruchu drogowym” – czytamy w uzasadnieniu.

rewers karty kombatanta białe tło z giloszem koloru niebieskiego znak korpusu weteranów poniżej miejsce na imię i nazwisko i datę urodzenia oraz informacja o konieczności wyłożenia karty by widoczny był jej numer

Rewers karty kombatanta

Projekt tych przepisów przygotowała z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich grupa senatorów opozycji. Z początkiem tego roku odbyły się burzliwe prace parlamentarne nad tym projektem, których efektem jest karta kombatanta dająca te same uprawnienia członkom Korpusu Weteranów w ruchu drogowym co posiadaczom kart parkingowych.

Szacuje się, że o kartę kombatanta wystąpi ok. 14 tys. osób. Całe przedsięwzięcie w ciągu trzech lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie kosztowało budżet państwa ok. 770 tys.

Więcej szczegółów w Rządowym Centrum Legislacji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • wielu kombatantów nie pobiera dodatku ani nie ubiega się o takie uprawnienia
  goodgame rubiny
  18.02.2020, 21:23
  znam wielu gdyż mają dochody z prowaszenia własnych firm
  odpowiedz na komentarz
 • Styropianowi kombatanci
  Ryś
  19.09.2019, 15:36
  Przeczytałem w internecie, że Premier Mateusz Morawiecki posiada legitymację kombatanta.
  odpowiedz na komentarz
 • Styropianowi kombatanci
  Ryś
  19.09.2019, 15:36
  Przeczytałem w internecie, że Premier Mateusz Morawiecki posiada legitymację kombatanta.
  odpowiedz na komentarz
 • Do komentujących. To trzeba dzwonić na Policję i Straż Miejską jak zobaczycie wnuka, syna weterana
  800zł.
  17.09.2019, 17:23
  jak używa tej karty. Jeśli weteran nie siedzi jako kierowca lub pasażer to inni nie mają prawa sami posługiwać się tym dok. W Ostrołęce cwaniak ustał na kopercie twierdząc Policji, że przywiózł niep. żonę, na którą była wystawiona. Policja sprawdziła monitoring i okazało się, że przyjechał SAM. Dostał 800 zł. mandatu i 5 pkt. 500 za kopertę i 300 zł za posługiwanie żony kartą.
  odpowiedz na komentarz
 • komuś odj.........
  Eichel
  17.07.2019, 17:38
  kombatanci ,a wnuczkowie będą mieć używanie,już teraz normalnym obrazkiem jest ,,niepełnosprawny " z worem ziemniaków na rękach pod sklepem!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • 100-latkowie do aut własnych lub cudzych , ha, ha, ha
  kierowca
  14.07.2019, 16:16
  Ilu jest tych 100-latków, ilu jeszcze żyje, że potrzebna była taka ustawa , kretyni
  odpowiedz na komentarz
 • ile lat ma dzisiaj kombatant ???????????????????????????????????????????????????????????? 100 lat
  kierowca
  14.07.2019, 16:13
  Mamy 80 lat po wojnie, więc najmniej 95 lat. Jak miał 20 lat w 1939 r to dziś ma 100 lat !!!!!!!!! Brawo ustawodawcom, brawo Rząd PIS-u !!!!!!!!!! Tylko wy mogliście uchwalić taka bezmyślną ustawę. Ta ustawa to dno, dno, dno , jak każda (niedopracowana) ustawa -gniot. Ilu ludzi w wieku 95 lat prowadzi auto ????????????? Czy wy myślićie, że Polacy nie potrafią liczyć ???
  odpowiedz na komentarz
 • Szok, mam kartę na czas określony
  ONKA
  13.07.2019, 19:28
  Gdzie Ci kombatanci? Dawno już po wojnie, a im coś się należy natomiast takim z orzeczeniem niezdolnym do samodzielnej egzystencji z problemami ruchu się zabiera. Niedawno co usłyszałam, że zabiorą mi legitymację bo nie mam auta. OK tylko skąd kombatant ma na wszystko i jeszcze uprawnienia. Mój tata był kombatantem. Był bo już odszedł do nieba w wieku 88 lat. To jacy jeszcze są, z możliwością do prowadzenia aut???
  odpowiedz na komentarz
 • Pochopnie dajecie karty parkingowe
  Delfina
  12.07.2019, 11:03
  Przecież nie ma tyle miejsc parkingowych!!
  odpowiedz na komentarz
 • i znów równouprawnienie.
  Andrzej Terlecki
  08.07.2019, 15:41
  Tak jak się spodziewałem są równi i równiejszy /dobra zmiana/ ja jako niepełnosprawny dostaję kartę parkingową na określony czas bo może mi się stan zdrowia polepszy /już się spotkałem z sytuacją, że człowiekowi bez nóg odebrano grupę inwalidzką bo mu "nogi odrosły/ a kombatanci dostają ją za darmo na czas nieokreślony za spanie na styropianie. Z poważaniem.
  odpowiedz na komentarz
 • ale pomoc
  Ewa
  06.07.2019, 18:44
  Ci ludzie na leki nie mają i często za co żyć, ale Kartę dostaną. Tylko po co ona im?
  odpowiedz na komentarz
 • Cuda na kiju
  TOMASZ
  06.07.2019, 16:08
  Czegoś tu nie rozumiem. Kartę dla niepełnosprawnego przyznaje się na czas określony lub na czas ważności orzeczenia. Dla kombatanta na stałe. Będzie tak jak ze starymi kartami parkingowymi. Po dziadku będą prochy, a wnuczek będzie parkował dla osób niepełnosprawnych i mówił, że właśnie przywiózł dziadka do lekarza. Zrobi się tak samo jak z żyjącymi właścicielami nieruchomości w Warszawie. Goście mają po 140 lat i czują się świetnie.
  odpowiedz na komentarz
 • chamstwo
  Roza
  06.07.2019, 12:52
  Jak mozna dawac karty parkingowe osobom ktore na wlasne widzimisie i za pieniadzmi,zyja na nasz koszt.Niech sie nimi opiekuje ten dla kogo byli najemnikami itd
  odpowiedz na komentarz
 • Równe traktowanie .
  znaczny bez karty.
  05.07.2019, 14:14
  Ile trudu, wysiłku i poniżenia musi ponieść niepełnosprawny aby otrzymać kartę parkingową a tu kombatant dostaje ją na tacy i w jak krótkim czasie ustanowiono te wszystkie przepisy.Dla niepełnosprawnych często bardzo dużo czasu upłynie nim się coś wprowadzi a dla kombatanta bardzo szybko,karta parkingowa,dodatek comiesięczny w kwocie 400zł i inne dotacje,usprawnienia.Którz to jest w końcu ten kombatant?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas