Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podziel się problemem. Psycholog pomoże. Bezpłatnie!

21.05.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Freeimages.com
Pomocna dłoń jednej osoby trzymająca drugą

- Najlepsza koleżanka nie pomoże tak, jak rozmowa z psychologiem – mówi pani Małgorzata, która objęta jest wsparciem psychologicznym w warszawskim Centrum Integracja. Z takiej pomocy może skorzystać bezpłatnie zarówno osoba z niepełnosprawnością, jak też wszyscy z jej otoczenia. Wciąż jest szansa, by skorzystać z tej możliwości!

- Kryzysy są wpisane w nasze życie i trzeba pamiętać, że są zupełnie normalne, jak każda zmiana. Czasami są tak wszechogarniające, tak utrudniają nam życie, że wymagają zaopiekowania się nimi. Pod pojęciem kryzysu emocjonalnego kryje się stan nagłej utraty równowagi, dyskomfortu, różnych trudności. Z reguły jest on wywołany nagłym nieoczekiwanym wydarzeniem, zmianą, która zachodzi w naszym życiu. Może być także wywołany zmianą, która zachodzi w nas samych – mówi Renata Chronowska, psycholog z warszawskiego Centrum Integracja.

Kryzys kryzysowi nierówny

Renata Chronowska podkreśla, że są różnego rodzaju kryzysy, np. rozwojowe – związane z wydarzeniami zachodzącymi w toku normalnego rozwoju, które powodują gwałtowną zmianę lub zwrot, lub te związane z wyborem drogi życiowej czy kierunku studiów. Inny rodzaj kryzysu to sytuacyjny, wywołany nagłym wydarzeniem, na które nie mamy wpływu, np. śmierć kogoś bliskiego, gwałt, wypadek samochodowy czy ciężka choroba.

Kryzys egzystencjalny jest z kolei wpisany w nasze życie, kiedy pojawiają się wewnętrzne konflikty lub gdy bilansujemy nasze życie. Może wystąpić także kryzys środowiskowy wywołany wydarzeniem naturalnym, np. katastrofą. Wszystkie one są mocno obciążające dla człowieka i wymagają uruchomienia mechanizmów zaradczych.

Nie zawsze jesteśmy w stanie sami je uruchomić, czasami potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

- To, co jest ważne w takich sytuacjach, to by osoba nie została sama z problemem. Często wystarczy obecność kogoś bliskiego. Jednym z najważniejszych sposobów jest podzielenie się z kimś tym przeżyciem – mówi Renata Chronowska. – Są jednak takie sytuacje w życiu, kiedy takiego wsparcia nie mamy, a czujemy, że problem nas przerasta, utrudnia codzienne funkcjonowanie – wtedy trzeba sięgnąć po pomoc specjalistyczną. Osoby z niepełnosprawnością oraz ich otoczenie zapraszamy do warszawskiego Centrum Integracja do bezpłatnego poradnictwa psychologicznego.

Wykorzystać swoje cechy

Skorzystała z niego pani Małgorzata. Jest osobą z niepełnosprawnością, ma także niepełnosprawną córkę i całe jej życie toczy się w takim właśnie środowisku. Obecnie szuka pracy i wsparcie psychologa pozwoliło jej zobaczyć i ponazywać swoje cechy, które mogą być jej atutem w tym obszarze.

- Wiedziałam, że coś potrafię, ale nie wiedziałam, że mam zalety, które mogą mi być pomocne w znalezieniu pracy. Podczas spotkań z psychologiem w Centrum Integracja odkryłam, że jestem komunikatywna i że chcę pracować z ludźmi, że chcę szukać takiej pracy, w której będę mogła wykorzystać ten atut. Nie wiedziałam dotąd, jak to ponazywać – mówi pani Małgorzata.

Zdaje sobie sprawę, że często ludziom towarzyszy lęk przed wizytą u psychologa czy psychiatry, a nawet wstyd, w obawie przed tym, co powiedzą inni.

- Ja tak nie myślę, swoje dziecko także uczę takiego nastawienia, że to nie ma znaczenia – podkreśla. – Mnie wsparcie psychologiczne dało bardzo dużo do myślenia o sobie samej i otworzyło zupełnie nową perspektywę. Dotąd nie wykorzystywałam w życiu swoich cech, bo nie wiedziałam, że to może być pomocne. Zawsze był lęk i obawa, że się nie uda, nie wyjdzie, że nie potrafię. Trzymałam się kurczowo pewnej myśli o określonej pracy, a pani psycholog nakierowała mnie na zupełnie inne tory, i jestem jej wdzięczna, bo myślę, że jest to dla mnie lepsze. Zachęcam do skorzystania z takiego wsparcia, ja w przeddzień kolejnego spotkania już nie mogę się doczekać – dodaje.

Wzmocnić siebie

Indywidualne wsparcie psychologa w warszawskim Centrum Integracja odbywa się na kilku płaszczyznach. Psycholog nie prowadzi tu terapii, ale wspiera w zależności od potrzeb, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pomaga zwrócić się do odpowiedniej instytucji, która taką terapię będzie mogła zaoferować. We współpracy z doradcą zawodowym psycholog wspiera w taki sposób, by łatwiej było określić swoje kompetencje i preferencje zawodowe oraz zwiększyć motywację do podjęcia aktywności zawodowej.

Można także otrzymać wsparcie w rozwiązywaniu problemów i sytuacji stresowych, które nas dotknęły, aby uwierzyć we własne siły i mieć możliwość poradzenia sobie z nimi.

Do warszawskiego Centrum Integracja mogą przyjść na spotkanie z psychologiem także rodziny osób z niepełnosprawnością, ich bliscy, przyjaciele, wszyscy, którzy są w ich bliskim otoczeniu. Mogą tu wzmocnić się w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi, dotyczącymi problematyki niepełnosprawności.

- To już moje kolejne spotkanie z psychologiem i nie ostatnie – mówi pan Adam. – Dowiedziałem się, że borykam się z pewną trudnością, której wcześniej nie umiałem sobie sam nazwać. A to bardzo ważne, gdyż szukam pracy i ta wiedza, będzie mi w tym bardzo pomocna. Nie jest mi łatwo, jako osobie z niepełnosprawnością, znaleźć pracę.Zachęcam do skorzystania z porad psychologa, bo tu można dostać wsparcie, nie należy się tego bać ani wstydzić – dodaje.

Kryzys szansą na rozwój

- Czasami wsparciem jest już bycie z drugą osobą, czasami milczenie, jeśli ktoś nie jest gotowy, by rozmawiać – podkreśla psycholog Renata Chronowska. – Człowiek w kryzysie często nie potrafi nazwać swoich emocji, tego, co się z nim dzieje, ale zapytanie go, co mogę dla ciebie zrobić, pokazanie gotowości jest bardzo ważne. Tutaj, na spotkaniach jest przestrzeń do swobodnego wyrażania swoich emocji i odczuć. Można otrzymać pomoc w kryzysie, w nazwaniu problemu, jego zrozumieniu, w poradzeniu sobie z emocjami, które nam towarzyszą, w redukcji lęku i podjęciu najlepszych w danym momencie decyzji. Wizyta u psychologa jest czymś tak normalnym, jak wizyta u kardiologa, gdy boli cię serce, czy u ortopedy, gdy złamiesz nogę – dodaje.

Przypomina, że zawsze można anonimowo skorzystać z telefonu zaufania, poradni zdrowia psychicznego, ośrodka interwencji kryzysowej czy z porad – tak jak w Centrum Integracja.

- Każda sytuacja kryzysowa przy braku odpowiedniego wsparcia może okazać się zagrożeniem dla naszego dotychczasowego życia, może przejść w kryzys chroniczny. Kryzys jest zawsze szansą na rozwój. Kiedy go przezwyciężymy, jest on źródłem nowych doświadczeń, znalezienia nowych mechanizmów radzenia sobie z problemami, co nas w ostatecznym efekcie wzmacnia – podkreśla Renata Chronowska.


Jak się zapisać do psychologa?

Na bezpłatne konsultacje psychologiczne można zapisywać się telefonicznie pod numerem tel. 22 831 85 82 lub 505-602-517 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00, a także e-mailem pod adresem: warszawa@integracja.org

Poradnictwo psychologiczne realizowane jest w ramach projektu „Aktywni Niepełnosprawni – Centrum Integracja”, który jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Z daleka od psychologów
    Dynia
    21.05.2019, 18:52
    Gdy tak czytam ten artykuł to przypomina mi się moja 20 (!) letnia terapia u tzw. psychologów, na której mi wpajano, że jestem hipochondryczką. Psycholog mi wmawiał, że ból który odczuwam jest w mojej głowie, a gdy się upierałam, że naprawdę boli i jestem coraz słabsza fizycznie, wpisywali mi w kartotekę, że jestem uparta i nie chcę się leczyć na głowę. Muszę tutaj dodać, że dopiero po 36 latach życia dostałam wreszcie diagnozę dzięki prof Oldze Haus, która jako jedyna mi uwierzyła i zrobiła badania. Zespół Ehlersa-Danlosa, Zespół Marfana i dystrofia mięśniowa. Nie muszę chyba dodawać, że durna terapia u psychologów i odsyłanie mnie przez lekarzy do psychiatry skutkowało tym, że usiadłam na wózek i straciłam większość wzroku. Po latach spędzonych na bezsensownej terapii i późniejszej pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że większość psychologów sama kwalifikuje się do pomocy psychiatrycznej.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas