Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier: będzie 500 zł comiesięcznego dodatku dla dorosłych osób niesamodzielnych

19.05.2019
Autor: oprac. Tomasz Przybyszewski, fot. sxc.hu
500 złotych w 100-złotowych banknotach

- Zgodnie z obietnicą sprzed roku, chcemy przeznaczyć środki na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie – zapowiedział 19 maja 2019 r. premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS w Krakowie. – Tym ludziom chcemy w jak najkrótszym czasie, w najbliższych kilku miesiącach przekazać stały, comiesięczny dodatek. Będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie dla osób powyżej 18. roku życia.

Wcześniej przemawiał prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który powiedział:

- Jest w Polsce ta trudna, tragiczna sprawa niepełnosprawnych. Mamy nowe propozycje! Mamy kolejny „plus” do naszej piątki.

Coraz bliżej sprawiedliwego systemu

Szczegóły wyłożył premier Mateusz Morawiecki.

- Dzisiaj pokazujemy następny etap realizacji naszego programu społecznego, który jednocześnie jest oparty o wysoką wiarygodność, ponieważ my, tak jak rok temu obiecaliśmy, wdrażamy pierwsze postulaty szerokich środowisk osób z niepełnosprawnościami – mówił premier Morawiecki.

Przypomniał m.in. o zrównaniu rent socjalnych z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

- Obiecaliśmy wtedy coś więcej, obiecaliśmy przegląd naszego systemu orzecznictwa, usprawnienie całego systemu działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i różnych innych ciał orzeczniczych – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Te prace postępują, jesteśmy coraz bliżej systemu, który będzie sprawiedliwy w tym jednym z najsmutniejszych wymiarów życia społecznego. Bo przecież ci ludzie, których dotknęły takie straszne nieszczęścia, którzy są zupełnie niezdolni do samodzielnego życia, do samodzielnej pracy, muszą otrzymywać coraz większą pomoc.

Ulżyć poszkodowanym przez los

Premier Morawiecki jako źródła finansowania tej zwiększonej pomocy podał potencjalną wygraną przed sądem w Luksemburgu w sprawie podatku handlowego, a także Fundusz Solidarnościowy, na który wpływają już pierwsze środki.

- Zgodnie z obietnicą sprzed roku, chcemy przeznaczyć te środki oraz te z wygranego procesu w sprawie podatku handlowego na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie – podkreślił premier Morawiecki. – I tym ludziom chcemy w jak najkrótszym czasie, w najbliższych kilku miesiącach przekazać w ramach naszej polityki społecznej stały, comiesięczny dodatek. Będzie to najprawdopodobniej, bo to wszystko jeszcze jest cały czas liczone, 500 zł miesięcznie dla osób powyżej 18. roku życia, ponieważ właśnie te osoby są pozbawione w dzisiejszym naszym systemie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami szeregu różnych dodatków.

Premier zaznaczył, że od dwóch lat system wsparcia jest modyfikowany, by był bardziej sprawiedliwy.

- Teraz dodatkowo idziemy jeszcze o krok dalej, żeby ulżyć osobom najbardziej poszkodowanym przez los. Osobom, którym państwo musi pomagać – podkreślił Mateusz Morawiecki. – I zrobimy to, to jest nasze zobowiązanie.

Komentarz

  • Danuta
    D,M.
    19.05.2019, 19:15
    Rząd planuje kolejne 500+ dla osób niepełnosprawnych,tylko wynika z zapowiedzi Premiera,że to będzie przeznaczone tylko dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.Bardzo ciężko jest zrozumieć dyskryminację osób niepełnosprawnych,uważam że każda niepełnosprawność już jest wystarczającym upokorzeniem i obciążeniem psychicznym.Tak, upokorzeniem,mój mąż na ten przykład ,jest osobą niepełnosprawną od 2005 roku z przyczyn ruchowo-neurologicznych,pogarszają się jego wyniki MR,Rtg itp.,pogarsza się możliwość samodzielnego prowadzenia domu ,robienia zakupów i właśnie składał całkiem niedawno wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego do ZUS ,gdzie otrzymał odmowę,potem do komisji lekarskiej ,też bez skutku,wreszcie do Sądu ,no ale tutaj to biegły sądowy neurolog napisał w opinii,że mąż ma bardzo naruszoną sprawność organizmu,oraz że jest całkowicie niezdolny do żadnej pracy ,że wymaga pomocy osób trzecich,,,no ale też nie należy się dodatek pielęgnacyjny i to jest właśnie to upokorzenie osoby niepełnosprawnej,utrzymuje się takiemu niepełnosprawnemu stopień umiarkowany i nie będzie mógł skorzystać z 500+ dla niepełnosprawnych,żenada.Wobec tego jak się ma przyznanie 500+,na każde dziecko w rodzinie bez względu na dochód , i komu to ma służyć,jeśli nie ma pieniędzy dla najsłabszych,kto ustala takie ostre kryteria dla niepełnosprawnych a przecież niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym to też są ludzie bardzo chorzy ,spracowani,tacy którzy musieli na swoje dzieci ciężko pracować tracąc własnie zdrowie,a teraz są pozostawieni sami sobie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas