Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta a stopień umiarkowany

25.07.2019
Autor: H.

Synowi obniżono stopień niepełnosprawności z całkowitego na częściowy. Stanął na innej komisji i otrzymał stopień umiarkowany, który równa się z całkowitą niezdolnością do pracy. Co dalej?

Szanowna Pani,

Orzecznictwo o niezdolności do pracy realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (do celów rentowych) jest niezależne od orzecznictwa powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, chociaż zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego orzeczenie o niepełnosprawności, powinno być brane pod uwagę przy orzekaniu o niezdolności do pracy przez organ rentowy.

Jeżeli syn będzie starał się o rentę, zalecam bardzo wnikliwe przygotowanie wniosku. Załączenie do niego dokumentacji medycznej wskazującej na niezdolność do pracy. Warto załączyć także orzeczenie o niepełnosprawności.

Jeżeli nie zgadzamy się natomiast z wydanym przez powiatowy zespoł ds. orzekania o niepełnosprawności orzeczeniem o niepełnosprawności, należy skorzystać z drogi odwoławczej. Informacja o odwołaniu jest zawarta w pouczeniu na końcu orzeczenia.

Jednocześnie informuję, iż wydane orzeczenie nie uniemożliwia podejmowania pracy przez syna.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas