Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

GUS: gospodarstwa domowe osób z niepełnosprawnością coraz biedniejsze

21.06.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Maria Kaloudi/Freeimages.com
Skierowana w dół strzałka z topniejącego lodu

Gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnością oraz gospodarstwa rencistów ubożeją względem średniej wszystkich gospodarstw w Polsce – wynika z badania GUS „Sytuacja gospodarstw domowych w 2018 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”. Niestety, wszystkie podane przez Główny Urząd Statystyczny dane potwierdzają tę tezę.

Najniższy w Polsce przeciętny miesięczny dochód na osobę w 2018 r. dotyczył gospodarstw domowych rencistów. Wyniósł on 1355 zł na osobę i był o 20 proc. niższy od średniej ogólnopolskiej. Utrzymuje się tutaj tendencja wzrostowa, gdyż w 2017 r. był niższy o 18,9 proc.

Również w gospodarstwach rencistów był najwyższy udział wydatków w dochodach (84,2 proc.), mieli oni także najniższą kwotę nadwyżki przeciętnych miesięcznych dochodów nad średnimi wydatkami – 214 zł.

Renciści wydali też relatywnie najwięcej w 2018 r. ze wszystkich gospodarstw na użytkowanie mieszkania lub domu i energię.

Co ciekawe, udział dochodów ze świadczenia wychowawczego 500+ w przeciętnym miesięcznym dochodzie na jedną osobę był najwyższy w gospodarstwach rencistów wychowujących dzieci do 17 roku życia (21,8 proc.).

Różnice rosną

O 15,5 proc. poniżej przeciętnej krajowej kształtował się średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych, które miały w swoim składzie osobę z niepełnosprawnością. W 2017 r. było to poniżej 14,4 proc. przeciętnej krajowej, zatem różnica wzrosła.

W tych gospodarstwach 51,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę stanowiły dochody ze świadczeń społecznych. W gospodarstwach bez osób z niepełnosprawnością było to znacząco mniej – 27,5 proc.

Przeciętne miesieczne wydatki na osobę w gospodarstwach z osobami z niepełnosprawnością były niższe niż przeciętne miesięczne wydatki w gospodarstwach ogółem o 14 proc. Tutaj także nastąpił wzrost, gdyż w 2017 r. było to 13,1 proc.

Mieszkania słabiej wyposażone

Rodziny z osobą z niepełnosprawnością były też gorzej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania, szczególnie w urządzenia zaawansowane technologicznie.

„Urządzenie z dostępem do Internetu posiadało 76,9% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 69,4% gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, natomiast smartfon – odpowiednio 69,3% oraz 58,9%. Samochód osobowy posiadało 68,0% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 57,7% gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi” – podaje w raporcie GUS.

Gospodarstwa rencistów dysponowały też najmniejszą przeciętną powierzchnią użytkową mieszkań – 66,3 m2. Tylko u rencistów nie nastąpił wzrost powierzchni użytkowej mieszkania. Natomiast pobierający rentę dysponowali największą powierzchnią użytkową na osobę (40,9 m2), co wiąże się z mniejszą liczbą osób w domu. Gospodarstwa domowe rencistów były też najsłabiej wyposażone w instalacje techniczno-sanitarne.

Na tle innych gospodarstw renciści najsłabiej subiektywnie oceniali swoją sytuację materialną – 18,1 proc. ocen pozytywnych wobec 14,5 proc. w 2017 r.

Komentarz

  • I co na te badania powie nasz rząd?
    Miki
    24.06.2019, 10:20
    To, że luka dochodowa pomiędzy rodzinami z osobami niepełnosprawnymi a resztą społeczeństwa jest faktem niepodwarzalnym i widać to gołym okiem. Rząd się chwali, że dzięki różnym programom coraz więcej niepełnosprawnych pracuje tylko niech jeszcze powie, ile te osoby zarabiają i jak długo pracują. Na co dzień mam do czynienia z osobami niepełnosprawnymi i najczęściej wykonują one pracę poniżej swoich kwalifikacji, za marne pieniądze, na jakąś część etatu i przez kilka miesięcy. Jak ktoś pracuje na pełny etat za płacę minimalną i ma pełny socjal to może czuć się szczęściarzem. Tylko niewielki odsetek zarabia więcej. Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń są nieruszane od kilku lat po tym jak Platforma Obywatelska je obniżyła. Rząd nic z tym nie robi i udaje, że problemu niema - jest mu to zwyczajnie na rękę. Na temat rent to szkoda się wypowiadać, bo są głodowe. A teraz się zastanawiają komu dać dodatek 500 zł, żeby wydać jak najmniej i tanim kosztem wygrać wybory.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas