Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jarosław Gowin: dodatek 500 zł najprawdopodobniej od przyszłego roku

11.06.2019
Autor: PAP, fot. Wikimedia
Zdjęcie portretowe Jarosława Gowina

- W moim przekonaniu dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych będzie wprowadzony najprawdopodobniej od przyszłego roku; wszystko zależy od skutecznego egzekwowania podatku handlowego powiedział we wtorek 11 czerwca wicepremier Jarosław Gowin.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, które są całkowicie niesamodzielne. W ubiegłym tygodniu nowa szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa zapewniła, że projekt w sprawie dodatku będzie opracowany do końca czerwca.

Zapytany we wtorek 11 czerwca o możliwy termin wprowadzenia dodatku dla osób z niepełnosprawnością, Jarosław Gowin stwierdził, że w jego przekonaniu wydarzy się to najprawdopodobniej od przyszłego roku. Jak dodał, wszystko zależy od rozwiązań podatkowych.

Wicepremier podkreślił, że premier Morawiecki „bardzo precyzyjnie” zapowiedział, że możliwość szerszego wsparcia osób z niepełnosprawnością związana jest z wygraniem przez Polskę procesu przed TSUE dot. podatku handlowego.

Po stwierdzeniu prowadzącej, że premier Morawiecki mówił o przekazaniu w najbliższych kilku miesiącach osobom z niepełnosprawnością dodatku, Jarosław Gowin stwierdził, że „kilka miesięcy równie dobrze może znaczyć cztery, jak i może znaczyć dziewięć”.

- Od pierwszego momentu, kiedy pan premier Morawiecki ujawnił ten projekt, było rzeczą jasną, że te pieniądze pojawią się wraz ze skutecznym wprowadzeniem opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych – dodał Jarosław Gowin.

Premier Mateusz Morawiecki na majowej konwencji PiS jako źródło finansowania 500 zł dla osób z niepełnosprawnością wskazał fundusz solidarnościowy oraz podatek handlowy.

Podatek handlowy miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku. Komisja Europejska wszczęła jednak w związku z jego wprowadzeniem postępowanie o naruszenie przez Polskę prawa unijnego, argumentując, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Polska nie zgodziła się z tym stanowiskiem, ale zawiesiła jego pobór. W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu, „KE popełniła błąd”, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Słowa...
  Mistrz
  13.06.2019, 21:23
  Gowin: "wszystko zależy od skutecznego egzekwowania podatku handlowego" - No to PISIE odwieszajcie pobór tego podatku przed wakacjami i od września zróbcie wreszcie 500+ dla znacznego stopnia niepełnosprawności "dla niepracujących" lub "posiadających jako żródło dochodu tylko rentę (KAŻDĄ RENTĘ).
  odpowiedz na komentarz
 • Już nie
  Borzoi
  13.06.2019, 21:12
  Mnie już nie kupicie. Tak ON dostaną jak wolną kwotę od podatku. Mam zwiększony limit na pampersy to wyśle Panu Gowinowi jeszcze przed klońcem roku.
  odpowiedz na komentarz
 • Kto to mówi?
  Keraj
  12.06.2019, 17:15
  No właśnie kto to mówi? Wicepremier który z rozbrajajca szczerością opowiedział że z pensja ponad 10 000tysiecy złotych mając trójkę dzieci brakowało mu do pierwszego.... To co my mamy powiedzieć? Panie Gowin mówisz to do ON które większość musi przeżyć za ok 31zl dziennie.
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie są pieniądze z daniny solidarnościowej??
  Edyta
  12.06.2019, 14:58
  To na co idą pieniądze z daniny solidarnościowej?? Przecież od stycznia jest pobierana od najbogatszych Polaków! Wmawiano Polakom, że to pieniądze z tej daniny będą pokrywały 500 dla ON.A teraz, nie dość, że tylko dla niektórych ma być ta pomoc to jeszcze okazuje się, że pieniądze są przeznaczane na inne cele. A będą ogłaszać, że miliardy idą dla niepełnosprawnych!!! Niech ktoś rozliczy rząd z wydatków pokrywanych z daniny solidarnościowej!
  odpowiedz na komentarz
 • Buhahaha
  Blanka Rudy
  11.06.2019, 23:05
  A frajerzy i tak zagłosują, bo przecież PiS da :D
  odpowiedz na komentarz
 • Stały dodatek
  Zibi
  11.06.2019, 18:10
  Ten stały dodatek powinny otrzymywać wszystkie osoby niepełnosprane znacznie z ograniczoną samodzielnością, w tym emeryci.
  odpowiedz na komentarz
 • nic się nie zmienia
  szafir
  11.06.2019, 16:40
  obiecaliście wyrównać poziom życia jako osoba niepełnosprawna w 2 gr od urodzenia znowu zostaję pominięta jak za kadencji poprzednich rządów
  odpowiedz na komentarz
 • Ciągle tylko ,,może", ,,prawdopodobnie"!!!
  Wojtek
  11.06.2019, 16:36
  Mamienia osób z niepełnosprawnościami przez rząd PiS ciąg dalszy. Może to bawi Premiera Morawieckiego, ale to nie jest śmieszne. To kpina!!! Pieniądze na dotacje dla Rydzyka prezes Kaczyński znalazł. To hańba dla rządu PiS!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Kpina
  Ola
  11.06.2019, 14:19
  Jutro w grudniu po południu podobnie jak z realizacją wyroku TK z 2014 roku odnośnie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Niech Gowin nie plecie bzdur
  Mistrz
  11.06.2019, 13:16
  Środki na 500+ dla niepełnosprawnych pochodzą z tego samego worka, co 500+ NA KAŻDE PIERWSZE DZIECKO dla bogatych, co 300+ na start dla bogatych, co emerytura dla matek+, co podwyżki dla nauczycieli od września i wcześniejsze dla służb mundurowych, lekarzy, pielęgniarek i innych. OD WRZEŚNIA 500+ dla niepełnosprawnych !
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenie oddala się coraz bardziej
  Miki
  11.06.2019, 11:38
  Czyli moje przewidywania się sprawdzają. Chodziło tak naprawdę o wywołanie efektu propagandowego przed wyborami europejskimi a moment przedstawienia tej propozycji nie był przypadkowy. Teraz się okazuje, że świadczenie będzie ale nie wiadomo kiedy i jeśli zostaną spełnione warunki dotyczące podatku handlowego. Przejdą wybory i sprawa świadczenia ucichnie. Wyraźnie widać po wypowiedziach ludzi z PiS-u, że jest to dla nich kłopot. Pomysł był taki, by rzucić w kampanii jakąś obietnicę tej grupie społecznej a później będziemy się martwić jak z tego wybrnąć. Będziemy to odwlekać tak długo, jak się da aż sprawa sama się rozmyje. Kochani Niepełnosprawni - Nie łudźcie się i nie obiecujcie sobie, że rząd nam coś da. My nie jesteśmy dla PiS-u i innych partii ważnym elektoratem, o który należy zabiegać. Nie jesteśmy dla nich nawet partnerem do rozmów. Tak dla jednych jak i drugich. Przypomnijcie sobie co poprzednicy zrobili dla niepełnosprawnych. Za chwilę opozycja zacznie się upominać o obiecane świadczenie ale nie w interesie niepełnosprawnych tylko w interesie swoim, by przed wyborami dowalić PiS-owi i odebrać mu kilka punktów sondażowych. Jeśli środowisko osób niepełnosprawnych nie zacznie mówić jednym głosem to nasza sytuacja się nie zmieni. Potrzeba szerokiego porozumienia organizacji reprezentujących to środowisko i głośnego artykułowania swoich postulatów. Tylko czy takie porozumienie jest realne? Póki co każdy walczy o swój interes a to jest na rękę władzy. Rząd zawsze może powiedzieć, że nie ma z kim rozmawiać.
  odpowiedz na komentarz
 • Wreszcie coś dla wszystkich niepełnosprawnych.
  pr
  11.06.2019, 11:19
  Wreszcie Jasna deklaracja godna wodza i bez oszustw "dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych będzie wprowadzony najprawdopodobniej od przyszłego roku" I super jestem osoba niepełnosprawną umiarkowaną bez prawa do renty (nie walczyłem z ZUSem bo nie mam sił) A ten Pan walczy o wszystkich niepełnosprawnych - nie z 3 milionów o grupkę 0,001% czy o ich mamy DZIĘKUJĘ to dobra wiadomość
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas