Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiceminister Michałkiewicz: praca jest w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych

06.06.2019
Autor: Karolina Kropiwiec (PAP), fot. Ryszard Hołubowicz (lublin.com.pl) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Uśmiechnięty Krzysztof Michałkiewicz

- Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta, jednak dla wielu z nich znalezienie godnej i stabilnej pracy wciąż jest wyzwaniem – powiedział w środę, 5 czerwca 2019 r., wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że podjęcie pracy znajduje się w czołówce potrzeb osób z niepełnosprawnością.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisano w środę porozumienie o współpracy PKN Orlen i PFRON w sprawie zwiększenia aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Współpraca dotyczy projektu „Aktywni plus”. Obejmuje on trzy programy – „Absolwent”, „Stabilne zatrudnienie” i „Praca – integracja”. Wszystkie pilotuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich łączny budżet wynosi ponad 35 mln zł.

Już nie każda praca

Krzysztof Michałkiewicz podkreślił podczas spotkania, że aktywność zawodowa znajduje się w czołówce oczekiwań i potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Ta aktywność zawodowa się zmienia. Kiedyś faktycznie każda praca była atrakcyjna dla osób niepełnosprawnych. W tej chwili młode osoby często podejmują ogromny wysiłek, żeby zdobyć kwalifikacje, skończyć studia, mieć jak najlepsze wykształcenie i także, żeby na rynku pracy dostać stabilne zatrudnienie, zgodne z ich oczekiwaniami – powiedział wiceminister.

Wyraził zadowolenie z podpisanego porozumienia podkreślając, że PKN Orlen dysponuje dużą liczbą miejsc pracy.

- Porozumienie będzie także nakładało na nas obowiązki. Będziemy przekonywać osoby niepełnosprawne do podjęcia zatrudnienia, pomagać Orlenowi tworzyć odpowiednie miejsca pracy, przygotowywać i wspierać osoby niepełnosprawne, żeby w tych miejscach pracy zafunkcjonowały i były świetnymi pracownikami – powiedział wiceminister Michałkiewicz.

- Teraz jest dobry czas na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Bezrobocie spadło do rekordowego poziomu 5,6 proc. Jeśli chodzi o aktywność zawodową osób niepełnosprawnych, to także widzimy ogromny postęp, (...) ale oczywiście nie zmienia to faktu, że dla wielu z nich bezrobocie jest ciągle problemem, a znalezienie godnej, dobrej i stabilnej pracy jest ogromnym wyzwaniem – zaznaczył.

Potrzebni na rynku pracy

Prezes PFRON Marlena Maląg podkreśliła, że tworzona jest szeroka koalicja na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

- Przygotowaliśmy pakiet programów, który nazwaliśmy „Aktywni plus”. Pakiet ten ma przede wszystkim sprzyjać aktywizacji zawodowej, aktywizacji społecznej, ale też służyć drugiemu człowiekowi, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły trafić na rynek pracy i czuć się potrzebne – powiedziała Marlena Maląg.

Wskazała, że podpisane porozumienie będzie dotyczyło jednego z elementów projektu „Aktywni plus” – programu „Praca – integracja”.

- Zależy nam na tym, żeby osoby z niepełnosprawnościami były dobrze wykształcone, dlatego też Fundusz partycypuje w szkoleniu i w zdobywaniu wyższego wykształcenia przez osoby z niepełnosprawnościami w ramach programu „Aktywny samorząd”. Kolejnym krokiem, by wyjść na rynek pracy, jest program „Absolwent” i właśnie programy prozatrudnieniowe – dodała.

Nie tylko Orlen

W ramach programu „Aktywni plus” 21 maja PFRON podpisał porozumienia o współpracy z Grupą Enea. Na mocy porozumienia Enea także przystąpi do pilotażowego programu „Praca – integracja”, który zakłada wszechstronne wsparcie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w procesie rekrutacji, ale też w początkowym okresie zatrudnienia.

MRPiPS, powołując się na wstępne dane GUS, podało, że w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. i był o 3,7 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. Wzrasta również aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnością. W 2015 r. udział osób z niepełnosprawnością aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie szukających pracy) wynosił niecałe 26 proc., w 2018 r. było to już ponad 28 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym osiągnęła w 2018 r. 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła 13 proc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Praca ON
  Józef
  14.06.2019, 07:25
  To są tylko słowa i puste gadanie. Pracujące ON w ochonie czy sprzataniu, minimalna 1600zl.Dorabiajacy na zleceniu w tzw ZPCH zarabiają więcej od ON, bo dotacja PFRON za ON daje swoje korzyści,dla pracodawcy i wujek, stryjek 220 godz miesięcznie +emerytura, no bo wnukom samochód spłaca GG. A ON z 1600 zł może tylko opłaty zrobic i leki wykupić i wegetowac. O czym mówi wiceminister? Prezes PFRON, to czcze gadanie. A najwięcej ON pracuje w ochronie i sprzataniu. Tak na dotacja h z PFRON na plecach ON zatrudniają zleceniowcow, a my jesteśmy tylko kasa, zatrudnia bo masz symbol i grupę. Teraz szykuje ie etat trenera ON, będzie zarabiał 3000zl a ON 1600.Skamdaliczne pomysły, by tylko chorych i ON wykorzystać jak się tylko da. ZPCH w pierwszej kolejności powinien zatrudnić ON a zleceniowcow na handlowki. Jak jest? Zleceniowka siedzi w ciepelku i zarabia ponad 2000zl a ON lata z po obiektach np budowlanych z padaczka. To jest porostu ani Prawe ani Sprawiedliwe.
  odpowiedz na komentarz
 • Dręczenie Amputantów rąk i nóg
  Leszek
  13.06.2019, 12:27
  Złamano Konstytucje tworzac „stalinowskie prawo ” dla Amputantów rak i nóg.Wpisano do Ustawy o renach i emeryturach -ograniczenie dorabiania do renty/ a tym sposobem- wtłoczenie nas do zawodów bardzo nisko płatnych-pomimo wykształcenia wysokospecjalistycznego i bardzo potrzebnego gospodarce.Za aktywność zawodową w państwie Tuska-dyskryminatora / dorobisz do nędznej renciny-650 zł- PRZYCHODU- nie dochodu >70% najniższego uposażenia Hycle Rafalskiej-dyskryminatorki zabiorą Ci 50% renty, dorobisz więcej > HYCLERafalskiej-dyskryminatora / .zabiorą całą RENTE.PREZYDENCIE DUDA ,KLASĄ POLITYCZNĄ jak mamy żyć, pracować nie na czarno , i za co kupić nasze protezy , które dzisiaj kosztują ok. 30000 zł i więcej. Jest Nasz- Amputantów- pracujących- pomimo dyskryminacji ponad 100 000 osób ,w całej plejadzie 1,1 milona rencistów.Apelujemy o pomoc do klasy politycznej- kto publicznie Nas wysłucha i pomoże zmienić niewolnicze prawa- niezgodne z konstytucją.?Pani Minister przyjaciel - naszego Posła K.Tchórzewskiego prosi o pomoc -likwidacje tzw. " pułapki rentowej "
  odpowiedz na komentarz
 • Praca?
  Inspektor
  12.06.2019, 15:00
  Jak to praca? Przecież według klauzuli niepełnosprawny (np. ze znacznym stopniem) nie powinien pracować, bo sie do pracy nie nadaje. Taka osoba powinna otrzymywać stałe, godne wsparcie finansowe, a nie jak dotychczas ochłapy.
  odpowiedz na komentarz
 • Cóż za odkrywcze stwierdzenie
  Miki
  12.06.2019, 10:38
  Pan Michałkiewicz coraz bardziej mnie zadziwia. Ciekawe ile czasu mu zajęło dojście do takich wniosków.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca dla niepełnosprawnych
  Sandra
  10.06.2019, 20:12
  Skandal , normalnie skandal .Praca dla niepełnosprawnych buhaha . To w Pl to tylko sprzatanie albo ochrona za psie pieniądze. A dla niepełnosprawnych ze srdenim wykszłceniem to jest tylko i wyłącznie sprzątanie.
  odpowiedz na komentarz
 • jjj mmmm
  Alek
  10.06.2019, 09:50
  Bezproduktywne bicie piany... pensje rosną, dofinansowania stoją...pracodawcy nawet osoby z wyższym wykształceniem chcą zatrudniać za najniższą krajową.... a rządzący są ślepi i nie chcą tego zobaczyć ....jawna dyskryminacja i wyzysk popierany przez rząd
  odpowiedz na komentarz
 • Wiceminister Michalkiewicz, :praca
  Anna
  08.06.2019, 12:49
  Proszę pana czy pan zna realia pracujących ON? Zatrudnieni w ochronie czy sprzątaniu, epileptycy, glusi, ślepi sami na obiektach. Takie osoby, gdy są na obiekcie długo poznają każdy kąt,pracuja dobrze. Często jest tak, że pracodawca ma znajomych emerytów i zwalnia ON bo ma rownowaznik. Ileś 1gr,2gr+symbole.500+dla Wybranych ON. Czy ktoś wie ile trudu i męki ON musi ponieść by do pracy dojechać, a jeszcze fizycznie pracować przy sprzątaniu? Nikogo to nie interesuje, zostawia na obiekcie i pracuj czy ci słabo, czy źle się czuję nic nikogo nie obchodzi. A my ON zaciskamy żeby żyć za COŚ. Kraść nie umiemy. Tak samo PIS jak poprzednicy by pracodawcom żyło się lepiej. Wszak pracodawca wybiera sobie pracownika. A że zwolniła ON za nic to MPIPS nic wam do tego bo jest PIP, Sad, hahaMy w sprzątaniu czy ochronie niewyksztalcone i co sobie głowę zaprzatac takimi ludźmi. Zanim ktoś się wypowie o pracy ON niech sprawdzi realia.
  odpowiedz na komentarz
 • Aktywizację czas zacząć od zdrowych
  emeryt
  07.06.2019, 15:16
  Aktywizację należy rozpocząć od zdrowych , młodych ojców -beneficjentów 500 plus , którzy nie pracują .W Polsce są tysiące rodzin , posiadających potomstwo i w tych rodzinach ani ojciec , ani matka nie pracuje . Matki zajmują się dziećmi , ale gdyby przynajmniej ojcowie tych dzieci pracowali , to byłyby składki na ZUS i służbę zdrowia . Zwłaszcza w służbie zdrowia tych składek od młodych ludzi brakuje .Aktywizacja zdrowych nic nie kosztuje , a rąk do pracy coraz mniej i nie można rezygnować z takiego kapitału ludzkiego .Nie może być tak ,że ci ludzie nie pracują , ich rodziny , są na utrzymaniu podatnika .Młodzi i zdolni mają prawa jazdy , są zmotoryzowani .Dotarcie do pracy nie jest dla nich tak trudne jak dla niepełnosprawnych , którzy ze względów zdrowotnych nigdy tego prawa jazdy nie zrobią , a nie mają czym dojechać do pracy, bo mieszkają np. na wsi gdzie jest wykluczenie transportowe.
  odpowiedz na komentarz
 • praca niepełnosprawnego z perspektywy wózkowiczki....
  Anonimowa
  07.06.2019, 13:49
  Niepełnosprawni od zawsze dopominali sie o godną pracę, zawsze ich się pozbywano jednak . Mieszkam w mieście, poruszam się na wózku i pracuję dla "agencji zatrudnienia". Mam minimalną i zadań tyle co normalny człowiek by nie zrobił, dlatego zamiast 7 godzin pracuję nieraz po 9 lub w weekend. Kodeks pracy i inne przepisy? Nawet nie dostałam złotówki za ekwiwalent za komputer przez 2 lata - Janusz Biznesu odpowiada: Niepełnosparwnych dużo, znajdź sobie lepszą firmę jak się nie podoba... Firmy interesuje tylko "ile zyskam", i bez zapłacenia im za godne traktowanie, za inwestycję w niepełnosparwnego pracownika, to dalej zostanie po staremu. Pójdą programy, ktoś weźmie pieniądze, ale realia na rynku są takie, ze na niepełnosprawnych nie ma POPYTU, sama to widzę.. Nie wierzy mi Pan? Proszę wejść a strony agencji pośrednictwa pracy dla ON i zobaczyć ile wynoszą pensje oferowane oraz czy jakakolwiek pisze o zwrocie czegokolwiek za komputer do celów słuzbowych. Niech Pan roześle CV podszywając się jako autyskyk, osoba niedorozwinięta, głuchy, niewidomy lub przykuty do wózka i zobaczymy ile ofert otrzyma Pan. Firma chce taniego i dobrego pracownika, a jak już ktoś znajdzie pracę (jak ja), to nie ma szansy na zmianę ;-(
  odpowiedz na komentarz
 • do Józefa Bogdaszewskiego
  Paweł 2 grupa
  07.06.2019, 13:48
  Na początku zacytuję fragment: aby pracownik niepełnosprawny (szczególnie niepełnosprawny od urodzenia) był podmiotem oddziaływań, natomiast pracodawca nie był "języczkiem uwagi", tylko wspomagał osobę niepełnosprawna na rynku pracy. I zastanawiam się - a kim ma być dla pracodawcy /przedsiębiorcy zatrudniona osoba niepełnosprawna? Obiektem wsparcia i rehabilitacji? Powiedzmy to sobie wreszcie - pracodawca poszukuje pracowników! Bo potrzebne mu są osoby, które będą pracować. A płacić im może tyle, ile one wypracują. Więc nie stawiajmy tym pracodawcom wymogów, co to oni powinni robić, żeby osoba niepełnosprawna zdecydowała się na podjęcie u nich pracy. Bo niepełnosprawny pracownik to nie jest jakiś wyjątkowy rarytas. No chyba, ze jest super pracownikiem z super kwalifikacjami. A niepełnosprawność nie ma tu nic do rzeczy. Zanim więc każdy z nas niepełnosprawnych zdecyduje się na ogłaszanie listy "co to pracodawca powinien w moim przypadku", to zastanówmy się też "co ja mogę temu pracodawcy zaproponować, co umiem i jak wydajnym pracownikiem mogę być w porównaniu z osobami sprawnymi". I dopiero wtedy pomówmy o wynagrodzeniu, systemie pracy itp.
  odpowiedz na komentarz
 • nie tylko praca ale i godna płaca
  niepełnosprawny
  07.06.2019, 08:47
  Nie chodzi tylko o pracę ale również godną płacę. Niestety wciąż dla pracodawców niepełnosprawni są tylko i wyłącznie tanią siłą roboczą. Zazwyczaj są zatrudniani za możliwie najniższe wynagrodzenie. Nie ma mowy o równouprawnieniu w tej sprawie - pomimo otrzymywania dofinansowania z PFRON. Jest to smutne.
  odpowiedz na komentarz
 • A co dla osób bez wyższego wykształcenia i ze wsi ???
  pilot
  06.06.2019, 22:07
  Wszystkie te projekty skierowane są głównie w kierunku osób w miastach,wykształconych.Cały czas idziemy tą sama drogą.A co dla gorzej wykształconych lub ze wsi gdzie nie jeździ nawet PKS?Mają przenieść się do miasta za 935 renty socjalnej?Nie jestem przeciwnikiem rynku pracy,ale dalej idziemy tą samą drogą.Wszystko dla wykształconych i w mieście,lub młodych po studiach.Zadając trudne pytania nie ma na nie odpowiedzi,bo nigdy nie będzie i każdy to wie.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca niepełnosprawnych, czy dla każdego?
  Józef Bogdaszewski
  06.06.2019, 18:39
  Czytając wypowiedzi Pana ministra i Pani prezes, odnoszę wrażenie, że do władz rządowych dociera w końcu przekaz, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej uzależnione jest nie tylko do stopnia niepełnosprawności i chorób współistniejących, że ważne jest wykształcenie (i jego zdobycie!) i jeszcze wiele innych czynników, które są zależne od podjęcia zatrudnienia (godziwe wynagrodzenie, dojazd do pracy, możliwości funkcjonalne, rozwój zawodowy, szkolenie, integracja, elastyczność godzin pracy), a nade wszystko, aby pracownik niepełnosprawny (szczególnie niepełnosprawny od urodzenia) był podmiotem oddziaływań, natomiast pracodawca nie był "języczkiem uwagi", tylko wspomagał osobę niepełnosprawna na rynku pracy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas