Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy odzyskam pieniądze z US za niepotrzebną opłatę deklaracji PCC-3

12.08.2019
Autor: D.

Jestem osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Po zakupie samochodu złożyłam w US deklarację PCC-3 i wpłaciłam do US należną kwotę. Dopiero po tym fakcie przeczytałam, że osoby niepełnosprawne są zwolnione z konieczności składania takiej deklaracji. Czy istnieje szansa odzyskania wpłaconych pieniędzy?

Szanowna Pani,

W tym przypadku powinna Pani złożyć korektę deklaracji PCC-3, wykazując 0 w miejscu kwoty należnego podatku. Należy też dołączyć wyjaśnienie. Warto w nim powołać się na podstawę zwolnienia podatkowego - ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 z późn. zm) stanowi w art. 8 ust. 6: Zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych: osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Urząd zwróci kwotę nadpłaconego podatku.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas