Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

GUS: gospodarstwa domowe osób z niepełnosprawnością coraz biedniejsze

21.06.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Maria Kaloudi/Freeimages.com
Skierowana w dół strzałka z topniejącego lodu

Gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnością oraz gospodarstwa rencistów ubożeją względem średniej wszystkich gospodarstw w Polsce – wynika z badania GUS „Sytuacja gospodarstw domowych w 2018 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”. Niestety, wszystkie podane przez Główny Urząd Statystyczny dane potwierdzają tę tezę.

Najniższy w Polsce przeciętny miesięczny dochód na osobę w 2018 r. dotyczył gospodarstw domowych rencistów. Wyniósł on 1355 zł na osobę i był o 20 proc. niższy od średniej ogólnopolskiej. Utrzymuje się tutaj tendencja wzrostowa, gdyż w 2017 r. był niższy o 18,9 proc.

Również w gospodarstwach rencistów był najwyższy udział wydatków w dochodach (84,2 proc.), mieli oni także najniższą kwotę nadwyżki przeciętnych miesięcznych dochodów nad średnimi wydatkami – 214 zł.

Renciści wydali też relatywnie najwięcej w 2018 r. ze wszystkich gospodarstw na użytkowanie mieszkania lub domu i energię.

Co ciekawe, udział dochodów ze świadczenia wychowawczego 500+ w przeciętnym miesięcznym dochodzie na jedną osobę był najwyższy w gospodarstwach rencistów wychowujących dzieci do 17 roku życia (21,8 proc.).

Różnice rosną

O 15,5 proc. poniżej przeciętnej krajowej kształtował się średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych, które miały w swoim składzie osobę z niepełnosprawnością. W 2017 r. było to poniżej 14,4 proc. przeciętnej krajowej, zatem różnica wzrosła.

W tych gospodarstwach 51,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę stanowiły dochody ze świadczeń społecznych. W gospodarstwach bez osób z niepełnosprawnością było to znacząco mniej – 27,5 proc.

Przeciętne miesieczne wydatki na osobę w gospodarstwach z osobami z niepełnosprawnością były niższe niż przeciętne miesięczne wydatki w gospodarstwach ogółem o 14 proc. Tutaj także nastąpił wzrost, gdyż w 2017 r. było to 13,1 proc.

Mieszkania słabiej wyposażone

Rodziny z osobą z niepełnosprawnością były też gorzej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania, szczególnie w urządzenia zaawansowane technologicznie.

„Urządzenie z dostępem do Internetu posiadało 76,9% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 69,4% gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, natomiast smartfon – odpowiednio 69,3% oraz 58,9%. Samochód osobowy posiadało 68,0% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 57,7% gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi” – podaje w raporcie GUS.

Gospodarstwa rencistów dysponowały też najmniejszą przeciętną powierzchnią użytkową mieszkań – 66,3 m2. Tylko u rencistów nie nastąpił wzrost powierzchni użytkowej mieszkania. Natomiast pobierający rentę dysponowali największą powierzchnią użytkową na osobę (40,9 m2), co wiąże się z mniejszą liczbą osób w domu. Gospodarstwa domowe rencistów były też najsłabiej wyposażone w instalacje techniczno-sanitarne.

Na tle innych gospodarstw renciści najsłabiej subiektywnie oceniali swoją sytuację materialną – 18,1 proc. ocen pozytywnych wobec 14,5 proc. w 2017 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • nic się nie zmienia
  ja
  29.06.2019, 11:12
  estem w stopniu umiarkowanym czyli 2 gr mam napisane praca żadna w orzeczeniu jestem po 40 nie pracowałam bo nie mogłam dostałam od państwa rentę socjalną pomagali mi rodzice żyć teraz państwo wpłacając 13 emeryturę miało pomóc wszystko zdarzało jedzenie ostatnio śmieci z 8 zł na 17.5 zł za miesiąc
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ nie dla wszystkich
  Basia
  28.06.2019, 14:14
  Jak to ładnie brzmi taki ogólnik jak " 500+ dla niepełnosprawnych". W większości ludzie myślą, że wszyscy niepełnosprawni dostaną te pieniądze a to jest kłamstwo. Tylko osoby niepełnosprawne wiedzą, że tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a przydałyby się każdemu niepełnosprawnemu i to bez względu na niepełnosprawność.
  odpowiedz na komentarz
 • Prawda ale co dalej ?
  Smutna matka
  25.06.2019, 20:21
  Niestety to prawda . Moje gospodarstwo domowe też okropnie cierpi . Ale nie mam pretensji do swojego niepełnosprawnego dziecka tylko do chorej sytuacji w kraju .Jeżeli choremu dziecku odmawia sie świadczeń a matka ma wyżyć za jedyne 184 zł to grozi juz ubóstwem .
  odpowiedz na komentarz
 • żyje się doskonale
  książe-socjalny
  25.06.2019, 19:23
  a mi się żyje dostatnio mam karę zniżkową w biedronce i za zakupy płacę 50 zł dziennie
  odpowiedz na komentarz
 • Propaganda sukcesu temu przeczy!
  Edyta
  24.06.2019, 13:25
  No przecież pis wmawia Polakom, że niepełnosprawnym nigdy nie żyło się lepiej... No ja muszę przyznać, że nie pamiętam już kiedy żyłam za 700 złotych renty. Jest mi wręcz doskonale i aż mi zbywa na wszystkim!!
  odpowiedz na komentarz
 • I co na te badania powie nasz rząd?
  Miki
  24.06.2019, 10:20
  To, że luka dochodowa pomiędzy rodzinami z osobami niepełnosprawnymi a resztą społeczeństwa jest faktem niepodwarzalnym i widać to gołym okiem. Rząd się chwali, że dzięki różnym programom coraz więcej niepełnosprawnych pracuje tylko niech jeszcze powie, ile te osoby zarabiają i jak długo pracują. Na co dzień mam do czynienia z osobami niepełnosprawnymi i najczęściej wykonują one pracę poniżej swoich kwalifikacji, za marne pieniądze, na jakąś część etatu i przez kilka miesięcy. Jak ktoś pracuje na pełny etat za płacę minimalną i ma pełny socjal to może czuć się szczęściarzem. Tylko niewielki odsetek zarabia więcej. Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń są nieruszane od kilku lat po tym jak Platforma Obywatelska je obniżyła. Rząd nic z tym nie robi i udaje, że problemu niema - jest mu to zwyczajnie na rękę. Na temat rent to szkoda się wypowiadać, bo są głodowe. A teraz się zastanawiają komu dać dodatek 500 zł, żeby wydać jak najmniej i tanim kosztem wygrać wybory.
  odpowiedz na komentarz
 • ŁOBUZY
  CZARUŚ
  23.06.2019, 17:50
  JAK WYŻYĆ ZA 1200 ZL,RENCIŚCI PRZYMIERAJĄ GŁODEM
  odpowiedz na komentarz
 • Sajgon
  TOMASZ
  22.06.2019, 21:46
  Żeby statystycznie nie było tak źle, to w nowym orzecznictwie uzdrowi się rzeszę niepełnosprawnych. Statystycznie wyjdzie elegancko. PIS opracuje reformę, Ucińska wprowadzi ją w życie, a po zmianie ekipy u władzy na PO ze zwolennikami partii Wiosna, dostaniemy gratis eutanazję w refundacji na życzenie. Przymusowo-dobrowolną rzecz jasna. Żyć nie umierać.
  odpowiedz na komentarz
 • Od 20 lat jak jestem na wózku to PiS dał mi najwięcej w tak krótkim czasie od kiedy obięli władzę.
  wózkowicz
  21.06.2019, 15:30
  Wcześniej to tylko w 2005-2007 też było niezle wtedy WPROWADZONO podwyżkę rent co roku jakby automatycznie, ale wtedy rząd się rozwiązał. Obecnie jest bardzo dobrze oby tak dalej.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas