Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyrównanie zasiłku pielęgnacyjnego

13.08.2019
Autor: K.

Siostra ma orzeczenie o niepełnosprawności, pierwsza grupa przyznana na stałe w roku 2016, do tej pory było przyznawane czasowo, jednak dopiero w czerwcu tego roku złożyłam wniosek o świadczenie do MOPS w jej imieniu czy jest możliwe wyrównianie?

Szanowna Pani,

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w wysokości 184,42 zł (od 1 listopada 2019 r. w kwocie 215,84 zł) miesięcznie, na pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bez względu na dochód rodziny, posiada m. in. osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wymaganym dokumentem w postępowaniu o przyznanie świadczenia jest w tym wypadku orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydane na stałe lub okresowo.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2018, poz. 2220 z późn. zm.) prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Natomiast zgodnie z art. 24  ust. 2a wyżej wymienionej ustawy jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Jeżeli wcześniej nie składano wniosku, mimo istnienia przesłanek do przyznania świadczenia (wydawane były np. orzeczenia o niepełnosprawności na określony czas), nie będzie możliwości wyrównania świadczenia za poprzednie okresy.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas