Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier: chcemy jak najszybciej procedować projekt ustawy ws. 500 zł dla niepełnosprawnych

18.06.2019
Autor: PAP, fot. Sanskrit Bandit (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Popiersie Mateusza Morawieckiego

- Chcemy jak najszybciej procedować projekt ustawy w sprawie 500 zł dla niepełnosprawnych – powiedział we wtorek, 18 czerwca, premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że dodatkiem zostaną objęte osoby „najbardziej pokrzywdzone przez los”.

- Przygotowaliśmy ustawę, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla osób, które skończyły 18. rok życia, które nie mają emerytury, które są całkowicie pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania – mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Podkreślił, że rząd chce jak najszybciej procedować projekt ustawy w tej sprawie.

- Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, w której jak najszybciej, być może jeszcze we wrześniu lub na początku października, będę dbał o to, by nastąpiło to w ciągu najbliższych tygodni, żeby przyjęte zostały odpowiednie regulacje prawne i żeby można było rozpocząć wypłaty dla tych osób, które są najbardziej pokrzywdzone przez los, przez stopień swojej niepełnosprawności – powiedział szef rządu.

„Dzielić się owocami wzrostu gospodarczego”

Premier podkreślał konieczność usprawnienia systemu orzekania o niepełnosprawności. Wskazał, że dodatek początkowo będzie przyznawany dwóm grupom „najbardziej pokrzywdzonych osób, które obejmą ok. 500 tys. osób”.

- Następnie też pewne kolejne osoby z kolejnych grup, które mają orzeczone niepełnosprawności, będą również przechodziły przez ten proces tak, żeby uniknąć nadużyć, ale jednocześnie, żeby z jednej strony spełnić zadość postulatom, które z tych środowisk płyną, a z drugiej strony, żeby wypełnić podstawowe funkcje państwa, żeby dzielić się owocami wzrostu gospodarczego, ale też tym, co w budżecie jest wygospodarowane, po to, żeby zapewnić maksymalne przy dzisiejszym poziomie budżetu i przy potrzebach różnych innych grup społecznych, wsparcie dla osób niepełnosprawnych – powiedział premier.

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, politycy PiS zapowiedzieli w maju. W tym tygodniu wicepremier Jacek Sasin informował, że „Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych zostanie uruchomiony od jesieni”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • życie w ubóstwie
  sama
  29.06.2019, 11:11
  estem w stopniu umiarkowanym czyli 2 gr mam napisane praca żadna w orzeczeniu jestem po 40 nie pracowałam bo nie mogłam dostałam od państwa rentę socjalną pomagali mi rodzice żyć teraz państwo wpłacając 13 emeryturę miało pomóc wszystko zdarzało jedzenie ostatnio śmieci z 8 zł na 17.5 zł za miesiąc
  odpowiedz na komentarz
 • nie wszyscy niepełnosprawni dostaną 500+
  Basia
  20.06.2019, 22:40
  panie Premierze to ma być dodatek TYLKO dla części niepełnosprawnych- tych z tzw. pierwszą grupą niepełnosprawności . Reszta tylko popatrzy a hałasu będzie w mediach, że WSZYSCY niepełnosprawni dostali dodatek 500+ a to NIE PRAWDA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Reszta, też z orzeczoną niepełnosprawnością też musi kupić leki i też ma potrzeby na które nas nie stać .
  odpowiedz na komentarz
 • Weryfikacja orzekania niepełnosprawności
  ja
  20.06.2019, 13:33
  A niech tylko PIS spróbuje mi odebrać przyznany umiarkowany stopień w niepełnosprawności od dzieciństwa i wyśle mnie do orzecznika ZUS. ZUS nie przyznaje mi od lat renty socjalnej, bo cytuję: ,,Jest pani jak na skrzywienie kręgosłupa bardzo wysoka, a trzyma pani mocz?" ,,Dziękuję" panu premierowi za dodatek 500 zł. Znów nie zasłużyłam. Ciekawe, czy on z prętami w plecach założonymi w wieku 12 lat zrobiły taką karierę.
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek 500+
  ONKA
  19.06.2019, 19:51
  To niesprawiedliwe dzielić tych co mają renty socjalne i tych co przepracowali chociaż 5 lat na rentę z ZUS oraz tych co mają renty rodzinne. Czy premier i p. Sasin też ma takie same dochody co My Osoby Niepełnosprawne?
  odpowiedz na komentarz
 • I wszystko jasne
  Borzoi
  19.06.2019, 19:26
  To jest tak jak z kwotą wolną od podatku. Pytam się znajomych komu podniesiono. Nie mogę znaleźć. Z tym dodatkiem będzie tak samo. Ci co zaciskali zęby, uczyli się, starali się pracować teraz zobaczą figę. Trzeba było leżeć w domu klepać dzieci i wyciągać rękę. Ci dostaną. Podobnie z pieluchami i cewnikami. Zawieźli mnie do lekarza (prywatnie) chciałem zapłacić cewnikami niestety nie przyjął. Ksiądz na tacę też nie chciał. Starałem się bez kolejki (znaczny) dostać numerek do lekarza. Dobrze, że udało się uciec bo gdyby się nie udało to potrzebowałbym dobrego chirurga i ortopedy.
  odpowiedz na komentarz
 • 500plus na dziecko a 500plus dla niepełnosprawnego.
  janek.
  19.06.2019, 13:43
  Jaka jest różnica w traktowaniu obywatela;dodatek na dziecko będzie dla każdego dziecka bez względu na sytuację materialną rodziny,dodatek dla niepełnosprawnego będzie zależny od wielu wymyślonych przez rządzących czynników,nie dostaną go wszyscy niepełnosprawni w stopniu znacznym którzy w orzeczeniach mają zawarty zapis że potrzebują stałej lub długotrwałej pomocy drugiej osoby.Z tego wynika że dodatek ten dostanie z ZUS osoba całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji a nie dostanie niepełnosprawny w stopniu znacznym z zapisem że potrzebuje stałej lub długotrwałej pomocy który często otrzymuje rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy tak ma wyglądać równe i sprawiedliwe traktowanie obywateli ,a wśród nich osoby niepełnosprawne?Być może pieniądze te są potrzebne na prawie 10 procentowe podwyżki dla nauczycieli,która grupa społeczna w tym kraju otrzymała jednorazowo tak wysoką podwyżkę.
  odpowiedz na komentarz
 • "Premier: chcemy jak najszybciej...."
  Maria
  19.06.2019, 11:08
  Bardzo czekałam, ze mnie tez obejmie wzrost gospodarczy ale mylilam sie, bo otrzymaja majacy znaczny ci co maja renty socjalne. Ja poszlam do pracy, bo musialam, samotnie wychowywałam i wyksztalcilam, rowniez studia, dziecko. Praca wiele zdrowia, bolu mnie kosztowala. Uparlam sie i pracowalam w koncu otrzymalam rente i emeryture, 1200zł, a renta socjalna 1080 zł. Czy to taka wielka roznica?. Przepracowałam 30 lat. Chociaz ten podatek moglby zostac dla nas O z N nie czulabym sie tak wykorzystana a przeciez wzrostu gospodarczego ja apsolutnie nie odczowam i poprawy finansowej. Leki drozeja, przeciwbolowych ciagle załuja, na miesiac daja jak przekrocze norme to jest problem dostac wiecej, lecznicze nietrujace srodki przeciwbolowe -konopie- wciaz uznawane sa za narkotyki ale moje cierpienie i zdrowie to nikogo nie obchodzi. Pomozcie tez chce zyc normalnie i pojechac nad morze, chociaz mam tylko 14 km i samochod to i tak ze wzgledu na nedze finansowa nie moge z tego skorzystac. Zrozumcie ja tez mam potrzebe przyjemnosci, wolnosci ale jak brak "miedzi to sie na du..e siedzi i koniec tematu. Czekam na normalnosc w naszej kochanej Polsce.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Alojzy
  19.06.2019, 10:28
  Na pierwsze dziecko mogą dostać od lipca 500+ dlaczego niepełnosprawni dopiero od września albo jeszcze później . Na ten cel został utworzony specjalnie fundusz solidarnościowy który działa od stycznia ,gdzie są te pieniądze odpowiedz jest prosta pójdą na nowy program na pierwsze dziecko
  odpowiedz na komentarz
 • I tak już prawie rok !
  Andrzej Terlecki
  19.06.2019, 09:23
  Inne ustawy można było przepchnąć w ciągu kilku dni, a ta ustawa ustalana jest już ponad rok jak nie więcej. Niepełnosprawnych jest za mało aby przechylić zwycięstwo w wyborach. Zresztą sami sobie są winni nie powinni być niepełnosprawnymi.
  odpowiedz na komentarz
 • No to w czym problem?
  Keraj
  19.06.2019, 08:54
  Sądownictwo reformowaliscie w nocy? Trybunał Konstytucyjny to samo bo w dzień nie można było? Ile takich ustaw było przepchnietych na kolanie? Cztery lata brania państwowej kasy to za krótki okres na stworzenie sensownego planu pomocy dla niepełnosprawnych? Nagrody które wam się należały nie wymagały tak długiego okresu wyczekiwania. Panie Premierze ile kosztuje utrzymanie PFRONu? A Pan łaskawie powołał kolejna instytucje czyli fundusz solidarnościowy. Wszystko w jednym ministerstwie finansów!
  odpowiedz na komentarz
 • zailek
  szafir
  18.06.2019, 20:23
  ludzie długo Ciężko pracowali teraz mają głodowe emerytury tak samo osoby chore od urodzenia niepełnosprawne każdej gr umiarkowanym opiekunowie osób dorosłych waszym priorytetem jest wyrównanie poziomu życia ale nie widzę tego
  odpowiedz na komentarz
 • Znaczny stopień niepelnosprawnosci
  Korozej alicja.
  18.06.2019, 20:01
  Od 16 sparaliżowana od pada bez renty emerytury tylko opiekuńcze przydało by się na leki i nie trzeba prosić chorago małżonka na rencie też ze znacznym stopniem niepełnosprawności.czekam na te pomoc i liczę że się spełni.obietnica. niepelnosprawnosc w wieku 34 lat. Odnowa operacja i wozek i lozko zero życia.
  odpowiedz na komentarz
 • Komu te 500+
  kler
  18.06.2019, 17:59
  Ciekawe czy pracujący dostaną, jeśli nie to zrezygnuję z pracy szkoda mego zdrowia za 1100 zł
  odpowiedz na komentarz
 • Kto dostanie wsparcie
  Zulus
  18.06.2019, 17:34
  "Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, zostanie uruchomiony od jesieni - prawdopodobnie od października, może od września" – zapowiedział we wtorek, 18 czerwca, wicepremier Jacek Sasin. Więc wszystko jasne, kto dostanie wsparcie.
  odpowiedz na komentarz
 • dla kogo?
  ela
  18.06.2019, 15:27
  Dalej nie wiadomo kto ten dodatek dostanie.
  odpowiedz na komentarz
 • aa co z pracującymi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem
  Wojtek
  18.06.2019, 15:27
  będą zwalniać się z pracy, by dostać świadczenie. I tak pracują za najniższą krajową.
  odpowiedz na komentarz
 • aa co z pracującymi niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem
  Wojtek
  18.06.2019, 15:21
  będą zwalniać się z pracy, by dostać świadczenie. I tak pracują za najniższą krajową.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas