Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier: chcemy jak najszybciej procedować projekt ustawy ws. 500 zł dla niepełnosprawnych

18.06.2019
Autor: PAP, fot. Sanskrit Bandit (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Popiersie Mateusza Morawieckiego

- Chcemy jak najszybciej procedować projekt ustawy w sprawie 500 zł dla niepełnosprawnych – powiedział we wtorek, 18 czerwca, premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że dodatkiem zostaną objęte osoby „najbardziej pokrzywdzone przez los”.

- Przygotowaliśmy ustawę, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla osób, które skończyły 18. rok życia, które nie mają emerytury, które są całkowicie pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania – mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Podkreślił, że rząd chce jak najszybciej procedować projekt ustawy w tej sprawie.

- Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, w której jak najszybciej, być może jeszcze we wrześniu lub na początku października, będę dbał o to, by nastąpiło to w ciągu najbliższych tygodni, żeby przyjęte zostały odpowiednie regulacje prawne i żeby można było rozpocząć wypłaty dla tych osób, które są najbardziej pokrzywdzone przez los, przez stopień swojej niepełnosprawności – powiedział szef rządu.

„Dzielić się owocami wzrostu gospodarczego”

Premier podkreślał konieczność usprawnienia systemu orzekania o niepełnosprawności. Wskazał, że dodatek początkowo będzie przyznawany dwóm grupom „najbardziej pokrzywdzonych osób, które obejmą ok. 500 tys. osób”.

- Następnie też pewne kolejne osoby z kolejnych grup, które mają orzeczone niepełnosprawności, będą również przechodziły przez ten proces tak, żeby uniknąć nadużyć, ale jednocześnie, żeby z jednej strony spełnić zadość postulatom, które z tych środowisk płyną, a z drugiej strony, żeby wypełnić podstawowe funkcje państwa, żeby dzielić się owocami wzrostu gospodarczego, ale też tym, co w budżecie jest wygospodarowane, po to, żeby zapewnić maksymalne przy dzisiejszym poziomie budżetu i przy potrzebach różnych innych grup społecznych, wsparcie dla osób niepełnosprawnych – powiedział premier.

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, politycy PiS zapowiedzieli w maju. W tym tygodniu wicepremier Jacek Sasin informował, że „Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych zostanie uruchomiony od jesieni”.

Komentarz

  • "Premier: chcemy jak najszybciej...."
    Maria
    19.06.2019, 11:08
    Bardzo czekałam, ze mnie tez obejmie wzrost gospodarczy ale mylilam sie, bo otrzymaja majacy znaczny ci co maja renty socjalne. Ja poszlam do pracy, bo musialam, samotnie wychowywałam i wyksztalcilam, rowniez studia, dziecko. Praca wiele zdrowia, bolu mnie kosztowala. Uparlam sie i pracowalam w koncu otrzymalam rente i emeryture, 1200zł, a renta socjalna 1080 zł. Czy to taka wielka roznica?. Przepracowałam 30 lat. Chociaz ten podatek moglby zostac dla nas O z N nie czulabym sie tak wykorzystana a przeciez wzrostu gospodarczego ja apsolutnie nie odczowam i poprawy finansowej. Leki drozeja, przeciwbolowych ciagle załuja, na miesiac daja jak przekrocze norme to jest problem dostac wiecej, lecznicze nietrujace srodki przeciwbolowe -konopie- wciaz uznawane sa za narkotyki ale moje cierpienie i zdrowie to nikogo nie obchodzi. Pomozcie tez chce zyc normalnie i pojechac nad morze, chociaz mam tylko 14 km i samochod to i tak ze wzgledu na nedze finansowa nie moge z tego skorzystac. Zrozumcie ja tez mam potrzebe przyjemnosci, wolnosci ale jak brak "miedzi to sie na du..e siedzi i koniec tematu. Czekam na normalnosc w naszej kochanej Polsce.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas