Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ile osób skorzystało z udogodnień?

28.05.2019
Autor: Mateusz Różański
czerwony napis Wybory bez barier

Po raz czwarty organizowane w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego cieszyły się największą jak dotychczas frekwencją. W głosowaniu 26 maja 2019 r. wzięło udział aż 45,68 proc. uprawnionych obywateli. Ilu z nich skorzystało z udogodnień dla osób z niepełnosprawnością?

Mniej głosujących przez pełnomocnika...

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, na podstawie przedstawionego pełnomocnictwa wydano 12608 kart do głosowania. Możliwość głosowania przez pełnomocnika była dostępna dla wyborców ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – albo posiadających równoznaczne orzeczenia. Z tej możliwości mogły też skorzystać osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat.

Ostatecznie z głosowania przez pełnomocnika wyborach do Parlamentu Europejskiego skorzystało o ponad 10 tys. osób mniej niż w pierwszej turze wyborów samorządowych w 2018 roku. Wtedy zagłosowało w ten sposób 22614 wyborców. Ogólna frekwencja wyniosła wtedy 52,15 proc. uprawnionych do głosowania.

... za to więcej korespondencyjnie

Wzrosła za to liczba wyborców, którzy postanowili skorzystać z głosowania korespondencyjnego – pomimo skomplikowanej procedury, jaka wiąże się z tą formą głosowania. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego pakiety do głosowania korespondencyjnego wysłano 1395 wyborcom, czyli o 103 więcej niż podczas pierwszej tury wyborów samorządowych w 2018 r. Warto przypomnieć, że to udogodnienie było dostępne tylko dla osób ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z równorzędnym orzeczeniem.

Ostatecznie jednak komisje wyborcze otrzymały łącznie 1357 kopert zwrotnych z pakietami do głosowania. 77 z nich było jednak nieważnych z powodu niewłaściwego przygotowania pakietu przez wyborcę. W kopercie zwrotnej brakowało np. oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu lub było ono niepodpisane. W innych przypadkach nie było koperty na kartę do głosowania lub nie była ona zaklejona. Tego rodzaju błędy skutkują niestety nieważnością głosu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas