Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gorzów Wlkp.: pierwsi pacjenci poddani napromienianiu w ośrodku radioterapii

05.06.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ręce chorej kobiety leżą na kołdrze

We wtorek 4 czerwca w Ośrodku Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. pierwsi pacjenci zostali poddani napromienianiu. Wszystko przebiegło bez najmniejszych zakłóceń – poinformowała rzecznik lecznicy Agnieszka Wiśniewska.

Pierwszym pacjentem był 70-letni gorzowianin, skierowany na leczenie promieniami obszaru prostaty. Czeka go sześciotygodniowa terapia. Będzie na nią dojeżdżał z domu. We wtorek napromienianiu poddano też mężczyznę ze zmianami przerzutowymi w kośćcu.

Rzecznik gorzowskiej lecznicy przekazała, że akceleratory w gorzowskim szpitalu są najnowocześniejsze w kraju.

- Zakład w gorzowskim szpitalu to jedyna w Polsce placówka wyposażona w narzędzie zwane superłukiem (hyperarch). Pozwala ono na leczenie w bardzo krótkim czasie. To co w innych ośrodkach wykonuje się w około godzinę, u nas trwa zaledwie kwadrans – wyjaśniła kierownik ośrodka dr Edyta Wolny-Rokicka.

- Na tę chwilę czekaliśmy długie miesiące, a nawet lata. Dziś możemy dołączyć do regionów, w których jest ośrodek radioterapii (...). Od teraz pacjenci z chorobą nowotworową nie będą musieli na leczenie jeździć do innych ośrodków – powiedział prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, Jerzy Ostrouch.

Kilkuset pacjentów rocznie

Ośrodek wybudowany na terenie głównego kompleksu szpitalnego przy ul. Dekerta może przyjmować kilkuset pacjentów rocznie. Inwestycja zamknęła się w kwocie 65,9 mln zł.

Sercem ośrodka są dwa najnowszej generacji akceleratory liniowe służące do generowania promieniowania jonizującego wykorzystywanego w zwalczaniu komórek nowotworowych, tomograf komputerowy, pracownia planowania radioterapii i pracownia fizyki medycznej.

W ośrodku jest oddział radioterapii na 25 łóżek i hostel na 26 łóżek, zakład radioterapii ze wspomnianymi akceleratorami i poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego: radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu.

Pod koniec maja br. gorzowski szpital podpisał umowę z NFZ na świadczenie usług z zakresu radioterapii. Kontrakt został zawarty na okres od 1 czerwca br. do 30 czerwca 2021 r.

Gorzowski Ośrodek Radioterapii współpracuje z Centrum Onkologii Instytut Onkologii w Gliwicach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas