Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Legitymacja osoby niepełnosprawnej w Hiszpanii

28.05.2019
Autor: B.

Witam serdecznie. Chciałabym zapytać o legitymację osoby niepełnosprawnej w Hiszpanii. Czy posiadając ją ze stopniem znacznym mogę korzystać z jakichś ulg w Hiszpanii? Czy posiadanie tej najnowszej plastikowej wersji legitymacji umożliwia mi darmowe przejazdy komunikacją miejską tam i czy posiadam tam jakieś zniżki na busy? Nie mogę nigdzie znaleźć żadnych konkretnych informacji na tem temat. Z poważaniem

Szanowna Pani,

W prawie wspólnotowym brak jest regulacji prawnej dotyczącej wzajemnego „przekładania” orzeczeń o niepełnosprawności. Polska nie jest też stroną umowy międzynarodowej pozwalającej na wzajemne uznawanie dokumentów potwierdzających status osoby niepełnosprawnej innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. W każdym z krajów UE obowiązują odmienne systemy orzekania o niepełnosprawności. Dlatego osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności wydane w Polsce nie posiada tego statusu w innym kraju UE. Jedynym uznawanym dokumentem uprawniającym do korzystania z uprawnień jest karta parkingowa.

Zatem osoba niepełnosprawna legitymująca się wydaną w Polsce legitymacją osoby niepełnosprawnej nie może korzystać z rozmaitych ulg i uprawnień poza Polską. Oczywiście może się zdarzyć, że na podstawie tej legitymacji będzie można skorzystać z ulgowego biletu wstępu, np. do muzeum, nie jest to jednak zasada.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas