Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przyjedź do mieszkania treningowego w Koninie! To szansa na większą samodzielność

22.05.2019
Autor: inf. pras.
mężczyzna na wózku siedzi przed laptopem przed komputerem, w tle mężczyzna

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina stworzyła Kompleksowy Program Aktywizujący osoby po urazie rdzenia kręgowego (URK) oraz po amputacjach i z innymi niepełnosprawnościami narządu ruchu. W mieszkaniach treningowych uczestnicy uczą się jak żyć sprawniej. Projekt jest współfinansowany z Funduszy PFRON i 1 proc. podatku.

Mieszkania treningowe są w pełni przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Mogą tu przyjechać osoby pełnoletnie, które chcą poprawić swoje umiejętności życiowe.

Dwa tygodnie treningu

Pobyt jest bezpłatny i trwa 12 lub 15 tygodni. Uczestnicy przeprowadzają się do Konina i realizują Program obejmujący treningi aktywności, m.in.:

  • podczas zajęć funkcjonalnej rehabilitacji adaptacyjnej uczestnicy wzmacniają swoje ciało poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia (np. ćwiczenia stabilizacyjne i równoważne, pionizację czynną i bierną),
  • zajęcia sportowe są dopasowane do możliwości uczestników, m.in.: koszykówka na wózkach, szermierka, tenis stołowy, rugby na wózkach, boccia,
  • podczas zajęć treningu funkcjonalnego uczestnicy poznają ćwiczenia, które będą mogli wykonywać samodzielnie, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie,
  • zajęcia aktywnej rehabilitacji to m.in. nauka bezpiecznego poruszania się wózkiem, przesiadania się i pokonywania przeszkód, aby zyskać większą niezależność w życiu,
  • pływanie terapeutyczne z wykorzystaniem koncepcji Halliwick pozwoli na readaptację w wodzie, naturalną pionizację, a także naukę i doskonalenie pływania.

Oprócz treningów aktywności uczestnicy będą mogli skupić się na celach życiowych i zawodowych i zadbać o swój wizerunek. Jest też możliwość zrobienia prawa jazdy i przystosowania auta do potrzeb uczestnika.

Większa samodzielność

Program pobytu jest układany indywidualnie dla każdego uczestnika i monitorowany przez zespół, w którego skład wchodzą: psycholog, coach oraz inni specjaliści w zależności od potrzeb (fizjoterapeuta, logopeda, prawnik, pracownik socjalny, seksuolog) i asystenci.

Uczestnik nie musi być w pełni samodzielny, aby przyjechać do mieszkań treningowych. Fundacja dysponuje wykwalifikowaną kadrą asystentów, którzy pomogą uczestnikom opanować sztukę ubierania się, pokonywania barier, a także innych czynności, które obecnie wymagają wsparcia drugiej osoby. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać swoje możliwości, usprawnić się w codziennym funkcjonowaniu i być bardziej niezależnym.

Jak się zgłosić do mieszkań treningowych?

Wskazówki znajdują na stronie internetowej Fundacji PODAJ DALEJ. Dodatkowych informacji udziela Iwona Grześkowiak z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, tel. 515 606 508, e-mail: iwona.grzeskowiak@podajdalej.org.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas