Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W tym roku 300 staży dla osób z niepełnosprawnością

10.06.2019
Autor: tekst i fot. Beata Dązbłaż
Trzy kobiety podczas panelu, z prawej strony prowadząca siedzi na wózku

Jeszcze w tym roku administracja publiczna będzie mogła zaoferować 300 osobom z niepełnosprawnością miejsce stażowe. Docelowo ma być ich 600. W tym roku PFRON przeznaczy na ten cel 14 mln zł.

Staże w administracji publicznej realizowane będą w ramach programu PFRON „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”.
- Do tego roku mówiliśmy, że żadne ministerstwo nie osiąga 6-procentowego wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. W tym roku ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej osiągnęło 7-procentowy wskaźnik. W podległych jednostkach jak np. Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego czy PFRON osiągają wymagany wskaźnik i to jest powodem do dumy – mówił w poniedziałek, 10 czerwca, Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. - Pracownicy niepełnosprawni są świetnymi pracownikami, bardziej się starają, rzadziej opuszczają miejsce pracy i są coraz lepiej przygotowani – dodał.

Ważne zadanie dla służby cywilnej

- Staże to bardzo ważne zadanie dla służby cywilnej, aby pokazać, że nie tylko mówimy, ale także robimy. To zadanie ma służyć drugiemu człowiekowi, dzięki temu osoby niepełnosprawne odzyskają nie tylko rehabilitację zawodową, ale też społeczną – mówiła Marlena Maląg, prezes PFRON.

- W tej chwili zatrudniamy 3,3 proc. osób z niepełnosprawnością. Staramy się, żeby nasz urząd był coraz bardziej dostępny. Upraszczamy proces rekrutacji, można bardzo szybko złożyć aplikację siedząc przed komputerem. Umożliwiamy pomoc asystenta czy tłumacza języka migowego w trakcie rekrutacji – mówił Robert Bartold, dyrektor generalny Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Wspomniał także o wewnętrznym programie stażowym resortu, w ramach którego są 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnością czy o dostępnej stronie internetowej.

- Przy wejściu do budynku zainstalowano pętle indukcyjne, staramy się, żeby budynek był coraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. My nie traktujemy tego jako problemu, tylko jako szansę – dodał.

Z jego szacunków wynika, że ministerstwo inwestycji i rozwoju mogłoby przyjąć ok. 100 osób z niepełnosprawnością na staże w ramach programu PFRON.

Zmienianie rzeczywistości

- Staż jest pomostem między jedną a drugą stroną, pracownikiem i pracodawcą. My w Integracji dostrzegamy strach pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, dlatego tak bardzo ważne jest, żeby zrobić pierwszy krok. Korzyści są oczywiste dla wszystkich – osoba z niepełnosprawnością zaczyna być aktywna zawodowo, a pracodawcy zatrudniając ich zmieniają rzeczywistość, nie tyko tej osoby, ale także innych pracowników – mówiła Anna Szygenda, członek Zarządu Integracji.

Z kolei Dagmara Haba, naczelnik Wydziału Rekrutacji w Biurze Zarządzania Zasobami Ludzkimi Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zaznaczyła, że nie ma znaczenia, czy staże realizowane są w biznesie, czy w administracji publicznej.

- Ważne jest, by zdobyć doświadczenie oraz dobra wola obu stron – organizujących staże i przychodzących na nie – podkreśliła.

Anna Falkowska, naczelnik Wydziału ds. Kapitału Ludzkiego w PFRON, zaznaczyła, że ta instytucja osiągnęła już 14-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

- Prawie 6 proc. z nich zasila kadrę menedżerską w PFRON – podkreśliła.

Wspomniała także o treningach zawodowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które organizowane są w PFRON, jako bardzo ważnym elemencie ich wchodzenia na rynek pracy.

Instytucje publiczne mogą do 21 czerwca 2019 r. przesyłać do PFRON deklaracje przyjęcia na staże osób z niepełnosprawnością.

Dokumenty i szczegółowe wymogi programu na stronie PFRON.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • kto rekrutuje
    Ania
    29.07.2019, 09:04
    Kto będzie rekrutował na taki staż? Organizacje pozarządowe czy jakieś fundacje? Do kogo się zwrócić jeśli jestem zainteresowana takim stażem?
    odpowiedz na komentarz
  • ... długość stażu i brak dostosowania....
    M. Sz.
    12.06.2019, 19:57
    A ja odpowiem przewrotnie :-) 1. Staż trwa po 6 lub więcej miesięcy, często dla ON z wykształceniem wyższym na stanowiska wymagające wykształcenia średniego. Wypłata głodowa. Gwarancji zatrudnienia nie ma. Super Oferta ;-) 2. Nie istnieje możliwość dostosowania miejsca stażu, tzn. jest obowiązek, ale nie ma możliwości pozyskać na to środków lub wydać ich "środki publiczne" i te sprawy. Staż w niepełnym wymiarze? Zapomnij! :) 3. Nawet MRPiPS nie dysponuje sprzętem by dostosować bezkosztowo stanowisko stażu dla niewidomego, mam na piśmie - poprosiłem o informację publiczną ;-) 4. Nabory na stanowiska sa ustawione, nie zawsze ale często, i już od momentu publikacji oferty wiadomo kto wygra. Popatrzmy: ile ofert w BiP analizuje stanowisko pod kątem osób głuchych, niemych, niewidomych? Synonimem dostosowania jest winda! Coś innego? My nie chcemy takich! ;-) Także …. nie liczę na cuda, o ten duży monitor dla nie(do)widzącego na staż MRPiPS molestuję od 5 lat i efekt taki, że na nagrody i konferencje PR środki są... tu zaś nie ma. Zastanawiam się tylko na ile osoby wypowiadające się w to wierzą , a na ile służbowy optymizm....
    odpowiedz na komentarz
  • Staże dla młodych i niedoświadczonych.
    Edyta
    12.06.2019, 15:10
    Serio? Staże to pierwszy krok? Szkoda, że nikt nie mówi, że najczęściej także ostatni. I za grosze. Dlaczego ciągle zgadzacie się na wykorzystywanie i dyskryminację osób niepełnosprawnych? Staże mogą być dla osób, które nigdy nie podejmowały żadnego zatrudnienia, a nie dla dla dorosłych ludzi. Jeśli pracodawca chce sprawdzić czy ktoś się nadaje do pracy ma od tego OKRES PRÓBNY! Tak samo jak w przypadku każdego innego pracownika. Czy to się nigdy nie zmieni? Czy chorzy już zawsze będą wykorzystywani??
    odpowiedz na komentarz
  • Stypendia dla pracującego stażysty nie powinny być głodowe .
    niepełnosprawna
    11.06.2019, 09:27
    Nikt nie kwestionuje potrzeby stażów dla niepełnosprawnych , czy to w administracji publicznej , czy też dla pracowników fizycznych , ale kwota wynagrodzenia dla takiego stażysty , niepełnosprawnego lub pełnosprawnego jest drastycznie niska..Za 900 zł neto człowiek pracujący na stażu nie jest w stanie wyżyć , bez pomocy rodziny .Praca na stażu , szczególnie fizyczna w zakładach pracy jest ciężka i czasem stażysta wykonuje taką samą pracę jak inni dostając jedynie głodową stawkę . Proszę zrozumieć ,że stażysta ma takie same rachunki do zapłacenia jak inni ,a większość niepełnosprawnych nie ma renty . Należy podnieść to stażowe dla niepełnosprawnych do wysokości pensji minimalnej , a także płacić pełne ubezpieczenie emerytalne i rentowe, by w przyszłości ON miał składki potrzebne do minimalnej emerytury .Taki staż trwa 6 miesięcy ,a nie 1 lub 2 miesiące ,w tym czasie stażysta musi godnie zarabiać .
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas