Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności. Jaki stopień przy wielu chorobach?

25.07.2019
Autor: B.

Jaki stopień niepełnosprawności komisja powinna wręcz przyznać osobie z wieloma chorobami, co w znacznym stopniu dyskwalifikuje z pracy w wyuczonych zawodach. Choroby to epilepsja, cukrzyca insulinooporna, marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki.

Szanowny Panie,

 Zachęcam Pana przede wszystkim do zapoznania się z informacjami dotyczącymi orzecznictwa o niepełnosprawności.

Jak wiadomo, w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności, przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują gradację niepełnosprawności poprzez określenie jej stopni. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Do przyznania określonego stopnia niepełnosprawności wymagane jest spełnienie przesłanek charakteryzujących dany stopień niepełnosprawności (opis tych przesłanek znajdzie Pan m.in. w tekście znajdującym się pod linkiem, który podałem powyżej). Ponadto należy mieć na uwadze, iż zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu (§ 32 ust 4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności).

Zwracam jednocześnie uwagę, że ogromne znaczenie w postępowaniu o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności ma przedłożona przez stronę dokumentacja medyczna wskazująca na fakty, które strona zamierza wykazać. Zalecam więc dołączenie do wniosku dokumentacji i dokładnego opisu dotyczącego niepełnosprawności celem wykazania istnienia niepełnosprawności w danym stopniu.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas