Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

10. spotkanie dzieci po chorobie nowotworowej i ich rodzin

10.06.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
dzieci trzymające się za ręce

Wzajemne wsparcie, wspólna zabawa, by nie myśleć o chorobie i cieszyć się życiem to główny cel spotkania integracyjnego dzieci po chorobie nowotworowej i ich rodzin, które w tym roku zorganizowano w Folwarku Nadawki k. Białegostoku.

Tegoroczne hasło spotkania to: „Daliśmy radę” – poinformowali organizatorzy spotkania – białostocka Fundacja „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci oraz Stowarzyszenie „Onkoludki" z Ełku”.

Zjazd „onkoludków” odbył się po raz dziesiąty. Wzięli w nim głównie udział pacjenci z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i ich najbliżsi.

Jak powiedziała wiceprezes fundacji „Pomóż Im” Krystyna Skrzycka, w spotkaniu o charakterze rodzinnego pikniku wzięło udział kilkadziesiąt rodzin z dziećmi po chorobie nowotworowej, łącznie ok. 120 osób.

Zaznaczyła, że codzienna radość, zabawa, rodzinom z dziećmi po ciężkiej chorobie jest bardzo potrzebna, gdyż żyją one – jak to określiła – „w cieniu”, mając cały czas w głowie obawę o to, że choroba może wrócić. Wskazała, że w tych rodzinach są też dzieci zdrowe, rodzeństwo, które potrzebuje uwagi, a wsparcie, które rodziny o podobnych doświadczeniach dają sobie nawzajem, ma dużą wartość.

- Daliśmy radę, to jest piękne, że wyzdrowieliśmy, ale musimy pamiętać, że te rodziny cały czas żyją w obawie (...) W tym roku postawiliśmy ma luźne, rodzinne spotkanie, by pobawić się bez obciążeń, radośnie – mówi Krystyna Skrzycka. Dodała, że sami rodzice podkreślają, że takie spotkania wiele dają całym rodzinom i chcieliby w nich uczestniczyć jeszcze częściej.

W spotkaniu onkoludków nie zabrakło wykładu dietetyka o zdrowym żywieniu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas