Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podlasie: przyjdź na spektakl „Nie jestem Głuchy na Moniuszkę”

29.05.2019
Autor: inf. pras.
portret Moniuszki wraz z nutami

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” zaprasza na niezwykły spektakl pn. „Nie jestem Głuchy na Moniuszkę” z udziałem osób niesłyszących, inspirowany twórczością wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

Spektakl zostanie zaprezentowany w dniach 13 i 14 czerwca 2019 r. o godz. 18 w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Wstęp bezpłatny, choć jest ograniczona liczba miejsc.

„Nie jestem Głuchy na Moniuszkę” to projekt edukacyjno-kulturalny, realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem, dofinansowany ze środków Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”.

Muzyka dla niesłyszących

W efekcie warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły pokaz finałowy pn. „Nie jestem Głuchy na Moniuszkę”, oparty na bogatej kolekcji pieśni i ballad Stanisława Moniuszki (m.in. „Prząśniczki”, „Dziad i baba”, „Złota rybka”, ale także w oparciu o pozostałe utwory tego kompozytora). Dzieła te ukazane zostały przez niesłyszących aktorów w sposób niezwykły z wykorzystaniem języka migowego i z ogromną dawką humoru, bo też i takie właśnie były utwory do których pisał muzykę Stanisław Moniuszko.

W ramach realizacji projektu niesłyszący uczestnicy za pomocą dobrze im znanych form ekspresji, czyli teatru formy, teatru cieni oraz śpiewu migowego, przedstawią w jaki sposób odbierają dźwięki, zobrazują utwory tego wybitnego kompozytora w sposób, w jaki je sami widzą i czują. Muzyka dla niesłyszących przez odczuwanie drgań i odbiór wzrokiem przeobrazi się w jakąś inną, ciekawą strukturę.

Scena dostępna

Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, nie wymagającym tłumaczenia, wyobraźni, emocji, dzięki czemu będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Marcin Mickiewicz i Łukasz Prokopowicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.

Na scenie będziemy mogli także zobaczyć Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, który wzbogaci spektakl wykonując kilka utworów Stanisława Moniuszki wspólnie z migającym chórem niesłyszących. Zapowiada się naprawdę niezwykle ciekawe widowisko.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas