Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Coraz więcej sprzętu w bezpłatnych wypożyczalniach

10.06.2019
Autor: inf. prasowa
w kilku długich rzędach stoją takie same wózki inwalidzkie na płycie boiska

Dobra wiadomość dla wszystkich osób z niepełnosprawnością: do wypożyczalni trafiają pierwsze transporty wózków inwalidzkich, chodzików i kul, po 550 sztuk każdego ze sprzętów. To nowy nabytek Fundacji Eco Textil, działającej przy firmie Wtórpol.

- W całej Polsce otwieramy sieć bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Jest ich już 112. Planujemy stworzenie ponad 300, w czym pomagają nam lokalne oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża – mówi Monika Lipnicka, prezes Fundacji.

Obecnie wypożyczalnie dysponują specjalnymi rowerami rehabilitacyjnymi w trzech rozmiarach: dziecięcym, młodzieżowym oraz dla osób dorosłych. Są przeznaczone dla osób z ograniczoną sprawnością fizyczną i koordynacją ruchową. Również dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Teraz do wypożyczalni trafia dodatkowy sprzęt rehabilitacyjny, taki jak balkoniki ortopedyczne, kule i wózki inwalidzkie.

Balkoniki rehabilitacyjne, wózki i kule ortopedyczne

Balkoniki rehabilitacyjne ułatwiają chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego. Są wykonane z lekkich materiałów, ale jednocześnie stanowią solidną konstrukcję. Warto dodać, że balkoniki zaprojektowane zostały w taki sposób, aby łatwo dostosowywały się do tempa poruszania osoby użytkującej sprzęt.

Kule ortopedyczne wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu  i pomagają w  utrzymaniu równowagi. Odciążają niesprawną kończynę. Kule ortopedyczne wykonane są z wysokiej jakości aluminium.

Wózki umożliwiają przemieszczanie się osobom z niepełnosprawnością, które nie są w stanie samodzielnie chodzić. Sprzęt jest ergonomiczny i komfortowy w użyciu, może być wykorzystywany w domu oraz na zewnątrz.

Jak sprawdzić czy dodatkowy sprzęt jest w naszej wypożyczalni?

Wystarczy wejść na stronę Fundacji Eco Textil ecotextil.pl i odszukać na mapie lub liście wypożyczalnię. Pod danymi kontaktowymi znajduje się informacja, jaki rodzaj sprzętu jest dostępny. Tam, gdzie dostępne są na razie tylko rowery, wózki, balkoniki i kule dostarczymy w najbliższym czasie.

Wypożyczalnie – projekt Fundacji Eco Textil i Polskiego Czerwonego Krzyża, działają we współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami społecznymi. Eco Textil na miejsce dostarcza wyposażenie, po stronie partnera jest znalezienie miejsca, gdzie można przechowywać sprzęt i wyznaczenie koordynatora, który zajmie się udostępnianiem rowerów oraz pozostałych urządzeń.

Ze sprzętu osoby potrzebujące mogą korzystać całkowicie za darmo. W dodatku Fundacja serwisuje go i w razie potrzeby wymienia na nowy. Zainteresowanie wypożyczalniami jest duże. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne – za wynajęcie wózka czy kul trzeba płacić. A to dla chorych często stanowi barierę.

- My użyczamy bezpłatnie. W ten sposób odwdzięczamy się lokalnym społecznościom za przekazywanie niepotrzebnej odzieży. Kto wrzuca ubrania do kontenerów z logo Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża, pomaga w prowadzeniu działalności charytatywnej, między innymi tworzeniu wypożyczalni – podkreśla Monika Lipnicka.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas