Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znaczny stopień niepełnosprawności - jakie uprawnienia dla mamy?

25.07.2019
Autor: M.

Witam, na skutek choroby mama (l. 74) straciła wzrok, zupełnie. Właśnie orzeczono znaczną niepełnosprawność, kod 04-O i 07-S. Nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, na co dzień opiekuje się nią tata. Proszę o usystematyzowanie o jaką pomoc możemy się ubiegać (karta parkinowa, parkingi w mieście, jakie świadczenia/zasiłki pieniężne, odliczenia od podatku - co można odliczyć, czy coś jeszcze?). Będę wdzięczna za pomoc.

Szanowna Pani,

Przede wszystkim zalecam zapoznanie się z ustawą dnia 9 maja 2018 r. (Dz.U. 2018 r., poz. 932) o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2018 r. Warto zapoznać się też z artykułem w tym temacie.

Jeżeli natomiast chciałaby Pani dowiedzieć się więcej, co przysługuje osobie z znacznym stopniem niepełnosprawności, zachęcam do zapoznania się z artykułem „Co daje znaczny stopnień?”. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas