Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy 40-letnia córka ma prawo do renty rodzinnej?

09.08.2019
Autor: B.

Czy córka 40-letnia całkowicie niezdolna do pracy z powodu choroby, a do tej pory pracująca, ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu?

Szanowni Państwo,

prawo do renta rodzinnej w przypadku śmierci rodzica mają: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

  1. do ukończenia 16 lat;
  2. do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

2.  Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Warto zatem udać się do ZUS-u w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat renty. Nawet 40-letnie dziecko może otrzymać rentę rodzinną po zmarłym ojcu, o ile ojciec w chwili śmierci posiadał odpowiednie okresy składkowe lub był na emeryturze. Ważne jest kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy. Warto pamiętać o limitach dorabiania do renty rodzinnej, które można sprawdzać na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas