Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier: będzie 500 zł comiesięcznego dodatku dla dorosłych osób niesamodzielnych

19.05.2019
Autor: oprac. Tomasz Przybyszewski, fot. sxc.hu
500 złotych w 100-złotowych banknotach

- Zgodnie z obietnicą sprzed roku, chcemy przeznaczyć środki na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie – zapowiedział 19 maja 2019 r. premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej PiS w Krakowie. – Tym ludziom chcemy w jak najkrótszym czasie, w najbliższych kilku miesiącach przekazać stały, comiesięczny dodatek. Będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie dla osób powyżej 18. roku życia.

Wcześniej przemawiał prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który powiedział:

- Jest w Polsce ta trudna, tragiczna sprawa niepełnosprawnych. Mamy nowe propozycje! Mamy kolejny „plus” do naszej piątki.

Coraz bliżej sprawiedliwego systemu

Szczegóły wyłożył premier Mateusz Morawiecki.

- Dzisiaj pokazujemy następny etap realizacji naszego programu społecznego, który jednocześnie jest oparty o wysoką wiarygodność, ponieważ my, tak jak rok temu obiecaliśmy, wdrażamy pierwsze postulaty szerokich środowisk osób z niepełnosprawnościami – mówił premier Morawiecki.

Przypomniał m.in. o zrównaniu rent socjalnych z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

- Obiecaliśmy wtedy coś więcej, obiecaliśmy przegląd naszego systemu orzecznictwa, usprawnienie całego systemu działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i różnych innych ciał orzeczniczych – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Te prace postępują, jesteśmy coraz bliżej systemu, który będzie sprawiedliwy w tym jednym z najsmutniejszych wymiarów życia społecznego. Bo przecież ci ludzie, których dotknęły takie straszne nieszczęścia, którzy są zupełnie niezdolni do samodzielnego życia, do samodzielnej pracy, muszą otrzymywać coraz większą pomoc.

Ulżyć poszkodowanym przez los

Premier Morawiecki jako źródła finansowania tej zwiększonej pomocy podał potencjalną wygraną przed sądem w Luksemburgu w sprawie podatku handlowego, a także Fundusz Solidarnościowy, na który wpływają już pierwsze środki.

- Zgodnie z obietnicą sprzed roku, chcemy przeznaczyć te środki oraz te z wygranego procesu w sprawie podatku handlowego na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie – podkreślił premier Morawiecki. – I tym ludziom chcemy w jak najkrótszym czasie, w najbliższych kilku miesiącach przekazać w ramach naszej polityki społecznej stały, comiesięczny dodatek. Będzie to najprawdopodobniej, bo to wszystko jeszcze jest cały czas liczone, 500 zł miesięcznie dla osób powyżej 18. roku życia, ponieważ właśnie te osoby są pozbawione w dzisiejszym naszym systemie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami szeregu różnych dodatków.

Premier zaznaczył, że od dwóch lat system wsparcia jest modyfikowany, by był bardziej sprawiedliwy.

- Teraz dodatkowo idziemy jeszcze o krok dalej, żeby ulżyć osobom najbardziej poszkodowanym przez los. Osobom, którym państwo musi pomagać – podkreślił Mateusz Morawiecki. – I zrobimy to, to jest nasze zobowiązanie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dot. 500+ dla wszystkich niepełnosprawnych ze stopniem znacznym
  Nadzieja
  17.06.2019, 16:10
  Wierzę że PIS nie będzie dzielić niepełnosprawnych ze stopniem znacznym na tych którzy mają emeryturę czy rentę i tych którzy nie mają. Skoro jest 500+ dla bogatych dzieci to zapewne dostaną te kwotę wszyscy ze stopniem znacznym - w to wierzę bo wierzę PISowi
  odpowiedz na komentarz
 • Podział NIEPEŁNOSPRAWNYCH
  porażenie C5
  01.06.2019, 17:45
  PROSZĘ O ODPOWIEDZ. CZY OSOBA KTÓRA ULEGŁA WYPADKOWI W PRACY I MA CAŁKOWITĄ NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY I DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI, 30 LAT 1100ZL NA RĘKĘ RENTY Z TYTUŁU NIEZDOLNOŚCI DO PRACY WYPADKOWEJ, CHOROBY ZAWODOWEJ, OTRZYMA 500 PLUS??? CZY TYLKO SOCJALNY KTÓRY PRZYKŁADOWO NARĄBANY ZAPIERDYLAŁ AUTEM, MOTOREM, SKAKAŁ DO WODY NA GŁOWKĘ ITP I SIEDZI NA WÓZKU I OTRZYMA PREMIĘ ZA TO OD PODATNIKÓW.... BO PRZYKLEJONA TA GRUPA LUDZI JEST DO SOCJALNYCH LUDZI CHORYCH NIE Z ICH WINY I ULEGAJĄCYCH WYPADKOWI NIE Z ICH WINY ITP. A JAKA TO BĘDZIE KRZYWDA TERAZ DLA EMERYTÓW NIESAMODZIELNYCH DO EGZYSTENCJI... BRAK SŁÓW CO TO ZA CHAMSTWO SIĘ SZYKUJE...
  odpowiedz na komentarz
 • Podział on i obłuda
  on
  27.05.2019, 22:13
  Jestem ON od wielu lat, stopień znaczny na wózku. Miałem rentę po wypadku, było to 63% średniej krajowej. Dało się żyć skromnie ale było możliwie. Dziś mam już emeryturę 1100zł na rękę i 200zł dodatku pielęgnacyjnego. 500+ nie należy mi się z powodu emerytury. Dostałem 13 emeryturę 888zł, i właśnie dziś decyzję o podwyżce czynszu o 30% czyli 80zł miesięcznie. Ta trzynastka nie wystarczy nawet na pokrycie podwyżki czynszu. Na rok potrzeba 960zł. Mam się cieszyć czy przeklinać. Trzeba by zapytać jak żyć, tylko kogo?
  odpowiedz na komentarz
 • Obłuda, zakłamanie i bezczelność
  Edyta
  23.05.2019, 17:17
  Nie da się słuchać tych kłamstw, jak to leży im na sercu los niepełnosprawnych. Zwłaszcza, że zaraz po tej fałszywej deklaracji, wymieniają niewielką grupę niepełnosprawnych. Dziwna wiara w nieomylność systemu orzekania. Znam wiele osób, które powinny mieć znaczny stopień ale z powodów, znanym tylko urzędnikom, nie uzyskują tego stopnia. Poniżają, opluwają, wydają na inne sprawy miliardy, a dla chorych ( i to nie wszystkich) rzucają ochłap.
  odpowiedz na komentarz
 • Czym się różni niepełnosprawność
  rom
  22.05.2019, 13:27
  Jestem w stopniu znacznym niezdolny do pracy oraz egzystencji. Proszę mi powiedzieć czym się różni niepełnosprawność osoby z rentą socjalną a z ZUS. NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ JEST TA SAMA MOIM ZDANIEM !!!! Jak ja słyszę że dostaną 500+ osoby tylko z rentą socjalną to aż mnie krew zalewa. Pracowałem dopóki rząd zmienił umowy na czas nieokreślony i firma zwalniała osoby niepełnosprawne tego nie powiedzą za co ja mam żyć. Firmy tylko żerują na PFRON-nie a niepełnosprawny i tak nic nie ma.
  odpowiedz na komentarz
 • Podziały niepełnosprawnych
  Robert
  21.05.2019, 23:32
  Pis dzieli niepełnosprawnych a zadajcie sobie pytanie co wam dali Ci wszysty z koalicji Europejskiej przez te lata co rzadzili????? Głupiego zasiłku pielegnacyjnego 153zl nie mogli podnieś przez 12 lat już nie mówię o innych sprawach a teraz tacy chojni - :(
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejny podział i segregacja
  kabanos
  21.05.2019, 14:59
  Mając tylko projekt,już się wyrokuje co będzie.Idą wybory jest wszystko,dzień po nagle są niepopularne decyzje i pomysły.Wracając do 500 +,niestety to kolejne dzielenie rencistów.Znaczny inny od umiarkowanego,socjalny od inwalidzkiego itp.Wyjdzie zazwyczaj tak jak zwykle.Budżet nie jest z gumy,no ale....
  odpowiedz na komentarz
 • limit
  Monia
  21.05.2019, 10:43
  Iva ma racje najbardziej potrzebującym niepełnosprawnym co nie są w stanie pracować bo choroba im nie pozwala muszą dostać jakieś dodatkowe pieniądze do renty socjalnej , a tym niepełnosprawnym co są w stanie i maja możliwość pracować , powinni zlikwidować ten limit i nie dawać im żadnych dodatkowych pieniędzy .
  odpowiedz na komentarz
 • Zawistni ludzie
  Aa
  21.05.2019, 09:47
  Nie ma jeszcze pieniędzy, a wy już dzielicie skórę na niedźwiedziu. Ci co nie dostaną cieszcie się, że nie jesteście w pieluchach , że możecie sami się najeść i ubrać, że nawet jeśli ledwo człapiecie,to nikt nie musi Was podnosić. Mam siostrę w pełni niesamodzielną i miałabym gdzieś nawet i 5000 plus, aby tylko zdrowa była.
  odpowiedz na komentarz
 • mama
  mama
  20.05.2019, 23:23
  Z tym dodatkiem 500 plus będzie tyle naruszeń co w przypadku świadczenia dla niepracujących rodziców, zajmujących się swoim niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem tj 1400 zł miesięcznie. Te świadczenie mieli otrzymywać rodzice, którzy mają najbardziej poszkodowane dzieci, wymagające STAŁEJ opieki 24 godziny na dobę a w rezultacie okazało się, że tak nie jest. Należy wreszcie otworzyć oczy i wyjaśnić kim jest osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji. Obawiam się, że pieniądze pójdą znowu tam gdzie nie powinny
  odpowiedz na komentarz
 • limit
  iva
  20.05.2019, 18:59
  Tym co mogą pracować powinni zlikwidować ten limit dorabiania renty socjalnej a tym co nie są w stanie pracować to dać im dodatkowe pieniądze do renty socjalnej i sprawa była by rozwiązana.
  odpowiedz na komentarz
 • Limit odrabiania renty socjalnej
  Niepełnosprawny
  20.05.2019, 18:45
  Ja mam stopień znaczny jeżdżę na wózku, pracuję i zarabiam ponad 2700zl na rękę i zawiesilam rentę bo musiał bym zwracać zusowi tą rentę co miesiąc . Ale wolę pracować niż siedzieć w domu. I ten limit jest też nie sprawiedliwy :-( Bo jeśli ktoś ma możliwość pracować to powinni mu pozwolić a nie robić jakieś limity.
  odpowiedz na komentarz
 • Litości Panie Premierze!
  kapelan
  20.05.2019, 17:29
  Premier wyraził się dość nieprecyzyjnie o grupie osób do których adresowane będzie świadczenie, i nie wynika z niego jednoznacznie komu będzie przysługiwać, a już na forum rozpętało się piekiełko, czuć siarkę i temperaturę. Przebiła wszystkich niejaka sprawna mama radnego niepełnosprawnego licytując że premier, to tak naprawdę wprost dał jej w pysk! Nie tylko jej oczywiście tylko sprawiedliwie wszystkim niepełnosprawnym. Inni wywlekają swoje żale, a zdarzył się i taki co to nie weźmie żadnych "piniendzy", dlaczego? No bo daje PIS! Premierze kochany, nie dawać nikomu niczego! Nie bić i nie krzywdzić niepełnosprawnych! No bo jak można dać Wackowi a Januszowi nie? Bo komisje lekarskie orzekły inny stopień niepełnosprawności? Bo Józek mimo że nie ma nóg pracuje i zarabia, i co? jeszcze mu mało? Krzywda wraz z pieniędzmi komukolwiek danymi poleje się przez wsie i miasta cierpieniem zawinionym przez piniądze których przecie miało nie być. Nikt nie ma, wszyscy równo niemają, i tak może lepiej.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 + dla niepełnosprawnego
  Dariusz
  20.05.2019, 16:17
  A czym ja się różnie od innej osoby niepełnosprawnej oprócz tym ze mam stopień umiarkowany. Niepełnosprawny to niepełnosprawny. Każdy powinien dostać to 500+. Bo mam zdrowe ręce i iako tako się poruszam to już mi się nie należy? Nie rozumiem tego rozgraniczenia niepełnosprawności
  odpowiedz na komentarz
 • Zbyt dużo ogólników
  Mistrz
  20.05.2019, 16:00
  Niby coś zostało powiedziane ale nie istnieje 'całkowita niepełnosprawnośc' i nie istnieje 'niemożliwość prowadzrnia samodzielnego życia'. Jakby co - on tego wcale nie powiedział. Kiełbada wyborcza i słowa celowo przekłamane. Czy chodzi o osoby dorosłe z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z wpisem 'wymaga stałej lub długotrwałej opieki osoby drugiej' ? Jest już taki wpis w orzeczeniach bez potrzeby 'zmiany systemu orzecznictwa, ale czy na pewnoo to chodzi ? Nie można po polsku ?
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni!.....
  Ala
  20.05.2019, 15:53
  ......, żadna grupa społeczna nie robi kupy tak jak Wy, do własnego gniazda.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  takmyślę
  20.05.2019, 15:49
  Dziękuję panie premierze. Panu w tej sprawie akurat wierzę , że spełni pan swoją obietnicę.Będą panu rzucać kłody pod nogi ( niektórzy z nas wybrali politykę) , ale proszę się tym nie przejmować, to jest promil ludzi z całkowitą niepełnosprawnością, którzy tak myślą , aby politycznie to rozgrywać, a sami rozgrywający w większości nieźle się już ustawili.
  odpowiedz na komentarz
 • Dobrze
  Ireneusz
  20.05.2019, 15:05
  W porządku. Tym osobom należy się solidna pomoc państwa. Tak trzymać.
  odpowiedz na komentarz
 • Rex
  Gh
  20.05.2019, 14:35
  Moim zdaniem 1 grypa niepełnosprawnych z znacznym stopniem powinna to dostać od urodzenia
  odpowiedz na komentarz
 • CAŁKOWITEJ, A NIE ZNACZNEJ
  ola
  20.05.2019, 12:21
  "...dodatek dla wszystkich osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności"? czyli nie dostaną ci ze znacznym, którzy pracują. Bo jeśli pracują, to nie mają CAŁKOWITEJ niepełnosprawności. Tak to rozumiem. Poza tym zanim wypłacą, to będzie nowe orzecznictwo i nie sądzę, żeby na korzyść niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Rok temu pieniędzy nie było!!!
  Wojtek
  20.05.2019, 10:48
  Jeszcze do niedawna PiS twierdziło, że pieniędzy na dodatek nie ma. Teraz przed wyborami, kiedy partii rządzącej strach przed utratą władzy zagląda w oczy, środki w budżecie są. Prezes Kaczyński i jego partia pogrywają osobami niepełnosprawnymi, traktując jak zabawkę. Wstyd!!!
  odpowiedz na komentarz
 • osoby 80+ też?
  Marek
  20.05.2019, 10:44
  W związku z szybszym dostępem do rehabilitacji dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, o orzeczenie takie ubiegają się co raz częściej osoby w bardzo zaawansowanym wieku i takie orzeczenie uzyskują np. osoby po udarach, zniedołężniałe, złamaniach kończyn i nie tylko - dla wielu starość równa się niepełnosprawność znaczna. Czy w związku z zapowiedzią premiera dodatki te będą przysługiwały bez względu na wiek?
  odpowiedz na komentarz
 • I znowu!
  Keraj
  20.05.2019, 10:24
  Kolejna pomoc tak zwanej niesprawiedliwości społecznej! Jeśli myślisz że przyznanie tych 500zl jest sprawiedliwe to przeczytaj wszystkie komentarze poniżej. Wielu niepełnosprawnych pobiera też inne należne zasilki np. z pomocy społecznej na odozywianie lub dodatki mieszkaniowe. Dodanie tych propagandowych pieniędzy od pisu tylko skutecznie odbierze im te pieniądze - zastępując je tymi. Wniosek jest jeden - to kolejna propaganda nie rozwiązująca zbyt wielu problemów środowiska. Podzielam słuszny pogląd - wielu niepełnosprawnych może i powinno dla swojego dobra pracować. Tylko trzeba ten problem rozwiązać kompleksowo a nie pisać przepisy pod wyborce. Edukacja, pomoc w rehabilitacji i leczeniu i pomoc socjalna to priorytety. Kochani tydzień przed wyborami bankowiec premier przypomniał sobie o naszym środowisku? Konkrety panie Morawiecki!!! Konkrety!
  odpowiedz na komentarz
 • limit dorabiania
  SON "Podkarpacie"
  20.05.2019, 10:20
  Limit dorabiania do renty socjalnej bez konieczności jej zawieszania od 1 czerwca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. będzie wynosić 3465,70 zł (brutto) – (M.P. w trakcie publikacji). ### Obecnie, tj. od 1 marca 2019 r. do 31 maja 2019 r. limit wynosi 3404,70 zł (brutto) – (M.P. 2019 poz. 203). TO CAŁKIEM SPORO, ALE WARTO ROZMAWIAĆ.
  odpowiedz na komentarz
 • Musi być komisja i badanie orzecznika, bo to jest nowe świadczenie .
  niepełnosprawna
  20.05.2019, 09:33
  Przyznanie dodatku 500 plus powinno poprzedzać badanie na komisji orzeczniczej , bo to jest nowe świadczenie .Nic z automatu , trzeba sprawdzić w jakim stanie zdrowia jest ubiegający się o to nowe świadczenie i jeżeli jest ciężko chory to na pewno dostanie .Komisja lekarska może przyjechać do domu chorego , by to badanie przeprowadzić.
  odpowiedz na komentarz
 • limit dorabiania
  SON "Podkarpacie"
  20.05.2019, 08:10
  Limit dorabiania do renty socjalnej bez konieczności jej zawieszania od 1 czerwca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. będzie wynosić 3465,70 zł (brutto) – (M.P. w trakcie publikacji). ### Obecnie, tj. od 1 marca 2019 r. do 31 maja 2019 r. limit wynosi 3404,70 zł (brutto) – (M.P. 2019 poz. 203). TO CAŁKIEM SPORO, ALE WARTO ROZMAWIAĆ.
  odpowiedz na komentarz
 • PORAZKA
  GRAZYNA
  19.05.2019, 22:45
  Tylko dostana 500 + osoby Niepelnosprawne Lezace i Osoby jezdzace na Wozkach .Pozatym ZUS bedzie kazdego Niepelnosprawnego sprawdzac zapraszac do ZUSU na komisje czy i jakie mamy Orzeczenia o Niepelnosprawnosci komu sie nazlezy itp czy mozna komus Rente Socjalna itp odebrac tak zeby w Rezimowej Telewizji bylo napsiane dalismy 500 + Niepelnosprawnym a Realnie 3/4 osob Niepelnosprawnych bedzie bez Rent i bez 500 + tak pisalo na stronie Ron Osoby Niepelnosprawne na Faceboku oraz u Iwony Hartwich :( Koszmar Niepelnosprawnych dalej trwa Populizm tej parti juz jest szczycie :( Nie glosuje i nigdy nie zaglosuje na PIS nigdy nawet jak by mi dali 10 tys zl miesiecznie . Prosze o dodanie tego komentarza dziekuje .
  odpowiedz na komentarz
 • jak jest pięknie
  lesioand
  19.05.2019, 20:56
  Tylko cieszyć się ze wszyscy dostają od naszego pisu pieniądze.Kiedy dostana niewidomi i inwalidzi.Zbliżają się wybory, wszystkim można obiecać
  odpowiedz na komentarz
 • Danuta
  D,M.
  19.05.2019, 19:15
  Rząd planuje kolejne 500+ dla osób niepełnosprawnych,tylko wynika z zapowiedzi Premiera,że to będzie przeznaczone tylko dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.Bardzo ciężko jest zrozumieć dyskryminację osób niepełnosprawnych,uważam że każda niepełnosprawność już jest wystarczającym upokorzeniem i obciążeniem psychicznym.Tak, upokorzeniem,mój mąż na ten przykład ,jest osobą niepełnosprawną od 2005 roku z przyczyn ruchowo-neurologicznych,pogarszają się jego wyniki MR,Rtg itp.,pogarsza się możliwość samodzielnego prowadzenia domu ,robienia zakupów i właśnie składał całkiem niedawno wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego do ZUS ,gdzie otrzymał odmowę,potem do komisji lekarskiej ,też bez skutku,wreszcie do Sądu ,no ale tutaj to biegły sądowy neurolog napisał w opinii,że mąż ma bardzo naruszoną sprawność organizmu,oraz że jest całkowicie niezdolny do żadnej pracy ,że wymaga pomocy osób trzecich,,,no ale też nie należy się dodatek pielęgnacyjny i to jest właśnie to upokorzenie osoby niepełnosprawnej,utrzymuje się takiemu niepełnosprawnemu stopień umiarkowany i nie będzie mógł skorzystać z 500+ dla niepełnosprawnych,żenada.Wobec tego jak się ma przyznanie 500+,na każde dziecko w rodzinie bez względu na dochód , i komu to ma służyć,jeśli nie ma pieniędzy dla najsłabszych,kto ustala takie ostre kryteria dla niepełnosprawnych a przecież niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym to też są ludzie bardzo chorzy ,spracowani,tacy którzy musieli na swoje dzieci ciężko pracować tracąc własnie zdrowie,a teraz są pozostawieni sami sobie.
  odpowiedz na komentarz
 • Dwie kategorie orzeczeń ....
  anna
  19.05.2019, 18:32
  Pewnie chodzi o 2 kategorie orzeczeń : "całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" (orzeczenia z ZUS) oraz "znaczny stopień niepełnosprawności" (orzeczenia z Miejskich i Powiatowych Zespołów d/s Orzekania o Niepełnosprawności).
  odpowiedz na komentarz
 • Robert
  Ronert
  19.05.2019, 18:26
  Czyli dla kogo konkretnie ten dodatek?
  odpowiedz na komentarz
 • byle nie praca
  SON "Podkarpacie"
  19.05.2019, 17:31
  PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI: chcemy przeznaczyć 500 zł na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności i będzie to dotyczyło osób powyżej 18. roku życia” IWONA HARTWICH: To jest dla nas hańba! I MA RACJĘ GDY ODNOSI TO SIEBIE I SOBIE PODOBNYCH OBALACZY TEGO RZĄDU, bo dla wielu osób niepełnosprawnych hańbą jest utrudnianie im pracy zarobkowej przez tzw. „opiekunów” pragnących by ich podopieczni byli na zawsze uzależnieni jedynie od zasiłków, a nie od pracy własnych rąk i głów.
  odpowiedz na komentarz
 • Limit przy rencie socjalnej
  Niepełnosprawny
  19.05.2019, 15:42
  Super z tym 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych a co z limitem tych co pracują. Bo przecież dużo niepełnosprawnych pracuje i ma renty zawieszone.
  odpowiedz na komentarz
 • 500zł
  Niepełnosprawność
  19.05.2019, 15:36
  A co z osobami całkowicie nie dolnych do pracy chorych ruchowo na II grupie inwalidzkie. Czy też są wzięcia pod uwagę w tym świadczeniu?
  odpowiedz na komentarz
 • Trzeba zmienić orzecznictwo
  Jakub
  19.05.2019, 15:34
  Pomysł nie jest głupi, ale musi być zmienione orzecznictwo. Ja jestem niewidomy, ale mogę pracować (co zresztą robię), dostaję od państwa ponad tysiąc złotych miesięcznie, nie licząc różnych ulg i dofinansowań. Uważam, że mi się te 500 zł nie należą, a napewno nie należą się tak bardzo, jak osobom, które ze względu na swój stan nie mogą wstać z łóżka - to raz. Dwa: suma wszystkich świadczeń będzie wynosiła terazok. 1600 zł, co skutecznie odstraszy niektórych niepłnosprawnych od pracy za najniższą krajową. Uważam, że trzeba zmienić system orzecznictwa tak, żeby ten dodatek dostawali tylko naprawdę potrzebujący.
  odpowiedz na komentarz
 • Konkretów nie podali.
  Grzegorz
  19.05.2019, 15:28
  Czy wiadomo od kiedy i dla kogo. Na jakiej podstawie
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo Morawiecki !!!
  WÓZEK
  19.05.2019, 15:12
  Brawo PiS !!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas