Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MIiR: rząd przyjął projekt ustawy o dostępności

25.06.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
aktywny symbol osób z niepełnosprawnościami - przechylony do przodu człowiek na wózku

Rząd przyjął projekt ustawy o dostępności – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we wtorek, 25 czerwca. Zgodnie z projektem w urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe oraz powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami.

„Ustawa to część rządowego programu Dostępność Plus. Ma być taranem, który otworzy drzwi do instytucji publicznych osobom z niepełnosprawnościami, seniorom, rodzicom z dziećmi, generalnie wszystkim, którzy mają specjalne potrzeby” – powiedział szef MIiR, cytowany w komunikacie, Jerzy Kwieciński.

Podkreślił przy tym, by dostępności nie utożsamiać tylko z barierami architektonicznymi.

„Do urzędu możemy nie wejść tak samo przez brak podjazdu, jak i przez źle zbudowaną stronę internetową, na której osoba niewidoma nie znajdzie adresu lub nie przeczyta ważnego dokumentu, bo będzie on niedostępny dla czytnika ekranowego” – wyjaśnił Kwieciński.

Jak podano, uruchomiony zostanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą działania na rzecz dostępności Chodzi na przykład o finansowanie montażu pochylni, ramp, wind w budynkach użyteczności publicznej i budynkach wielorodzinnych.

„Wsparcie z funduszu, udzielane będzie w formie pożyczki lub kredytu bankowego (z możliwością częściowego umorzenia) albo dotacji na częściową spłatę kapitału lub odsetek od pożyczek i kredytów udzielanych ze środków innych niż środki funduszu” – napisano.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Brak informacji
  Borzoi
  27.06.2019, 21:26
  Nie napisano jednak gdzie osoba niepełnosprawna uwięziona w własnym mieszkaniu z powodu braku windy powinna zgłaszać taki przypadek i prosić o likwidację tej bariery. Bardzo dobrze, że będzie można dostać się do urzędu, szkoły muzeum itd. ale najpierw trzeba mieć możliwość wydostania się z mieszkania i powrotu, bez pomocy uczynnych sąsiadów i rodziny.
  odpowiedz na komentarz
 • dostepność
  Lilka
  25.06.2019, 18:27
  Trzeba wprowadzić obowiązkowe podjazdy w każdym budynku, a jeżeli nie, to zorganizować bezpłatnych asystentów wnoszących (zamawianych szybko telefonem).
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas