Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

500 złotych dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności

29.07.2019
Autor: R.

Witam, chciałbym zapytać, czy dodatek 500 złotych dla ON ze znacznym stopniem niepełnosprawności, o którym mówi Premier Morawiecki będzie dotyczyć wszystkich ON, które spełniają warunki? Czy należy być osobą NIEPRACUJĄCĄ utrzymującą się jedynie z renty chorobowej? Jak przedstawia się sytuacja pracujących rencistów?

Szanowny Panie,

aktualnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Trudno stwierdzić, jaki ostatecznie kształt ta ustawa otrzyma. Z art. 2 projektu rządowego jaki został wysłany z Sejmu RP do Senatu RP wynika, iż świadczenie uzupełniające ma przysługiwać osobom, które ukończyły 18 lat, i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Nie wiemy, jaki ostatecznie otrzyma kształt projektowana ustawa, w szczególności czy i w jakim zakresie, będzie obowiązywać kryterium dochodowe.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas