Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koszty dojazdu do pracy prywatnym samochodem osobowym

21.06.2019
Autor: K.

Ile miesięcznie wynosi zwrot kosztów dojazdu do pracy prywatnym samochodem osobowym dla osoby niepełnosprawnej /st. umiarkowany/? Poj. 1.4, przejazd miesięcznie: 550 km.

Szanowny Panie,

zwrot kosztów dojazdu do pracy prywatnym samochodem, jego wysokość i sposób rozliczania ustala Pan, jako pracownik, ze swoim pracodawcą, jeżeli istnieje oczywiście możliwość takiego zwrotu w Pańskim zakładzie pracy.

Natomiast jako osoba z niepełnosprawnością ma Pan możliwość rozliczenia używania samochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200 z późn.zm.), w ramach ulgi rehabilitacyjnej można obecnie odliczyć od dochodu m.in. wydatki na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.  Dotyczy to wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Ustawa zawiera więc szeroki katalog wydatków podlegających uldze (np. mieszczą się tu dojazdy do pracy).

Ponieważ w związku z kwestiami niepełnosprawności i korzystaniem z ulgi rehabilitacyjnej powstają indywidualne stany faktyczne, zalecam w sprawach podatkowych kontować się i wyjaśniać wątpliwości poprzez Krajową Informację Skarbową – czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Kontakt – z telefonu stacjonarnego: 801 055 055, z telefonu komórkowego 22 330 03 30.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas