Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uważaj! Twoja karta parkingowa może być nieważna

27.06.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com, Beata Dązbłaż
Przekreślona karta parkingowa

1 lipca 2019 r. mija pięć lat od wejścia w życie nowych przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych. Kierowcom i właścicielom aut, którym kończy się termin ważności tego dokumentu, przypominamy o konieczności wymiany.

Nie oznacza to jednak wielkiej akcji wymiany kart parkingowych, gdyż karty wydane po 1 lipca 2014 r. nie tracą ważności 1 lipca 2019 r. Wynika to z przepisów – karta parkingowa wydawana jest na podst. orzeczenia Powiatowego lub Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Terminy

Nowe karty, wydane na podstawie orzeczeń przyznanych na stałe, ważne są 5 lat, a data ważności karty jest na niej oznaczona. Osoba, która ma przyznane orzeczenie na stałe lub na okres dłuższy niż 5 lat, po upływie tych 5 lat musi zgłosić się po nową kartę parkingową, ale nie musi ponownie się orzekać (więcej w poradniku o karcie parkingowej na portalu Niepelnosprawni.pl).

- Osoby posiadające orzeczenia na stałe lub na okres dłuższy niż 5 lat, wydane po 1 lipca 2014 r. ze wskazaniem do karty parkingowej, mogą składać wniosek o wydanie karty już dzień po upływie terminu ważności uprawnienia. Wydanie karty parkingowej w tym przypadku to czynność czysto techniczna, polegająca na wydrukowaniu nowego dokumentu. Jedyną niedogodnością jest to, że osoba wnioskująca o kartę parkingową musi ponownie stawić się w powiatowym zespole i podpisać wniosek o nią w obecności pracownika zespołu – mówi Marzena Perkowska, z-ca dyrektora Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu. – Pozostałe osoby z terminowymi orzeczeniami (wydanymi do konkretnej daty, np. 31 sierpnia 2019 r.) po upływie ważności decyzji składają wnioski o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu bądź o niepełnosprawności. O tym, czy ponownie będzie przyznana karta parkingowa, decyduje skład orzekający – dodaje.

Warto jednak zapytać w swoim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, czy wniosku o nową kartę parkingową nie można złożyć wcześniej (np. miesiąc lub dwa tygodnie przed terminem), zanim poprzednia straci ważność.

Wnioski

Karta parkingowa wymieniana jest w Powiatowym lub Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W wielu wypadkach wnioski są dostępne na stronach internetowych zespołów lub w ich siedzibach. 

- Należy pamiętać o aktualnym zdjęciu o wymiarach 35 na 45 mm, na jasnym tle. Opłatę w wysokości 21 zł uiszcza się na miejscu. Zwrot starej karty nie jest obowiązkowy, ale oczywiście je przyjmujemy – mówi Marzena Perkowska.

Wniosek o wydanie karty należy złożyć osobiście, podpisując go w obecności pracownika zespołu, ale do odbioru dokumentu można upoważnić osobę trzecią. Wyjątkiem są osoby ubezwłasnowolnione, w ich imieniu wniosek składa przedstawiciel ustawowy. Na wydanie karty parkingowej zespół powiatowy ma ustawowe 30 dni od złożenia wniosku.

- Obecnie jesteśmy jedynym zespołem w Polsce, który wydaje karty parkingowe „od ręki”. Staramy się utrzymywać taką praktykę, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów – zaznacza Marzena Perkowska i przypomina, że w zakresie kart parkingowych wydawanych dla placówek różnicą jest maksymalny okres, na który wydawane jest uprawnienie – 3 lata. Wniosek dla placówki składa osoba upoważniona do jej reprezentowania.

Ryzyko

Należy pamiętać, że osoba, która czeka na wydanie karty parkingowej, mimo że posiada ważne orzeczenie o spełnianiu przesłanek do wydania karty, nie może w tym czasie korzystać z jej przywilejów. Parkując na „kopercie” bez karty wystawionej za szybą w sposób czytelny, może otrzymać mandat i mieć odholowany samochód.

Art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym w ust. 3 jasno stanowi, że kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą samochodu w sposób:

 • eksponujący widoczne zabezpieczenia karty (czyli hologram),
 • umożliwiający odczytanie jej numeru
 • oraz odczytanie daty ważności.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2018 r. wydanych zostało 122 348 kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością i 1946 kart dla placówek.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • przedłużenie karty parkingowej
  Gonera Zbigniew
  02.03.2020, 16:30
  proszę o wytłumaczenie dlaczego nie mogę otrzymać karty parkingowej nie wcześniej niż dzień po dacie jej wygaśnięcia .tak interpretuje Zesół dla n Niepęłnosprawnych w Lubinie,czyli data ważności do marca inajwcześniej mam odebrać 3 marca twierdząc że takie są przepisy
  odpowiedz na komentarz
 • Na ile
  On
  16.01.2020, 17:23
  U nas wydają karty tylko na rok, bez względu na orzeczenie...
  odpowiedz na komentarz
 • Mirosław
  Kibic
  08.10.2019, 18:44
  Kto wymyślił ustawę aby wniosek na Karty parkingowe dla niepełnosprawnych można było złożyć dopiero kiedy kończy się ich 5-cio letni okres ważności.I jak dalej ma parkować osoba niepełnosprawna, gdzie jak karta straciła ważność a na wydanie nowej Miejski Zespół ma 30 dni.To wobec tego Kartę winno się otrzymywać niezwłocznie w tym samym dniu i po kłopocie.Kto jest winien Sejm,Ministerstwo czy MZ d/s Orzekania i wydawania tych Kart ??? Polska to ciekawy kraj,katolicki,nieprzeciętnie uczciwy a mamy samych głąbów w instytucjach centralnych i urzędach - jedni lepsi od drugich.Przecież złożyć Wniosek o Kartę można wcześniej a wydać w dniu kiedy kończy się stara karta.Jezu jakie to trudne do wymyślenia.Miało być lepiej a jest jeszcze gorzej ale kasa co 5 lat leci od inwalidów. Zapraszam do Gdańska na ul.Dyrekcyjną 5 gdzie mieści się MZ d/s ON podjazdu-brak,winda przedpotopowa strach jechać,ludzi pełno,informacji trudno uzyskać,telefonicznie i mailowo-coś okropnego !!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • A dlaczego karta nie może być wydana np. na 30 dni przed upływem terminu ważności starej karty aby osoba niepełnosprawna mogła z ważną kartą pojechać do sanatorium.
  Janina
  03.09.2019, 13:43
  Komentarz w tej sprawie oczekuję od Państwa
  odpowiedz na komentarz
 • A po co te zmiany w przepisach
  Marek D.
  30.06.2019, 20:55
  Cel jest tylko jeden dobić Was najsłabszych co 5 lat na opłaty. Ni3pelnosprawnosc znaczna od 2009 roku
  odpowiedz na komentarz
 • Życie kaleki.....
  Zeus
  28.06.2019, 14:54
  Jestem kaleką uznanym przez ZUS jak miałem 16 lat ..teraz mam 50 lat zawsze miałem 2 gą grupę inwalidztwa na stałe czyli bez terminowo..oczywiście problemy z poruszaniem się..i nagle moja karta parkingowa jest nieważna czy ktoś może mi powiedzieć czy już nie jestem kaleką..bo ja nadal mam problemy z chodzeniem i myślę że trudniej mi się poruszać ale to wszystko mi się tylko śni...... proszę o komentarz
  odpowiedz na komentarz
 • Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2018 r. wydanych zostało 122 348 kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością
  orzeszek
  28.06.2019, 13:48
  Chciał bym wiedzieć ile z tych osób ma "istotne problemy w poruszaniu się" - myślę, że nie więcej jak 10.000. Problemem są ludzie a nie ustawy. Niedouczeni orzecznicy. To widać pod marketami
  odpowiedz na komentarz
 • Skąd taki termin na złożenie wniosku?
  Łukasz
  28.06.2019, 12:01
  Witam, ja również pracuję w zespole ds. orzekania i nie mogę się zgodzić z poglądem pracownika zespołu z Poznania, że wniosek na kartę może wpłynąć dopiero po upływie ważności posiadanej karty. W rozporządzeniu w sprawie wydawania kart nie ma ani jednego zdania na temat tego terminu. Mowa jest tylko w jakim terminie przewodniczący ma powiadomić osobę o MOŻLIWOŚCI ODBIORU. Skoro tak, to urząd może przyjąć wniosek przed upływem ważności dokumentu (np. wniosek o wymianę starej karty ważnej do końca lipca zostaje przyjęty 1.07) i w ciągu 30 dni poinformować, że odbiór może nastąpić po upływie ważności posiadanej karty (np. 1.08). Nie widzę powodu, żeby ludziom "robić pod górkę..." Aha, i Poznań to nie jedyny zespół, w którym można otrzymać kartę "od ręki"... Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • termin składania wniosku!!!!!!
  Lena
  27.06.2019, 22:34
  Kolejne niedopatrzenie w prawie wrrrrr. Wniosek można złożyć dzień po upływie ważności? Czyli jadąc do urzędu nie mogę skorzystać z miejsca do którego mam prawo, gdyż stara karta jest nieważna a nowej jeszcze nie mam. Porażka :( :(
  odpowiedz na komentarz
 • Chyba znowu bubel
  Borzoi
  27.06.2019, 21:14
  No znowu bubel. Jeżeli osoba niepełnosprawna ma miejsce parkingowe pod domem gdzie zamieszkuje to przez miesiąc może zapomnieć o parkowaniu. Szkoda więc, że tylko w Poznaniu nowa karta wydawana jest ,,od ręki''. Znając (na podstawie tego artykułu) mechanizm wydawania wznowionych kart czy mogę zgłosić się na miesiąc przed końcem aktualności karty. Czy obowiązkowo nie będę miał gdzie postawić samochodu przez miesiąc. Proszę o udzielenie informacji.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  Pyzol
  27.06.2019, 19:55
  ...dlaczego o nową kartę można składać wniosek 1 dzień po...a nie np. 1 tydz.czy 1 m-c wczesniej a termin liczony od dnia utraty waznosci karty - jak orzeczenie jest na stałe. Dlaczego naraża się osoby niepełnosprawne na odholowanie - np.z pod ośrodka wydajacego karty.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas