Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kraków: uruchomiono Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

12.06.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dziewczyna siedzi na skale widoczne nogi w trampkach i zaplecione dłonie

W Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie uruchomione zostało Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Nowa jednostka prowadzi Poradnię dla Dzieci i Młodzieży oraz oddział dzienny z ośmioma miejscami poinformował rzecznik szpitala Maciej Bóbr.

Dodał, że w przyszłości – być może już jesienią – planowane jest utworzenie oddziału stacjonarnego z 16 miejscami, w którym leczeni byliby pacjenci do 18. roku życia.

Siedziba Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży mieści się na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie w budynku 5C.

Jak mówił Maciej Bóbr, przygotowując się do otwarcia Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży szpital zorganizował wiosną tego roku seminarium, w którym uczestniczyli m.in. kierownicy centrów zdrowia psychicznego zajmujący się psychiatrią dzieci i młodzieży, przedstawiciele Kuratorium Oświaty i władz województwa małopolskiego.

- Uczestnicy tego seminarium zgodzili się, że skuteczne leczenie i pomoc dla dzieci i młodych ludzi przeżywających kryzysy psychiczne muszą być traktowane kompleksowo – jako wspólne zadanie rodziny, szkoły, poradni psychologiczno-pedagogicznych, a dopiero tam, gdzie to konieczne, specjalistycznej opieki psychiatrycznej – relacjonuje Maciej Bóbr.

Dodał, że nie każde dziecko czy młody człowiek z problemami musi od razu trafić do psychiatry, stąd ważne jest, by nauczyciele byli w stanie rozpoznać nieprawidłowości w zachowaniu uczniów, a pomocą powinna być objęta cała rodzina, a nie tylko przeżywające kryzys psychiczny dziecko.

- Ważne, by reagować na pierwsze symptomy nadchodzącego kryzysu, co pozwala na szybszą pomoc i zapobiega pogłębianiu się problemów – podkreślił Maciej Bóbr.

W poradni Szpitala im. Babińskiego młodzi ludzie mogą skorzystać z pełnej diagnostyki psychiatrycznej i psychologicznej oraz z leczenia ambulatoryjnego. Oferta Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży obejmuje: kwalifikowaną psychoterapię indywidualną, psychofarmakoterapię oraz wywiady środowiskowe.

Do wizyty w poradni nie jest wymagane skierowanie. Poradnia przyjmuje także zapisy do oddziału dziennego. Szpital oferuje świadczenia w oparciu o kontrakt z NFZ.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas