Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ZUS: „Żyj aktywnie”, czyli dzień osób z niepełnosprawnością

20.05.2019
Autor: Beata Dązbłaż
prelegenci

Potrzeba międzyresortowej koordynacji różnych działań dotyczących osób z niepełnosprawnością, praca nad mentalnością społeczeństwa, „jedno okienko”, w którym osoby te będą mogły załatwić wiele spraw czy likwidacja pułapki rentowej – to wnioski płynące z dyskusji podczas panelu, który odbył się 17 maja w Instytucie Transportu Samochodowego (ITS) podczas organizowanego przez ZUS „Dnia Osób z Niepełnosprawnością” pod hasłem „Żyj aktywnie”.

Na to, że organizacje pozarządowe stają się potężnym pracodawcą zwróciła uwagę prezes PFRON Marlena Maląg.

- Organizacje pozarządowe sięgają też po środki z dofinansowań do pensji osób z niepełnosprawnością, tylko w zeszłym roku pozyskały one 93 mln zł poza programami – mówiła.

Wzrost zatrudnienia

Prezes Maląg poinformowała, że jeszcze w tym roku 600 osób z niepełnosprawnością będzie mogło wziąć udział w stażach w administracji publicznej. Będzie to miało miejsce w ramach pewnych zmian, które wprowadzono w programie prozatrudnieniowym PFRON „Stabilne zatrudnienie”.

- Stażysta otrzyma 2500 tys. zł, będziemy te działania przeprowadzać za pośrednictwem organizacji pozarządowych – powiedziała prezes, która nie doprecyzowała, czy podana kwota jest wysokością netto na tzw. rękę czy brutto.

Z kolei do programu PFRON „Praca Integracja” jeszcze w tym tygodniu przystąpi kolejna firma Enea S.A. Na razie w programie tym uczestniczy Poczta Polska.

Pełnosprawni pracownicy

Przygotowanie polskich pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością Marlena Maląg ocenia przez system dofinansowań do zatrudnienia tych osób. 

- Mamy wzrosty, więc widać zainteresowanie, ale konieczne są szkolenia np. działów HR w tym obszarze – podsumowała.

Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) powiedział, że w biurze 10 proc. pracowników ma orzeczony stopień niepełnosprawności. 

- Dla nas są oni pełnosprawni w pracy – powiedział i podkreślił, że do RPP osoby z niepełnosprawnością zawsze mogą zwrócić się wtedy, gdy uważają, że potraktowano je niewłaściwie w systemie ochrony zdrowia.

Infolinia

Wspólnym działaniem RPP i NFZ jest infolinia dla pacjentów. 

- Dzienne obłożenie infolinii w sprawach dotyczących tylko NFZ to 5 tys. widać więc, że zapotrzebowanie na informację jest ogromne – powiedział Adam Niedzielski, wiceprezes NFZ.

Zapowiedział także, że trwają prace nad tym, by infolinia działała 24 godziny, będzie to możliwe już w wakacje, i wtedy także ma zostać uruchomiony wideotłumacz. Zwrócił uwagę, że jeszcze mamy wiele do zrobienia, by przy jednym okienku osoba z niepełnosprawnością mogła załatwić wszystkie sprawy, zatem przed zintegrowaniem systemu pomocy jest wiele wyzwań.

Rynek pracy

O tym, jak ZUS radzi sobie z aspektem komunikacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami mówił Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS. 

- Mamy 323 sale obsługi w ZUS i ponad 200 jest w standardzie dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tworzymy także centra obsługi telefonicznej – mówił. – W ubiegłym roku obsłużyliśmy 5 tys. osób z niepełnosprawnością słuchu, tylko 4-krotnie korzystaliśmy z usługi tłumacza zewnętrznego – dodał.

Starzejące się społeczeństwo ma ogromne znaczenie dla rynku pracy według Przemysława Żydoka, prezesa Fundacji Aktywizacja. 

- Rosną wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, ale wciąż nie osiągnęliśmy pułapu 30 proc. Nie tylko kraje zachodnie, ale bliższe nam historycznie, osiągają 50-proc. wskaźnik. Temat wciąż jest w niszy, to bardzo istotne wyzwanie z punktu widzenia gospodarczego – mówił.

Zwracał także uwagę na konieczność edukacji nieformalnej pracodawców, uproszczenie procedur PFRON w ramach programów prozatrudnieniowych oraz zniesienie pułapki rentowej.

Dostępność

Według Piotra Krasuskiego, dyrektora departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, ustawa o dostępności ma szansę zebrać te wszystkie potrzeby, o których mówili dyskutanci i być cywilizacyjnym skokiem.

- Warunkiem prowadzenia programu „Dostępność plus” jest wielosektorowość. Nasz resort jest w roli integratora tych działań w zakresie standardów – powiedział.

W panelu poprowadzonym przez Beatę Stasiak-Cieślak, pełnomocnika dyrektora ITS ds. osób niepełnosprawnych wzięli udział młodzi aktywni przedsiębiorcy. Podkreślali jak ważna jest praca i własne przekonania, które pomagają osiągać cele. W dyskusji uczestniczyła Agata Spała, doradca zawodowy, Agnieszka Hajdukiewicz, która, aby zostać kierowcą przeprowadziła się do Warszawy z zachodniej Polski, Katarzyna Wolińska ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, Miłosz Krawczyk – twórca wózków i udogodnień dla osób z niepełnosprawnością oraz Mateusz Szymański, który zachorował na białaczkę i przewartościował swój świat, wolontariusz Fundacji ANIKAR.

Do godziny 15 osoby z niepełnosprawnością mogły skorzystać z informacji na stoiskach m.in. ZUS, ITS, PFRON, NFZ, RPP, WCPR, Fundacji ANIKAR, Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, firmy CEBRON czy PIP.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Hahahaha
  piko123
  22.05.2019, 10:09
  Jestem rencistą, pracuję - ZUS ciągle mnie ściga, prześwietla każdy miesiąc żeby tylko mi renty nie wypłacić, a nóż przekroczyłem próg. Na komisji nie mówcie że macie wyższe wykształcenie.
  odpowiedz na komentarz
 • Aktywizację czas zacząć od zdrowych
  emeryt
  21.05.2019, 15:19
  Dlaczego jeszcze nie ma programów aktywizacyjnych dla młodych i zdrowych tatusiów 500 plus .Dużo rodzin w Polsce , gdzie ani matka ani ojciec nie pracuje , a to zdrowi i silni mężczyźni i gdyby pracowali byłyby składki na ZUS i służbę zdrowia .Każdy rozumie jeśli ludzie chorzy nie pracują , na wózkach , czy ociemniali ,ale nie rozumiemy dlaczego młodzi wcale nie pracują na swoje potomstwo .Pomoc państwa powinna być dla chorych , starych i niepełnosprawnych .Natomiast taki rodzic mógłby pracować jako listonosz , bo ma i zdrowie i prawa jazdy i jest zmotoryzowany ,Młodzi ludzie to kapitał ludzki , nie trzeba wielkich pieniędzy na aktywizację ,nie trzeba dofinansowań .Trzeba wykorzystać te ręce do pracy .Nie może być tak ,że niepełnosprawny ciężko pracuje , dojeżdża daleko do pracy , męczy się, by zarobić pensję minimalną i płaci podatki na cudze dzieci , bo swoich nie ma, a ten zdrowy , choć pracę ma dwa kroki od domu , nie pracuje , bo się mu nie opłaca.
  odpowiedz na komentarz
 • Pulapka rentowa
  Marek45
  21.05.2019, 09:47
  Pulapka na rencie , muszą znieść progi zarobkowania w ZUS i wtedy wskaźnik pracujacych niepelnosprawnych wzrośnie. Proste , można powiedzieć bardzo proste .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas