Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop a zwolnienie z pracy

25.07.2019
Autor: A.

W kwietniu 2017, mając 39 lat, zachorowałam na raka piersi. Pracowałam do końca maja. Potem leczenie i chorobowe. W VII 2017 roku orzeczono u mnie znaczny stopień niepełnosprawności. Pracodawca wiedział o tym, nie mam jednak żadnego pisemnego dowodu, że go o tym poinformowałam. W XII 2018 wróciłam do pracy, od tego czasu pracodawca korzysta z dofinansowania PFRON do mojego stanowiska pracy z tytułu niepełnosprawności. Kadrowa otrzymała orzeczenie dopiero w styczniu, w celu udokumentowania ulgi. Szef zwalnia mnie jednak i rozstajemy się 31 maja. Jak wygląda kwestia dodatkowych 10 dni urlopu? Czy mi przysługują? U pracodawcy tego jestem zatrudniona od 2014 roku.

Szanowna Pani,

jak podano na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – „prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 r., II PK 339/04). Ani przepisy ustawy o rehabilitacji (...), ani przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają prawa do urlopu wypoczynkowego od wniosku osoby do urlopu uprawnionej. Nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może – w konkretnych okolicznościach – oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy.

„Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...): „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności". Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.”

Kierując się w/w interpretacją przysługuje Pani prawo do niewykorzystanego dodatkowego urlopu wypoczynkowego lub jego ekwiwalentu za okres – po przepracowaniu roku z orzeczeniem o co najmniej umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem 3 lat.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas