Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odmowa renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

12.08.2019
Autor: K.

Od 2006 roku mam zdiagnozowaną chorobę serca, najpierw wszczepiony defibrylator, potem stymulator serca, w sercu wszczepione trzy elektrody, w tym jedna nieczynna, której nie można usunąć, przeszłam zapalenie wsierdzia, nerwica lękowa na skutek wyładowań defibrylatora, liczne ablacje wykonane w Instytucie Kardiologii w Aninie przez Łukasza Szumowskiego obecnego Ministra Zdrowia. Mam przepracowane 4 lata pracy, obecnie mam 27 lat, ZUS odmówił mi renty argumentując, że przyczyna niepełnosprawności powstała w okresie nieskładkowym czyli w wieku szkolnym. Pracuję na 1/3 etatu, bo tyle jestem wydolna zdrowotnie, ale za zarobione grosze nie jestem wstanie się utrzymać. Do kogo mam się zwrócić o poradę, pieniędzy na prawników nie mam, od matki, która jest na emeryturze też nie mogę ciągnąć pieniędzy, wpadłam w depresję, chodzę na terapię, ale bez skutku, impas, w którym tkwię i bezradność, jestem już u kresu wytrzymałości, nie wiem do kogo zwrócić się o pomoc.

Szanowna Pani,

w sprawie bezpośredniej konsultacji prawnej można zwrócić się do jednego z Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).

Niezależnie od orzeczenia z ZUS, warto postarać się o wydanie przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności o ile takiego orzeczenia jeszcze Pani nie posiada. Uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności powoduje (w zależności od stopnia: znaczny, umiarkowany lub lekki) możliwość uzyskania wsparcia w tym w pewnych wypadkach również wsparcia finansowego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas