Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdańsk: sesja rady miasta o darmowej komunikacji dla osób z niepełnosprawnością

29.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
widok na kamienice i Motławę w Gdańsku

Opozycyjny klub PiS w Radzie Miasta Gdańska złożył projekt uchwały, która pozwoli na darmowe przejazdy komunikacją miejską działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom z niepełnosprawnością. Pomysł będzie głosowany w czwartek na sesji rady miasta.

- Niepełnosprawni borykają się z różnego rodzaju problemami np. w zakresie mobilności i zakupu leków. I każde wsparcie dla nich jest niezwykle potrzebne. Podobnie opozycjoniści – nie każdy z nich dzisiaj występuje przed kamerami, bryluje na różnych bankietach. Część z nich naprawdę, mimo że walczyli o naszą wolność, suwerenność i niepodległość naszej ojczyzny, boryka się z poważnymi problemami finansowymi – powiedział w środę 29 maja na briefingu prasowym przewodniczący klubu PiS w RMG, Kacper Płażyński.

Dodał, że projekt uchwały RMG ws. bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej przez działaczy opozycji w PRL i osoby z niepełnosprawnością ma też znaczenie w kontekście 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce.

- Chcemy, żeby te obchody Roku Wolności i Solidarności miały wymiar praktyczny wyjścia do ludzi, pomocy ludziom, solidaryzowania się z tymi, którzy tej naszej pomocy najbardziej potrzebują. Nie chcemy, żeby to Święto Wolności i Solidarności polegało jedynie na tym, że spotka się gdańska elita, spotkają politycy Platformy Obywatelskiej i poklepią się po ramionach. Chcemy, żeby to miało wymiar trwałego śladu, który pozostanie również po roku 2019 – powiedział Płażyński.

Koszt proponowanego rozwiązania

Klub PiS oszacował, że koszt tego rozwiązania wyniesie ok. 2,5 mln zł rocznie. Opozycjonistów antykomunistycznych, którzy mogliby skorzystać z darmowych przejazdów, według projektu PiS, mieszka w Gdańsku poniżej 200.

Kacper Płażyński dodał, że w czwartek 30 maja podczas sesji RMG „środowisko prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, jak i gdańska Platforma Obywatelska będzie mogło pokazać, że za słowami też pójdą czyny” i że „jesteśmy w stanie przy tak szczytnych ideach wznieść się ponad podziałami i zagłosujemy wszyscy za tą inicjatywą”.

- Jutro mówimy: „sprawdzam” politykom Platformy Obywatelskiej i pani Dulkiewicz, czy hasła pomocy osobom niepełnosprawnym, to są tylko słowa i czy grupa osób niepełnosprawnych jest tylko grupą, którą się wykorzystuje do politycznych zagrań – powiedział Kacper Płażyński.

W Radzie Miasta Gdańska największy klub Koalicji Obywatelskiej liczy 16 radnych, 12 radnych ma PiS, a 6 bezpartyjny ruch „Wszystko dla Gdańska”, z którego startowała w wyborach na prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas