Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Borys-Szopa: do końca czerwca projekt ws. dodatku 500 zł. Czy wypłaty ruszą od września?

06.06.2019
Autor: Olga Zakolska (PAP), Mariusz Piekarski (RMF), fot. Rafał Michalczyk
500 zł

- Projekt w sprawie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych będzie opracowany do końca czerwca – zapewniła w czwartek, 6 czerwca, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Obecnie resort określa, jaka grupa osób z niepełnosprawnością będzie uprawniona do tego dodatku.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, które są całkowicie niesamodzielne.

„Konsekwencja złych decyzji”

Nowa szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa w czwartek zapewniła, że projekt będzie opracowany do końca czerwca. Przypomniała, że zgodnie z zapowiedzią premiera dodatek mają otrzymywać osoby z niepełnosprawnością niesamodzielne i niezdolne do podejmowania żadnej pracy zawodowej.

Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że resort nie określił jeszcze dokładnej liczby osób uprawnionych do tego świadczenia.

- Osób niepełnosprawnych jest 3 mln w naszym kraju i z tej grupy musimy wyłonić tych, którzy najbardziej potrzebują tego wsparcia. (...) Najtrudniejszy moment w pracach nad tą ustawą to precyzyjne określenie tej grupy, żebyśmy nie popełnili błędów, które popełnili nasi poprzednicy, gdzie ten system się kompletnie rozchwiał poprzez nieodpowiedzialne decyzje, które wtedy podejmował premier (Donald) Tusk przy okazji protestu i do dzisiaj się z tym borykamy, bo to jest konsekwencja tych złych decyzji, które wtedy zostały podjęte – powiedział Stanisław Szwed.

Kiedy pierwsze wypłaty?

Jak podaje radio RMF, minister Borys-Szopa podkreśliła, że nowe prawo może wejść w życie 1 września. Nie oznaczałoby to jednak, że już wówczas osoby z niepełnosprawnością otrzymałyby pieniądze. Nie ma bowiem na ten rok pełnego finansowania tego dodatku.

- Będzie projekt, to będziemy wiedzieć, jaka to jest grupa, i wtedy będziemy mogli precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, czy 1 września będą wypłaty, czy to będzie inny pierwszy – powiedział cytowany przez RMF wiceminister Stanisław Szwed.

Skąd pieniądze?

Premier na majowej konwencji PiS jako źródło finansowania 500 zł dla osób z niepełnosprawnością wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest zasilany z części składki odprowadzanej przez pracodawców od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Składka ta wynosi 2,45 proc, z tym, że od 1 stycznia 0,15 proc. z tej składki trafia bezpośrednio na fundusz. Zasadniczym źródłem finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest danina solidarnościowa – płacona przez te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Wysokość daniny to 4 proc. nadwyżki tej kwoty. Po raz pierwszy najbogatsi podatnicy zapłacą tę daninę w 2020 r. od dochodów uzyskanych w tym roku.

W efekcie do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma trafić ok. 1,15 mld zł, a razem z częścią składki na fundusz pracy ma to być ok. 1,8 mld zł.

Drugie źródło finansowania nowego dodatku dla dorosłych niepełnosprawnych to podatek handlowy, który miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku. Komisja Europejska wszczęła jednak w związku z jego wprowadzeniem postępowanie o naruszenie przez Polskę prawa unijnego, argumentując, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Polska nie zgodziła się z tym stanowiskiem, ale zawiesiła jego pobór. Zgodnie z ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej miały obowiązywać dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu „KE popełniła błąd”, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dodatek temu, dodatek tamtemu.....
  Keraj
  12.06.2019, 11:31
  Gdyby ten rząd miał szczere intencje w stosunku do środowiska ON i RON już dawno ten problem załatwił. Prawda jest taki, że nie jesteśmy jako grupa społeczna podatni na przekupstwo. Juz wyjaśniam - nawet jeśli dostali byśmy pieniądze nie przekłada się to na zwiększenie ilości głosów oddanych na rządzących. I tyle.... Maja nas w poważniu co już dawno udowodnili. 102 miliardy kosztuje nasz budżet państwa rocznie programy socjalne które wprowadzono. Nie twierdzę że nie były potrzebne. Ale obdarowanie patologii bez żadnych kryteriów 500+ wcześniej niż później się zemsci. W kasie państwa nie ma już pieniędzy. Codziennie widzimy w sklepach rosnące ceny - to efekt rozdawnictwa. A co z cenami Energi które są sztucznie zniżone ? Które spowodują jeszcze większe podwyżki? Powtarzam nie dzielmy się na socjalnych i nie socjalnych, na taką a taka grupę - to nic nie da. Przykład grupy socjalnych i ich protest p. Iwony Hartwig pokazał że tylko razem możemy coś uzyskać. Mamy organizacje PZN, mamy Polski Związek Głuchych tysiące stowarzyszeń i fundacji i co dla nas zrobiły dobrego? Jednoczmy siły. I jeszcze dodam nie dziwcie się i nie krytykujcie RON i ich protestu. Syn p. Iwony jest socjalny to niby jak miała mówić o problemach niepełnosprawnych rencistach tak zwanych potocznie niesocjalnych? Zyskali wszyscy na tym proteście! Zaczeto mówić o problemach ON, zwiększono dodatek pielęgnacyjny - pisać dalej? Jakoś na protestach nie widziałem grupy osób niepełnosprawnych niesocjalnych. Nie widziałem też różnic na pierwszą, druga i trzecia grupę. Bo niepełnosprawność ma jedno imię........
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek powinien wynikać z ubezpieczenia rentowego
  Mistrz
  11.06.2019, 12:51
  Skoro od dawna funkcjonuje system rentowy, jako UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE, czyli płacisz składkę i podatki do wspólnego portfela - możesz wymagać od tego portfela, a nie płacisz - nie wymagaj, bo nic ci się NIE NALEŻY, to w jakim celu Polska ma finansować obiboków lub kombinatorów pracujących na czarno w Polsce, jak i za granicą, którzy w takiej chwili nabawili się niepełnosprawności ? Pomoc powinno się ograniczyć wyłącznie do osób ze znacznym stopniem, pobierających jakąkolwiek rentę i nie pracujących, bo po prostu nie są w stanie pracować.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie do 500+
  pr
  11.06.2019, 09:58
  lepiej dać niewielkiej liczbie dużo, czy całej masie niepełnosprawnych mniej?
  odpowiedz na komentarz
 • No nie wierzę
  Wstyd mi za was
  10.06.2019, 21:27
  Za co wy tak nienawidzicie rencistów socjalnych? Zrobili wam coś? Rodzinę wymordowali?
  odpowiedz na komentarz
 • Tok
  Tok
  10.06.2019, 17:06
  Dobra znowu dzielą niepełnosprawnych na socjalnych zusowskich itd. znaczne stopień niepełnosprawności to znaczne stopień i nie dajmy się wmanewrować robimy pozew zbiorowy I zaskarżymy tą decyzję gdzie się tylko da do Trybunału do Hagi itd. nie wolno w Polsce poniżać i dzielić osób niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • Dzielenie dzielenie
  się
  10.06.2019, 17:03
  Proszę znowu nie dajmy się wy kołować i podzielić bo każda niepełnosprawności ze znacznym stopniu niepełnosprawności jest naprawdę czymś ciężkim dla tej osoby i dlatego 500 + powinno się należeć każdej takiej osobie niezależnie czy jest na rencie Zus itd. niepełnosprawność to niepełnosprawność to po prostu Ludzka ułomność i cierpienie tej osoby dlatego nie dajmy się znowu podzielić
  odpowiedz na komentarz
 • Czy niepełnosprawne sieroty, które pobierają rentę po rodzicach też dostana 500+?
  Ewa
  10.06.2019, 16:10
  Są podwójnie poszkodowane przez los tj. inwalidztwo i brak pomocy ze strony rodziców.
  odpowiedz na komentarz
 • Liczę na rozsądek nowej minister.
  Mistrz
  10.06.2019, 13:31
  Wiadomym jest, że nowa minister wiele lat pracowała i zdobywała doświadczenie w organach dotyczących pracy. Jest więc nadzieja, że wreszcie doceni osoby niepełnosprawne, które stały się niepełnosprawne w okresie ubezpieczenia, a zatem w okresie pracy. Do tej pory troszczono się tylko o te grupy, które nie pracowały lub dzieci. Pora na niepełnosprawnych BYŁYCH PRACOWNIKÓW, którzy wychowali już swoje dzieci i pomimo tylu fałszywych zapewnień Rafalskiej NIE DOSTALI DO TEJ PORY NIC.
  odpowiedz na komentarz
 • Kochani
  Keraj
  10.06.2019, 10:56
  Jeszcze Maciek w d....e, a już mu kasze uprazyli. Tak mówi stare przyslowie. Przeczytajcie te poniżej komentarze - tym dać! tym nie dawać! itd itd Z kad takie myślenie? Uzbrujcie się w cierpliwość. W budżecie nie ma pieniędzy. Puszczamy między uszy co mówią fachowcy - to rozdawnictwo publicznych pieniędzy źle się skończy. Tylko po to aby nas poroznic dano wszystkim bez wyjątku 500+ A wy chcecie komisje i co jeszcze? Sami dokonujecie podziałów na socjalnych i nie socjalnych. Według mnie niepełnosprawność ma jedno imię, a za każdą niepełnosprawnością jest człowiek. Według mnie PiS nas oszukał i tyle. Temu faktowi nie da się zaprzeczyć Gdyby nie rozdawnictwo być może nie mielibyśmy dziś pretensji do rządzących, a na pewno fala tego niezadowolenia byłaby mniejsza Nie popełniamy drugi raz tego samego błędu - czyli nie głosujemy na tych co nas zawiedli. To się nie zmieni. Tylko dla tego że są takie osoby jak p. Hartwig środowisko ON i RON coś zyskało. Temu faktowi też nie da się zaprzeczyć Jednoczmy siły, zacznijmy mówić jednym językiem. Tylko razem możemy poprawić los naszego środowiska.
  odpowiedz na komentarz
 • WALCZMY O WYŻSZE RENTY!!!
  Edyta
  10.06.2019, 09:42
  Juz rzecznik rzadu mowi, ze moze nie byc wcale w tym roku udzielony ten tajemniczy dodatek. Sprawiedliwie bedzie jak podniosa renty. I tyle. Wtedy nie bedzie zadnych watpliwosci. I bedzie sprawiedliwie. Jesli chodzi o pomoc niepelnosprawnym panuje juz taki balagan, ze dodawanie kolejnych dziwnych uprawnien nie pomoze chorym.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  ANTONI
  08.06.2019, 17:13
  Jak czytam że trzeba określić grupę której przysługuje ten dodatek bez reformy orzecznictwa to wiem że będzie to niesprawiedliwy podział . W 1985r orzeczono dla mnie stopień lekki z powodu niesprawności prawej nogi. Mimo to udało mi się przepracować prawie 30 lat Na wskutek choroby lewej nogi złożyłem wniosek o określenie utraty sprawności organizmu. Mimo że poruszam się o kulach Orzecznik ZUS w Wałbrzychu apisał że mogę podjąć JAKĄKOLWIEK pracę . Odwołałem się do Wrocławia. Komisja skopiowała poprzednie orzeczenie bez określenia stopnia utraty sprawności organizmu i dalej mam stopień lekki . PARODIA.
  odpowiedz na komentarz
 • gr.umiarkowana zakaz pracy
  Elżbieta
  07.06.2019, 23:03
  Witam czy osoby z gr.umiarkowaną I zakazem pracy oraz rentą socjalną będą w grupie 500+ ?
  odpowiedz na komentarz
 • do Miki
  marek
  07.06.2019, 19:34
  poza orzecznictwem pzoon-zus istnieje ocenny i b.sprawiedliwy system ocen nie-samodzielności wg skal: BARTHELA i RANKINA. poczytaj, taj jest np. czy samodzielnie oddycha, czy potrafi się sam przemeścić na nogach, na wózku, czy samodzielnie połyka, czy kontroluje urologię, czy jest w kontakcie logicznym itp. Często w takim stanie są też i osoby, które takiego stanu nabawiły się po chorobach, wypadkach... w dorosłym wieku. Jedyny stały dochód takiej ON to 184 zł/mc ich opiekunów 620 zł/mc i to zależnieo dochodu. TO WŁAŚNIE ONI SĄ NIEMI POMIJANI TAK PRZEZ RZĄD, JAK I NIESTETY PRZEZ O.n PROTESTUJĄCE W SEJMIE ,I POD SEJMEM. a i obrażani prze niektórych ON-forumowiczów.TO NAJBARDZIEJ BOLI
  odpowiedz na komentarz
 • Kpina!
  Keraj
  07.06.2019, 17:14
  Dodatek dostaną tylko te osoby niepełnosprawne które oddadzą głos w wyborach na PiS i jeszcze zorganizują każdy po 10osob takich samych głosujących na tych..... Co za bzdury! Nie wiemy ile jest osób niepełnosprawnych z Jakimi grupami i itd itd. Czyżby orzeczenia o niepełnosprawności wydawali również szamani z buszu? Wystarczy zapatyc instytucje mające kompetencje w wydawaniu orzeczeń ile? komu! i jakie nadano? I po co kłamać? Już chyba taka natura tego ugrupowania. Nie cieszmy się na wyrost. Najpierw nauczyciele bo trudno będzie posprzątać w wrześniu bałagan po p. Zalewskiej. Jak sami mówią - nie ma na to świadczenie pieniędzy w budżecie.....
  odpowiedz na komentarz
 • H 2 O w modzie
  bociek
  07.06.2019, 14:00
  Instytut Medycyny Pracy będzie miał co robić.
  odpowiedz na komentarz
 • Szczyt hipokryzji PiS-u
  Miki
  07.06.2019, 13:53
  Ciekawe kto i na jakiej podstawie będzie oceniał czy ktoś jest niezdolny do podjęcia żadnej pracy zawodowej? Podobnie czy ktoś jest całkowicie niesamodzielny? Trzeba by najpierw zdefiniować pojęcia całkowitej niesamodzielności i całkowitej niezdolności do pracy. "Jakąś" zdolność do pracy i samodzielności ma prawie każdy (z wyjątkiem osób przykutych do łóżka, z którymi nie ma kontaktu werbalnego). Pozostali "coś" robić mogą. Nie sądzę, by w ministerstwie a potem w Sejmie takimi dylematami chcieli sobie głowy zaprzątać. Tak naprawdę nie chodzi o realną pomoc niepełnosprawnym tylko efekt propagandowy przed wyborami. Ludzie ci nie mają bladego pojęcia czego niepełnosprawni potrzebują i nawet nie chcą ich słuchać, bo uważają, że wiedzą lepiej. Duża grupa niepełnosprawnych ma w orzeczeniach całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji i całkowitą niezdolność do pracy ale w jakimś zakresie są samodzielni i jakąś pracę wykonywać mogą a nawet ją wykonują. Ciekawe jak ustawodawca chce ten problem rozstrzygnąć? Znając życie niepełnosprawni zostaną podzieleni na lepszych i gorszych i świadczenie dostaną niekoniecznie ci najbardziej dotknięci kalectwem. Na pewno będą sytuacje takie, że ktoś nie dostanie świadczenia, bo akurat pobiera rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i dorabia sobie za jakieś marne pieniądze. Ja mam całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji i pracuję. Pobieram przy tym rentę z tytułu całkowitej niezdolności w wysokości najniższej. Jeśli zostanę wykluczony z kręgu uprawnionych do świadczenia to rozważę przejście na pracę na czarno, by świadczenie dostać. Szkoda, że przy pisaniu ustawy o 500+ na każde dziecko nie zastanawiano się kto świadczenie powinien dostać tak dogłębnie jak teraz. Dano je wszystkim bez wyjątku, bo to są potencjalne głosy wyborcze. Zaś w odniesieniu do niepełnosprawnych zastanawiają się, żeby wypłacić jak najmniej. Jakoś nie słyszałem, by analizowano czy będą pieniądze na program 500+. To jest upokarzanie niepełnosprawnych, którzy wystarczająco dostali od losu a politycy przypominają sobie o ich istnieniu w obliczu zbliżających się wyborów.
  odpowiedz na komentarz
 • Musi być komisja i badanie orzecznika, bo to jest nowe świadczenie .
  niepełnosprawna
  07.06.2019, 12:27
  Potrzebne jest badanie , które określi w jakim stopniu niepełnosprawny jest niesamodzielny .To nowe świadczenie .Powinny powstać specjalne komisje, które zajmą się tylko zagadnieniem niesamodzielności , bo większość ludzi ubiegających się o to świadczenie już jest w wieku emerytalnym .
  odpowiedz na komentarz
 • grupy
  Eliza
  07.06.2019, 09:27
  A które orzeczenie będzie ważne do wyplaty tego dodatku: ustalona niepelnosprawnosc przez ZUS czy przez PCPR...ZUS ustalil calkowita niezdolność I gr...a PCPR umiarkowany....wiec ?
  odpowiedz na komentarz
 • bardzo proste rozwiązanie
  niepełnosprawny
  07.06.2019, 08:39
  Wszystkie osoby z zapisem "całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji" - tych osób na pewno nie ma 3 miliony jak mówi Pani minister.
  odpowiedz na komentarz
 • kto dostanie pieniądze według zasad orzecznictwa
  Jacek
  07.06.2019, 06:52
  Czyli wychodzi na to, że te pieniądze będą dla ludzi z orzeczoną pierwszą grupą inwalidzką lub być może także ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Bo akurat orzecznictwo o niepełnosprawności nie jest decydujące w kwestii, czy ktoś nie może podjąć żadnej pracy. O tym decyduje ZUS, więc może być tak, że ktoś może mieć orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności (niezdolność do samodzielnej egzystencji), ale ZUS może mu orzec, że jest choćby częściowo zdolny do pracy. Więc ciekawe, czy będzie tu wymagana jedynie całkowita niesamodzielność, czy również całkowita niezdolność do pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Ustawa MUSI być podpisana przez prezydenta PRZED wyborami
  Mistrz
  06.06.2019, 19:58
  Muszą bardzo pomyśleć, aby czegoś nie przegapić. Liczbę uprawnionych da się policzyć przez GPSy i MOPSy, które wypłacają zasiłek pielęgnacyjny. Te organy mają kopie orzeczeń i zestawienia znacznego i znacznego z koniecznością opieki osoby drugiej - ta opcja jest wyraźnie oznaczona w orzeczeniach.Jeśli to zatem będzie znaczny stopień z opcją "wymaga stałej lub długotrwałej opieki osoby drugiej" - jestem ZA. Dzieci i opiekunowie dzieci dostali 500+ i 1600 dla opiekuna wraz ze składką na fundusz emerytalny - moim zdaniem dzieci niepełnosprawne i opiekunowie mają DOŚĆ POMOCY. Socjalni dostali ponad 30% podwyżki renty socjalnej, a zatem MAJĄ DOŚĆ pomocy. NIC, tak NIC, ZUPEŁNIE ŻADNEJ POMOCY nie dostały dorosłe osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wymagające stałej lub długotrwałej opieki, czyli NIESAMODZIELNE i z oczywistych względów nie mające możliwości pracy (zgodnie z określeniem Premiera Morawieckiego). Pora na pomoc dla tych osób. Obym chciał głosować na PIS wraz z moimi przyjaciółmi w jesiennych wyborach.
  odpowiedz na komentarz
 • zapomniani bo za słabi
  marek
  06.06.2019, 18:10
  " zgodnie z zapowiedzią premiera dodatek mają otrzymywać osoby z niepełnosprawnością niesamodzielne i niezdolne do podejmowania żadnej pracy zawodowej." do tego winien dodać: I NAJBIEDNIEJSZE DOROSŁE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE ZE ZNACZNYM STOPNIE, KTÓRE DZISIAJ MUSZĄ ŻYĆ ZA 184 ZŁ ZASIŁKU, a o które nikt si.e nie upomniał ani w Sejmie, a pod Sejmem podczas protestów ON.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas